Przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa, które miały odbyć się 9 maja, mają zostać przesunięta na 13 czerwca - wynika z projektu rozporządzenia premiera Mateusza Morawieckiego, który został opublikowany w poniedziałek przez Rządowe Centrum Legislacji. Wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller zapowiadał, że decyzja ws. przyspieszonych wyborów zostanie podjęta do środy.

W poniedziałek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekty rozporządzeń dotyczące terminu przedterminowych wyborów w samorządzie w kilku gminach i miastach, w tym w Rzeszowie.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, nowa data przedterminowych wyborów prezydenta Rzeszowa będzie to niedziela 13 czerwca 2021 r.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia przywołane zostało stanowisko GIS, który wskazuje, że mimo stopniowej poprawy, sytuacja epidemiczna nadal jest zmienna i ryzykowna. "Stąd też proponuje się w przedterminowych wyborach prezydenta miasta Rzeszowa przesunąć datę głosowania. Odbędzie się ono w dniu 13 czerwca 2021 r. Termin ten zapewni bezpieczne przeprowadzenie głosowania, przede wszystkim dla wyborców oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych, co w konsekwencji pozwoli na zwiększenie frekwencji wyborczej" - czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

W poniedziałek RCL opublikowało również kilkanaście innych projektów rozporządzeń dotyczących przedterminowych wyborów, w tym m.in. na burmistrza Kątów Wrocławskich, burmistrza Bogatyni, burmistrza Tuczna czy burmistrza Ustki, które również - z uwagi na sytuację epidemiczną - mają zostać przesunięte na 13 czerwca.

Rzecznik rządu: Pod uwagę wzięte zdanie sanepidu, ale i PKW

Müller poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że decyzja dotycząca przeniesienia - ze względu na pandemię - terminu wyborów w Rzeszowie, ale też w innych samorządach w Polsce zostanie podjęta do środy. Główny Inspektor Sanitarny przekazał swoje rekomendacje, my również musieliśmy poprosić o opinię PKW. Po dopełnieniu formalności będą podejmowane decyzje - odpowiedział rzecznik rządu.

Główny Inspektor Sanitarny w piątkowym komunikacie oświadczył, że przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej. "Zalecanym rozwiązaniem jest przełożenie wszelkich przedsięwzięć wyborczych na drugą dekadę czerwca 2021 roku" - podkreśla szef sanepidu w oświadczeniu.

RZESZÓW MA GŁOS: Zobacz debatę kandydatów na prezydenta!

Nieoficjalne ustalenia RMF FM: Wybory prezydenta Rzeszowa odbędą się 13 czerwca

Już w zeszłym tygodniu informowaliśmy, że według ustaleń dziennikarzy RMF FM, wybory prezydenta Rzeszowa przesunięte zostaną na 13 czerwca.

Zmierzy się w nich, przypomnijmy, czworo kandydatów: popierana przez Prawo i Sprawiedliwość wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, popierany przez Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina oraz przez byłego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, popierany przez ugrupowania opozycyjne - PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 - rzeszowski radny Konrad Fijołek oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego, po tym, gdy przeszedł Covid-19.