Dziś podpisano umowę na budowę nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Ta ogromna inwestycja, będzie kosztować ponad miliard złotych. Szpital zostanie zbudowany na działce o powierzchni ponad 20 hektarów. Ma mieć przeszło sto tysięcy metrów kwadratowych. Będzie w nim 671 łóżek dla pacjentów.

Nowy Szpital Onkologiczno-Pulmonologiczno-Hematologiczny ma powstać przy ul. Kosmonautów. W obiekcie pod wspólnym szyldem DCOPiH będą funkcjonować połączone w 2021 r. trzy jednostki lecznicze: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku. 

W ramach szpitala zostanie również uruchomione pierwsze na Dolnym Śląsku Centrum Raka Tarczycy.

Dyrektor DCO prof. Adam Maciejczyk podkreślił, że po wielu latach Dolnoślązacy doczekali się budowy nowego szpital onkologicznego. W tej chwili pracujemy jeszcze w XIX-wiecznych budynkach przy ul. Hirszfelda, ale już wykonujemy usługę onkologiczną na najwyższym poziomie, o czym świadczą nasze międzynarodowe certyfikaty. Jeśli będziemy mieć możliwość realizowania tego również w nowym budynku, to będzie to dla nas zaszczyt - mówił Maciejczyk.

To co kluczowe w nowym szpitalu szpitalu zwiększymy liczbę aparatów diagnostycznych. Na pewno skróci się czas oczekiwania na poszczególne procedury. Tylko pamiętajmy, tych pacjentów stale przybywa - dodaje dyrektor.

Szpital w liczbach

Budynek lecznicy ma mieć pięć kondygnacji, w tym jedną podziemną. Szpital będzie dysponował 671 łóżkami, 73 gabinetami badań w poradniach i 14 salami operacyjnymi. Pomieści 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. W nowej placówce będzie można wykonywać 10 tys. zabiegów rocznie.

Planowany termin uruchomienia szpitala to 2028 r. Budowa lecznicy będzie kosztować 1,055 mld zł. Jest współfinansowana jest ze środków samorządu województwa dolnośląskiego, z budżetu państwa oraz ze środków własnych DCOPiH.

Premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości podpisania umowy na budowę nowego szpitala onkologicznego podkreślił, że poprzez znaczące zwiększenie finansowania służby zdrowia, Polacy chcą wygrać walkę z nowotworami.

My, Polacy, poprzez znaczące podniesienie finansowania służby zdrowia i finansowanie takich projektów jak Dolnośląskie Centrum Onkologiczne (...), chcemy wygrać tę trudną wojnę z jednym z głównych cichych i głośnych zarazem zabójców w świecie, w szczególności w Polsce - powiedział Morawiecki.