Atmosferę dwudziestolecia międzywojennego, wygłupy elity artystycznej Zakopanego tego okresu i jej pasje można będzie zobaczyć na wystawie, która zostanie otwarta jutro w Galerii Sztuki w willi Oksza w Zakopanem. Ekspozycja nosi tytuł "Zbierało się fajne towarzystwo".

Kornel Makuszyński pisał, że "Zakopane, jak ogólnie wiadomo, jest to wieś, leżąca na wielkiej drodze od 'Trzaski' do 'Karpowicza'" - czyli między dwoma kultowymi restauracjami dwudziestolecia międzywojennego. Temu właśnie okresowi poświęcona jest wystawa, która w sobotę 25 marca zostanie otwarta w filii Muzeum Tatrzańskiego - Galerii Sztuki w willi Oksza w Zakopanem.

Chodzi o pokazanie życia kulturalnego i artystycznego Zakopanego, ale także o wszechobecną zabawę, która toczyła się tu w dwudziestoleciu międzywojennym - mówi kuratorka wystawy Zofia Radwańska z rozmowie z reporterem RMF FM Maciejem Pałahickim. Będzie można zobaczyć i poczuć trochę klimatu tamtych czasów, przenieść się w tamtą epokę i dowiedzieć się, jak ta kolonia artystyczna się bawiła i co wyprawiała - zapewnia.

Na archiwalnych zdjęciach rozpoznamy Kornela Makuszyńskiego, Rafała Malczewskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego, który - jak podkreśla kuratorka wystawy - wiódł prym w szalonych pomysłach. Zobaczymy także Augusta Zamoyskiego, który do Zakopanego przyjechał na rowerze "na chwilę", a został na kilka lat.

Takich historii było wiele - dodaje Zofia Radwańska.

Wystawa opisuje Zakopane jako miasto - jako miasto spotkań i jako miasto zabawy, jako miasto inspiracji twórczej i twórczych spotkań - wyjaśnia.

Trzeba pamiętać, że artyści przyjeżdżali do Zakopanego nie tylko po to, żeby się zabawić, pochodzić po górach, czy pojeździć na nartach, ale także, aby w sposób twórczy i inspirujący spędzić czas - mówi Zofia Radwańska.

Tu każdy z każdym się spotykał. W kawiarniach, na werandach dyskutowano nie tylko o pogodzie, ale także o polityce, o sztuce, o kulturze, o teatrze. Gdybyśmy teraz przysłuchali się tym rozmowom, to mielibyśmy wrażenie, że były jak wykłady naukowe - zapewnia kuratorka wystawy "Zbierało się fajne towarzystwo".

Jak wyjaśnia Zofia Radwańska, nowa ekspozycja jest dopowiedzeniem wystawy stałej "Artyści i sztuka w Zakopanem".

Wernisaż i otwarcie wystawy "Zbierało się fajne towarzystwo" odbędzie się 25 marca o godzinie 18:00, który odbędzie się w Galerii Sztuki w willi Oksza, przy ul. Zamoyskiego 25 w Zakopanem. Wstęp na wystawę jest darmowy.

Opracowanie: