Niezwykłe zdjęcie z fotopułapki pojawiło się na profilu facebookowym Nadleśnictwa Kwidzyn. Na fotografii widać rysia. To o tyle nietypowe, że przedstawiciel tego gatunku w lasach Nadleśnictwa Kwidzyn ostatni raz był widziany ponad 40 lat temu.

"Chcielibyśmy się z Wami podzielić szczególnym zdarzeniem, które miało miejsce w naszych lasach. Po ponad 40 latach RYŚ powrócił do kwidzyńskich lasów. Ostatnio widziany w 1977 i 1974 (roku). Wskazują na to notatki Leśniczego w kalendarzu Leśnika" - czytamy na Facebooku Nadleśnictwa Kwidzyn. 

Do zamieszczonego postu dołączono zdjęcia z fotopułapki oraz tropów rysia na śniegu. Przypomniano także, że w Polsce prowadzony jest program reintrodukcji tego gatunku.

"Jest on na nowo wprowadzany do naszego ekosystemu. Występują dwie populacje rysia: karpacka oraz bałtycka, inaczej nizinna" - napisano. 

Zdjęcie z fotopułapki udostępnili także pracownicy Lasów Państwowych. 

"Ogromnie nas cieszy kolejny ryś w nowym miejscu. Do tej pory kwidzyńscy leśnicy otrzymywali jedynie niepotwierdzone doniesienia o obecności tych zwierząt. Finalnie udało się jednak rysiowi pstryknąć fotkę. Teraz już nikt nie ma wątpliwości" - napisano. 

Ryś objęty jest ścisła ochroną gatunkową oraz wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. "Być może widziany osobnik jest efektem i owocem pracy, którą wkładają przyrodnicy, leśnicy i wszystkie osoby biorące udział w odtwarzaniu tego pięknego kota w naszych lasach" - czytamy w zamieszczonym poście. 

Rysie są coraz częściej widziane w polskich lasach. 

Kilka ciekawostek o rysiu

  • Wychowaniem młodych kotów zajmuje się wyłącznie matka,
  • może skoczyć z miejsca w wzwyż nawet na ponad 2 metry,
  • zjada dziennie od 1,5-2 kg mięsa,
  • najlepszym zmysłem jest słuch,
  • potrafi wędrować nawet 50 km dziennie.