W sobotę około 27 godzin czekają kierwcy tirów na wyjazd z Polski przez przejście graniczne w Koroszczynie (Lubelskie). Obecnie jest to jedyne działające towarowe przejście z Białorusią. Na osobowym przejściu w Terespolu odprawy odbywają się na bieżąco.

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś poinformował, że według strony białoruskiej w sobotę na wjazd z Białorusi do Polski czeka około 1 tys. ciężarówek, co oznacza 34 godziny oczekiwania. W 27-godzinnej kolejce po polskiej stronie stoi ok. 950 tirów. W ciągu nocnej zmiany na przejściu w Koroszczynie odprawiono w obu kierunkach 754 ciężarówki.

W Terespolu - podał rzecznik lubelskiej IAS - na wjeździe do Polski przez osobowe przejście graniczne czeka 120 pojazdów, co przekłada się na 3 godziny oczekiwania. Po polskiej stronie odprawy na Białoruś odbywają się na bieżąco. W ciągu ostatniej zmiany na przejściu w Terespolu odprawiono 749 pojazdów, w tym 668 samochodów osobowych i 81 autokarów.

Ograniczenia na polsko-białoruskiej granicy

10 lutego br. zawieszono do odwołania ruch na polsko-białoruskim drogowym przejściu granicznym w Bobrownikach (Podlaskie). To efekt decyzji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego podjętej - jak oświadczył minister - "z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa". Wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na osiem lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości, dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. Ich pojazdy odprawiane są tylko na przejściu granicznym w Koroszczynie. W związku z tym szef MSWiA podjął decyzję o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki - Kozłowicze. Ruch towarowy na tym przejściu granicznym jest otwarty wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w państwach UE i EFTA.

Białoruscy przewoźnicy mogą kierować się na Białoruś przez Litwę i Łotwę. Ograniczenie nie dotyczy ruchu osobowego na przejściu granicznym w Terespolu.