​We Wrocławiu działa mobilne biuro paszportowe. To kilka busów, które zaparkowały na parkingu przy Stadionie Miejskim. Obywatele Ukrainy mogą w nich składać wnioski o wyrobienie ukraińskiego paszportu i prawa jazdy.

Dziennie obsługiwanych jest od 200 do 300 petentów. Mobilne biuro zorganizowało ukraińskie Przedsiębiorstwo Państwowe "Dokument". Inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Mam trzysta trzydziesty czwarty numer. To chyba będę przyjęta jutro, albo pojutrze. Sama nie wiem. Miałyśmy ze sobą dokumenty, ale córce mija termin ważności i trzeba to załatwić - mówi Irina, która chce wyrobić paszport córce.

Kolejki ustawiają się jeszcze na długo przed otwarciem. Przyjeżdżają nie tylko Ukraińcy z Wrocławia czy innych miejsc w Polsce, ale też obywatele tego kraju mieszkający teraz w Czechach czy Niemczech.

W związku z rosyjską agresją dużo obywateli było zmuszonych opuścić swoje domy. Albo zgubili dokumenty, albo po prostu ich nie mają ze sobą. Na dokument czeka się półtora miesiąca, ale może być też tak, że termin wydłuży się do trzech miesięcy - tłumaczy Marija, kierowniczka mobilnego biura paszportowego.

Wnioski można składać od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 18:00. 

W tym czasie wszyscy oczekujący mogą korzystać z usług stadionowego bistra, pobliskich toalet oraz atrakcji wrocławskiej areny dostępnych na co dzień. Między innymi lodowiska, tarasu widokowego czy toru kartingowego - wylicza Marcin Janiszewski ze stadionu Tarczyński Arena Wrocław.

Mobilne biuro przy wrocławskim stadionie będzie działać przez 2 miesiące. Potem - w jednej z galerii handlowych - ma być otwarte biuro stacjonarne.

Jak czytamy na stronie stadionu, wrocławski oddział jest już czwartym w Polsce biurem paszportowym za granicami Ukrainy. Podobne funkcjonują w Gdańsku, Krakowie i Warszawie.