Rzeszów potrzebuje miejsc integracji, w których mogą spotykać się i poznawać osoby z różnych krajów, kultur - przekazał prezydent tego miasta Konrad Fijołek, zapowiadając powstanie Międzynarodowego Centrum Integracji "Feniks". Jest to wspólna inicjatywa firmy Phoenix Contact oraz władz Rzeszowa. Centrum ma znajdować się na parterze budynku przy ul. 3 Maja 13.

Informację o planach utworzenia Międzynarodowego Centrum Integracji "Feniks" podał Urząd Miasta Rzeszowa na swojej stronie internetowej.

"Mogę dziś ogłosić bardzo ważną dla naszego miasta sprawę. Dzięki społeczności pracowniczej firmy Phoenix Contact, zarówno tej polskiej jak i niemieckiej, w Rzeszowie powstanie Międzynarodowe Centrum Integracji" - powiedział prezydent miasta Konrad Fijołek, cytowany przez portal erzeszow.pl.

"Wiemy wszyscy, że nasze miasto jest strategicznym jeśli chodzi o proces pomocy osobom, które uciekały z Ukrainy przed wojną. Rzeszów jest bardzo ważnym miastem także jeśli chodzi o logistykę dostarczania pomocy Ukrainie. W naszym mieście żyją tysiące uchodźców. Ale mamy także dużą międzynarodową społeczność osób działających w organizacjach niosących pomoc uchodźcom" - dodał Fijołek.

Jak podkreślił, "właśnie dlatego potrzebne są nam centra integracji, w których mogą spotykać się i poznawać osoby z różnych krajów, kultur". Takie właśnie miejsca jak 'Feniks', które powstaje w samym centrum" - dodał.

O powstaniu "Feniksa"

Urząd Miasta Rzeszowa podał, że "Feniks" jest wspólną inicjatywą firmy Phoenix Contact oraz władz Rzeszowa.

"Już od samego początku wojny na Ukrainie nasi pracownicy angażowali się w pomoc. Polegała ona m.in. na odbieraniu ludzi z granicy i przewożeniu ich w bezpieczne miejsca, na dostarczaniu pomocy, która była zbierana zarówno przez naszych pracowników w Polsce jak i w Niemczech. Później zapewniliśmy dach nad głowom 18 osobom. Były to jednak inicjatywy krótkotrwałe a szukaliśmy projektu, który zostanie z nami na dłużej - na czas wojny i ten po niej" - powiedział Dominik Mazur, prezes firmy Phoenix Contact E-Mobility Rzeszów, cytowany przez erzeszow.pl.

Podkreślił, że reprezentuje on spółkę z branży przemysłowej, motoryzacyjnej i elektronicznej, "a jeśli chodzi o pomoc, to właśnie samorządy, miasta mają największe doświadczenie". "I dlatego rozpoczęliśmy rozmowy władzami miasta, podczas których pan prezydent Rzeszowa wyszedł z inicjatywą stworzenia centrum integracji" - dodał Dominik Mazur.

Urząd Miasta Rzeszowa podaje, że pomysł został zaprezentowany w maju ubiegłego roku zarządowi i właścicielowi Phoenix Contact, podczas wizyty prezydenta Fijołka w Niemczech, wtedy zapadły decyzje o tym, że spółka wesprze finansowo stworzenie takiego miejsca. "W Rzeszowie jesteśmy dopiero dwa lata. Ale chcemy być nie tylko utożsamiani z miejscami pracy, także zależy nam na tworzeniu czegoś więcej, działaniu na rzecz społeczności lokalnej" - podkreślił prezes Mazur.

"Firma Phoenix Contact wesprze powstanie centrum potężną kwotą ponad 1,2 mln zł" - poinformowała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, cytowana przez erzeszow.pl. 

Czym zajmie się "Feniks"?

Międzynarodowe Centrum Integracji "Feniks" powstanie na parterze budynku przy ul. 3 Maja 13. Lokal będzie miał powierzchnię ponad 220 m2 i będzie w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Powstanie w nim 14 pomieszczeń, w tym pokój spotkań, strefa relaksu, strefa konferencyjna, strefa wystawowa - przekazał rzeszowski urząd miasta.

Magistrat podkreślił, że główną ideą centrum ma być stworzenie przestrzeni do wzajemnej integracji, zrozumienia i zbliżania kultur oraz obyczajów, a także budowanie i utrwalenie pozytywnych relacji społecznych obcokrajowców z mieszkańcami Rzeszowa.

"W realizację poszczególnych zadań planujemy włączyć działające w Rzeszowie organizacje społeczne i obywatelskie" - zaznaczyła Krystyna Stachowska.

"Wśród planowanych inicjatyw, które będą realizowane w centrum już teraz można wymienić m.in. zajęcia integracyjne dla dzieci pochodzących z mniejszości narodowych mieszkających w Rzeszowie szczególne dla dzieci uchodźców z Ukrainy, warsztaty z nauki języka polskiego, poradnictwo psychologiczne, trening kompetencji poznawczych, zajęcia ruchowe. Planowana jest także aktywizacja społeczno-zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym z niepełnosprawnościami, aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pochodzących z Ukrainy, aktywizacja społeczno-gospodarcza: warsztaty, spotkania, seminaria o różnorodnej zróżnicowanej tematyce, konferencje i spotkania o charakterze gospodarczym" - czytamy na stronie erzeszow.pl.

Międzynarodowe Centrum Integracji "Feniks" zostanie uruchomione prawdopodobnie pod koniec pierwszego kwartału 2024 roku.