​"Kochankowie z ulicy Kamiennej" wrócili na swoje miejsce w Łodzi. Płaskorzeźba, inspirowana wierszem Agnieszki Osieckiej, umieszczona jest na elewacji kamienicy przy ul. Włókienniczej 2 w Łodzi. Dawniej była to ulica Kamienna.

"Kochankowie..." to jedyny w Polsce pomnik upamiętniający piosenkę Agnieszki Osieckiej. 

W 2004 roku, siedem lat po śmierci tej wybitnej artystki, pojawił się pomysł upamiętnienia jej postaci w Łodzi.

Lokalizacja rzeźby nie jest przypadkowa. Ulica Włókiennicza, dawniej ulica Kamienna, to idealne miejsce na taki pomnik. Jego autorem jest artysta Wojciech Gryniewicz. Płaskorzeźba przedstawia przytulającą się parę zakochanych chowających się pod trzymanym nad głowami ortalionowym płaszczem.

Odsłonięcie płaskorzeźby ,,Kochankowie z ulicy Kamiennej" to symboliczny finał niezwykłej metamorfozy w tej części Łodzi - wyjaśniała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Ta 300-metrowa uliczka w centrum miasta, z ruiny zamieniła się w piękne miejsce do życia i odpoczynku.

Odnowiono ulicę i kilkanaście budynków przy niej położonych. Zmiana była możliwa dzięki Programowi Rewitalizacji. Mogę państwa zapewnić, że to nie koniec remontów - mówiła prezydent. Postawiłam sobie za cel uratowanie wszystkich budynków przy tej ulicy. I wszystko na to wskazuje, że tak będzie.

Miastu udało się uregulować stan prawny kamienic i przejąć je na własność. To otwiera drzwi do odnowienia całej ulicy - zapowiadała Zdanowska na odsłonięciu płaskorzeźby.

Na skromnej uroczystości była jedyna córka Agnieszki Osieckiej - Agata Passent. Jestem bardzo wzruszona. Wiem, że dla mojej mamy Łódź była szczególnym miejscem. To ważny moment dla wszystkich łodzian. Kochankowie, ich ukochana rzeźba, znów zdobi kamienicę.

Kochankowie z ulicy Kamiennej" i "Okularnicy" to dwie piosenki, które powstały w latach 50. w Łodzi, w akademiku szkoły filmowej, mieszczącym się wówczas przy ul. Bystrzyckiej.

Odnowiona ulica Włókiennicza - już stała się wizytówką Łodzi i jedną z atrakcji turystycznych. Obecność płaskorzeźby w tym miejscu idealnie uzupełnia jej artystyczny charakter.