Właściciele psów i kotów, zamieszkujący teren Białegostoku mogą skorzystać z miejskiego programu "Kastracja zwierząt właścicielskich". Dzięki tej inicjatywie, sterylizacja będzie bezpłatna lub częściowo opłacona. Akcja ma na celu zapobieganie bezdomności zwierząt.

Walka z bezdomnością zwierząt

Plan jest częścią "Programu opieki nad zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt". Jak powiedziała PAP kierowniczka Schroniska dla Zwierząt - Anna Jaroszewicz, akcja odbywa się od kilku lat i nieprzerwanie cieszy się zainteresowaniem. To już kolejna odsłona przedsięwzięcia prowadzonego przez schronisko "Dolina Dolistówki".

Jak przekazała Jaroszewicz, dotychczas wykonano blisko 50 zabiegów kastracji psów i kotów. Na ten cel w budżecie miasta zapisano 20 tys. zł. Koszty przekroczyły ponad połowę przewidzianej kwoty na realizację planu.

Świadomość ludzi rośnie?

Jak dodała, najważniejszym celem jest chronienie zwierząt przed bezdomnością. Zaznaczyła, że zainteresowanie wzrosło w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy wykonano 135 zabiegów i nie wykorzystano wówczas całej kwoty. Jej zdaniem powodem jest większa świadomość ludzi, ale również rosnące ceny zabiegów

Program przewiduje również bezpłatną rejestrację w bazie i czipowanie zwierzęcia

Białostoczanie posiadający kota lub psa mogą wziąć udział w programie. Ci, którzy posiadają Białostocką Kartę Rodziny lub Kartę Aktywnego Seniora mogą skorzystać z akcji bezpłatnie. Pozostałe osoby będą musiały zapłacić konkretną kwotę, uwarunkowaną płcią i gatunkiem zwierzęcia. Wszelkie informacje umieszczone są na stronie schroniska. 

Schronisko zajmuje się bezdomnymi psami. Obecnie w placówce znajduje się ponad 100 wykastrowanych i zaczipowanych czworonogów

Opracowanie: Kacper Malinowski