Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym - ogłosił prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Taką informację szef państwa przekazał po piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Tego dnia Władimir Putin ogłosił przyłączenie do Rosji czterech regionów Ukrainy.

De facto już przeszliśmy drogę do NATO. De facto już udowodniliśmy zgodność ze standardami NATO. (...) Dzisiaj Ukraina składa wniosek, by zrobić to de iure. Zgodnie z procedurą, która będzie odpowiadać naszemu znaczeniu dla obrony naszej całej wspólnoty. W przyspieszonym trybie - oznajmił prezydent.

Zełenski podczas wystąpienia w formie wideo poinformował, że jego kraj składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym. Wniosek został podpisany przez szefa państwa, przewodniczącego parlamentu Rusłana Stefanczuka i ministra obrony Ołeksija Reznikowa.

Rozmowy, ale nie z Putinem

Ukraina jest gotowa do dialogu z Rosją, ale kiedy zmieni się jej prezydent - oświadczył Zełenski.

Obecny prezydent Rosji "nie wie, czym jest godność i uczciwość" - podkreślił prezydent. Więc jesteśmy gotowi do dialogu z Rosją, ale już z innym prezydentem Rosji - dodał.

Kończymy demontaż rosyjskiego wpływu na Ukrainę, Europę i świat - oświadczył Zełenski. Zaapelował do deputowanych o poparcie ustawy, przewidującej nacjonalizację wszystkich rosyjskich aktywów na Ukrainie.

"Ukraina do tego nie dopuści"

Zełenski oświadczył, że Rosja poprzez próbę aneksji ukraińskiego terytorium stara się ukraść to, co do niej nie należy. Próby aneksji prezydent ocenił jako "farsę". Zaznaczył, że Rosja poprzez "zabójstwa, znęcanie się, szantaż i kłamstwa chce napisać od nowa historię i przemalować granice". Ukraina do tego nie dopuści - zapewnił.

Tylko ścieżka wzmocnienia Ukrainy i wygonienia okupantów z całego ukraińskiego terytorium przywraca pokój; przejdziemy tę drogę - zaznaczył.

W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na terenie których w dniach 23-27 września odbyły się sfingowane referenda w tej sprawie.

Przyłączenie okupowanych terytoriów w Donbasie, a także na południu Ukrainy jest trzecim naruszeniem integralności terytorialnej sąsiedniego kraju formalnie zatwierdzonym przez Kreml. W marcu 2014 r. Rosja dokonała aneksji Półwyspu Krymskiego, natomiast 21 lutego, na trzy dni przed inwazją na Ukrainę, Putin ogłosił uznanie samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej za niepodległe państwa. Rzekoma "obrona rosyjskojęzycznej ludności Donbasu" posłużyła następnie jako propagandowe uzasadnienie wojny.