​Piękna pogoda przyciągnęła nad Jezioro Solińskie w weekend sporo turystów. Niestety nie można jeszcze korzystać z przejazdu koleją gondolową, ponieważ przechodzi ona przegląd techniczny i jej praca została zawieszona do końca marca.

Solina w Bieszczadach jest jedną z najpopularniejszych miejscowości na Podkarpaciu. Turyści z całej Polski przyjeżdżają tu, by podziwiać urokliwe Jezioro Solińskie oraz imponującą zaporę. Wielu turystów oczekuje na skorzystanie z przejażdżki koleją gondolową, ale na tę atrakcję trzeba będzie poczekać jeszcze do końca marca - podaje portal nowiny24.pl. 

Polskie Koleje Linowe uruchomiły ją 1 lipca 2022 roku. W czasie przejażdżki turyści mogą podziwiać Jezioro Solińskie z zupełnie nowej perspektywy.

Czym wyróżnia się kolejka w Solinie?

Jej konstrukcja wymagała instalacji najwyższej w kraju podpory. Osiągnęła ona ostatecznie 75 metrów wysokości. Projektanci zawarli w projekcie również nowoczesną strefę multimedialną. Całkowita długość trasy, którą pokonuje kolejka gondolowa Solina wynosi 1580 metrów. Różnica wysokości między dolną a górną stacją kolejki osiąga jedynie 100 metrów.

Typem kabiny wykorzystanym przez PKL jest całkowicie przeszklona gondola, która została przystosowana także dla osób niepełnosprawnych. Do jednej kabiny zmieści się jednocześnie 8 osób, a cała trasa składa się z 25 takich kabin. Kolejka pokonuje dystans między stacjami w około 5 minut, poruszając się z prędkością 6 m/s.

Na górze Jawor, z wieży widokowej można podziwiać panoramę Bieszczad.