Mural Romana Dmowskiego, jednego z ojców niepodległości, powstał w Białymstoku. W niedzielę oficjalnie odsłonięto go na ścianie jednego z bloków mieszkalnych.

Mural o wymiarach 10 na 11 metrów pod nazwą "Architekt Niepodległej Polski" znajduje się na szczytowej ścianie bloku na ul. Broniewskiego 13. Ścianę tę widać od strony Alei Solidarności.

Mural przygotowała Fundacja Obowiązek Polski dzięki dofinansowaniu z programu dotacyjnego "Niepodległa" ministerstwa kultury we współpracy z darczyńcami, wspólnotą mieszkaniową, pod patronatami między innymi wojewody podlaskiego, marszałka województwa podlaskiego, IPN, Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Ma popularyzować postać Dmowskiego a także - jak tłumaczą autorzy projektu - "wzmocnić patriotyzm lokalny oraz ogólnonarodowy".

Dariusz Wasilewski z Fundacji Obowiązek Polski, która była pomysłodawcą tego muralu, powiedział, że klasyczny mural pokazuje "myśl wychowawcy narodu, która jakby wychodzi od niego". Dzięki tej myśli powstaje właśnie suwerenna niepodległa Polska - dodał.

Chciałam przedstawić naszego narodowego bohatera w sposób nowoczesny, bo był niewątpliwie nowoczesnym Polakiem - powiedziała autorka muralu Emilia Rój. Na malowidle są białe i czerwone elementy nawiązujące do polskiej flagi.

Mural przypomina o historii

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras zauważył, że Dmowski jest jedną z najważniejszych postaci w historii Polski XX w. Taki mural przypomina o historii, zdobi także nasze miasto, sprawia, że jest ciekawiej, bardziej kolorowo i trochę gdzieś tam, raz na jakiś czas, przypominamy sobie, że kiedyś, kilka pokoleń temu nasi przodkowie walczyli i niepodległość - powiedział Madras.

Na tej samej ścianie, gdzie powstał mural Dmowskiego, na jej dole, jest już istniejące wcześniej mniejsze malowidło kibiców Jagiellonii Białystok upamiętniające Bitwę Białostocką z 1920 r.

Ojcowie niepodległości Polski

W tym samym szeregu bloków, gdzie odsłonięto mural Dmowskiego, pod adresem Broniewskiego 9, w ostatnim czasie powstał mural prezentujący Izabelę Branicką, żonę fundatora miasta hetmana Jana Klemensa Branickiego. Powstał on staraniem Fundacji Pro Anima. Niedaleko jest także mural dedykowany językowi esperanto z hasłem: "Liberecon por la Mondo" czyli "Wolność dla świata".

Dmowski znajduje się też na innym muralu w Białymstoku. W 2018 r. na szczytowej ścianie bloku przy ul. Zwierzynieckiej odsłonięto mural pod nazwą "Selfie Niepodległości", który prezentuje tzw. ojców niepodległości Polski robiących sobie zdjęcie, tzw. selfie. Są na nim: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacego Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty. Kijek, tzw. selfiestick, do którego mocuje się np. smartfon, żeby zrobić zdjęcie, trzyma Józef Piłsudski. Mural jest w klimacie startej fotografii, a pokazane na nim postacie świętują z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mural powstał z inicjatywy IPN w Białymstoku. Jego autorem jest artysta Jarosław Fabiś.