Dobiega końca remont Mostów Pomorskich we Wrocławiu. Przeprowadzono już tak zwane próby obciążeniowe. Podano także termin, kiedy przeprawy zostaną udostępnione pieszym, kierowcom i rowerzystom.

Jak czytamy na oficjalnym portalu miasta - Wrocławskie Inwestycje podpisały umowę na remont trzech mostów Pomorskich: Północnego, Środkowego i Południowego w grudniu 2019 roku. Modernizacja objęła przebudowę torowiska, ulicy, chodników i wymianę sieci podziemnych. 

Nie do poznania zmienił się najstarszy z mostów, czyli południowy, z którego zniknęła rura ciepłownicza, a odsłonięto i odczyszczono 68 maszkaronów. Pod nadzorem konserwatora zabytków przeprawa odzyskała stylowe latarnie na wieżyczkach, strażnice i rzygacze w kształcie wilczych pysków - czytamy na stronie wroclaw.pl. 

Kiedy otwarcie?

We wtorek przeprowadzono próby obciążeniowe. Chodzi w nich o sprawdzenie tego czy mosty wytrzymają próby obciążeniowe. Na moście Południowym pojawiły się cztery ciężarówki wypełnione ładunkiem. Każda z nich ważyła 20 ton. Pierwsze próby wypadły dobrze - poinformowały Wrocławskie Inwestycje.

Na portalu wroclaw.pl podano również datę oficjalnego otwarcia mostów. Plan zakłada, że stanie się to w połowie lutego. Wtedy będzie można znów przemierzać Odrę zarówno autobusem, samochodem, rowerem jak i pieszo. Do tego czasu będą trwały ostatnie odbiory techniczne i budowlane, próby oraz sprzątanie - czytamy w opublikowanej informacji.

Tramwaje zaczną jeździć mostem później, prawdopodobnie w listopadzie 2023, po zakończeniu remontu ulicy Pomorskiej - dodano.

Zrób zdjęcie mostom

W związku z otwarciem mostów ogłoszono konkurs "Pokaż mosty Pomorskie w fotograficznej perspektywie". Można na niego nadesłać ciekawe i ładne ujęcie mostów zrobione dniem lub nocą. Nagroda to 3 tysiące złotych.

By wziąć udział w konkursie wystarczy mieć ukończone 13 lat. Osoby niepełnoletnie muszą mieć jednak zgodę opiekuna.

Zdjęcia - wraz z wypełnionym formularzem rejestracyjnym dostępnym na stronie internetowej Wrocławskich Inwestycji - należy przesyłać na adres konkurs.foto@wi.wroc.pl.