Bomba lotnicza z czasów II wojny światowej, którą znaleziono w lesie na obrzeżach Szczecina, zostanie wywieziona przez saperów z terenu miasta. Akcja odbędzie się w piątek, 19 kwietnia w godzinach porannych.

Niewybuch z czasów II wojny światowej, który znaleziono w lesie na obrzeżach Szczecina, zostanie w piątek zabrany przez saperów – poinformował Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Wyznaczono strefę zagrożenia, która częściowo obejmuje też mieszkańców Podjuch.

Akcja ma się rozpocząć w piątek ok. godz. 10 na terenie Puszczy Bukowej, w pobliżu tzw. Dębu Wartownika. Szacunkowa waga pocisku to 100 kg. W promieniu kilometra wyznaczono strefę zagrożenia, która obejmuje część Szczecina i powiatu gryfińskiego.

Strefa zagrożenia

W powiecie gryfińskim strefa obejmuje niezamieszkałe tereny leśne, w Szczecinie obszar ośmiu ulic w Podjuchach: Smoczej, Falskiego, Leśników, Wschodniej, Grzegorzewskiej, Prószyńskiego, Korczaka i Polanki.

"W wyznaczonej strefie obowiązuje zakaz przebywania na otwartej przestrzeni od godz. 9.45 do czasu odwołania. Ewakuacją objęty będzie jeden budynek, którego mieszkańcy zostali powiadomieni" – przekazało w czwartek centrum prasowe Wojewody Zachodniopomorskiego.

W strefie zagrożenia znajduje się nitka drogi krajowej A6. Na czas działań związanych z neutralizacją niewybuchu droga ta zostanie wyłączona z ruchu na odcinku pomiędzy węzłami Podjuchy – Radziszewo poprzez zamknięcie węzła Podjuchy. P

Policja wyznaczy objazdy, a także zamknie drogi prowadzące przez Puszczę Bukową. W piątek o godzinie 7 do mieszkańców Szczecina zostanie również wysłany alert RCB. 

"W związku z zaistniałym zagrożeniem, spowodowanym usunięciem niewybuchu, nastąpi zawieszenie linii 85 i zmiany w kursowaniu linii 904" – przekazał rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego Kacper Reszczyński.

Zakończenie zakazu przebywania na otwartej przestrzeni zostanie ogłoszone komunikatami nadawanymi z radiowozów Policji i Straży Miejskiej.