W Nowy Rok samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie uruchomił nową linię autobusową na popularnej trasie między Krakowem i Myślenicami. Połączenie to nie funkcjonowało od końca września ub.r., kiedy z jej obsługi zrezygnował poprzedni operator.

Jak poinformowały Koleje Małopolskie, linia A1 Kraków - Myślenice będzie działać w ramach Autobusowych Linii Dowozowych (ALD) obsługiwanych przez tego przewoźnika. Autobusy te są skomunikowane z pociągami uruchamianymi przez KMŁ.

Trasa nowej linii z Krakowa do Myślenic prowadzi przez Libertów, Gaj, Mogilany, Głogoczów i Krzyszkowice. W Myślenicach autobusy rozpoczynają i kończą bieg na dworcu autobusowy Dekada, a w stolicy regionu - na dworcu MDA. W Myślenicach autobusy obsługują również popularne przystanki: Słowackiego osiedle, Pardyaka blok i Carrefour.

Rozkład jazdy linii A1 zawiera: 32 kursy w dni robocze, 20 kursów w soboty oraz 16 kursów w niedziele i dni świąteczne.

Pierwszy kurs z Myślenic w kierunku Krakowa jest o godzinie 04:30 w dni robocze oraz o godzinie 05:30 w weekendy i święta. Ostatni kurs linii A1 z Krakowa do Myślenic ma zaplanowany odjazd o godzinie 23:30 w dni robocze i soboty oraz o godzinie 21:30 w niedziele i święta. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie Kolei Małopolskich.

Ile zapłacimy za bilet?


Według zapowiedzi przewoźnika nowa linia A1 będzie obsługiwana wyłącznie pełnowymiarowymi autobusami spełniającymi najnowsze normy ekologiczne EURO 5 i EURO 6, wyposażonymi w klimatyzację.

Większość taboru to tzw. autobusy niskowejściowe, bez schodków w drzwiach, umożliwiające łatwy przewóz osób na wózkach inwalidzkich lub z wózkami dziecięcymi. Każdy autobus na linii A1 będzie oferować prawie 50 miejsc dla pasażerów, z tego co najmniej 38 miejsc siedzących.

Jednorazowy bilet na trasie Myślenice dworzec autobusowy - Kraków MDA kosztuje 8 zł (w aplikacji iMKA 7,20 zł). Za bilet miesięczny normalny tam i z powrotem trzeba zapłacić 176 zł, studencki - 86,24 zł, a uczniowski - 89,76 zł. Dostępne są wszystkie ulgi ustawowe.