Niedziela jest jedenastym dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Dziś podjęto drugą próbę ewakuacji mieszkańców ostrzeliwanego Mariupola. Biuro prasowe Gwardii Narodowej poinformowało jednak, że akcja została przerwana ze względu na rosyjski ostrzał. Oblężona jest także Bucza – miejscowe władze przekazały, że Rosjanie prowadzą ostrzał wszystkich osiedli w tej miejscowości. W Winnicy zbombardowane zostało cywilne lotnisko oraz znajdująca się w pobliżu jednostka wojskowa. Rosjanie szykują się również do ataku na Odessę. Najnowsze informacje na temat sytuacji na Ukrainie 6.03.2022 r. znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Minuta po minucie zbieramy dla Was najświeższe wiadomości z ukraińskich miast, relacje naszych specjalnych wysłanników i międzynarodowe reakcje oraz komentarze. W naszych relacjach znajdziecie także zdjęcia i filmy prosto z Ukrainy.

Ukraina walczy z Rosją. Nocne naloty na Charków [RELACJA 06.03.2022 cz.1]

  • Wiceszef biura ukraińskiego szefa państwa Andrij Sybiha przekazał, że Wołodymyr Zełenski jest gotowy do bezpośrednich rozmów z Władimirem Putinem. 
  • Rosjanie dokonali ataku rakietowego na lotnisko w Winnicy na środkowej Ukrainie - przekazał prezydent Ukrainy. Według mediów, zbombardowane została także położona niedaleko jednostka wojskowa. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Druga próba otwarcia korytarza humanitarnego z obleganego przez siły rosyjskie miasta Mariupol na południu Ukrainy również zakończyła się otwarciem ognia do cywilów przez żołnierzy rosyjskich. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Siły ukraińskie zestrzeliły od początku inwazji 44 rosyjskie samoloty i 44 śmigłowce - poinformowały siły powietrzne Ukrainy. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
  • Wiece przeciw rosyjskiej okupacji odbyły się w trzech zajętych miastach ukraińskiego obwodu chersońskiego - Chersoniu, Nowej Kachowce i Nowoołeksijiwce.

18:03

Zapraszamy do naszej nowej relacji TUTAJ oraz na stronę główną naszego portalu.

17:55

Polki zostawiają swoje wózki na dworcach dla mam z Ukrainy, którym udało się uciec z dotkniętego wojną kraju. To zdjęcie z peronu na jednym z dworców.

 

17:43

Właśnie podpisałem oficjalny apel o zakończenie członkostwa Rosji i Białorusi w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) i wszystkich organizacjach Banku Światowego - napisał na komunikatorze Telegram premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Pismo skierowano do władz Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch oraz Japonii.

17:41

"Okupanci zabijają ukraińskie dzieci. Alicja z ukraińskiego miasteczka Ochtyrka. Nie dożyła swoich 8. urodzin. Zginęła razem z dziadkiem, który osłaniał ją przed ostrzałem" - napisała Zełenska. "Ile jeszcze dzieci będzie musiało umrzeć, zanim wojska rosyjskie przestaną strzelać i przejdą do korytarzy humanitarnych?" - napisała Ołena Zełenska, pierwsza dama Ukrainy na Instagramie.

17:33

17:30

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w niedzielnej rozmowie prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia "operacji militarnych" na Ukrainie, umożliwienia pomocy humanitarnej i zapewnienia ochrony ukraińskim elektrowniom jądrowym - poinformował Pałac Elizejski.

Jak przekazano, Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem przez około dwie godziny.

17:20

NEXTA opublikowała film, na którym widać, jak rosyjscy żołnierze plądrują sklep spożywczy na Ukrainie. 

17:15

W sieci pojawiły się zdjęcia z ostrzału bloków w Kramatorsku.

 

17:10

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w amerykańskiej telewizji CNN, że należy przeprowadzić dochodzenie w sprawie tego, czy Rosja popełniła zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Myślę, że w tej kwestii potrzebne jest intensywne i dokładne dochodzenie - oświadczyła von der Leyen w wywiadzie.

17:02

Rosjanie strzelali do mieszkańców wsi Jasnohorodka w obwodzie kijowskim, pięć osób zginęło - poinformowało MSW Ukrainy. Najprawdopodobniej wykorzystano karabin maszynowy. Policja apeluje do mieszkańców, by nie narażali się na niebezpieczeństwo i wstępowali do obrony terytorialnej.

16:46

Rosjanie otworzyli ogień do ludzi w okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, by rozgonić demonstrację przeciwko agresji Rosji - podaje Interfax-Ukraina, powołując się na świadków. Rannych zostało pięć osób.

Świadkowie relacjonują, że Rosjanie strzelają do ludzi i wykorzystują granaty hukowo-błyskowe, by rozgonić demonstrujących. Bez względu na to ludzie pozostają na ulicy. Wzywają rosyjskich żołnierzy, by opuścili Ukrainę. 

16:35

Miasteczko Irpień pod Kijowem zostało pozbawione dostaw gazu w związku z uszkodzeniem gazociągu przez rosyjski pocisk rakietowy - poinformował szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. Sytuacja humanitarna w mieście jest katastrofalna, cywile próbują uciekać, choć trwają ataki bombowe.

16:30

Razem z naszymi sojusznikami prowadzimy "bardzo aktywne dyskusje" na temat możliwości wprowadzenia zakazu importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji - poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinken.

16:23

Aktywistki i aktywiści Greenpeace rozwiesili na moście Poniatowskiego w Warszawie antywojenny transparent. Baner ma szerokość 60 m.

16:18

Od początku ataku Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 964 tys. uchodźców - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

16:10

Cytat

Na terenie ukraińskich elektrowni atomowych w Czarnobylu i Zaporożu są rosyjskie wojska, a personel jest terroryzowany.
powiedział szef koncernu Enerhoatom Petro Kotin, cytowany przez portal Suspilne

16:05

Armia ukraińska znajduje się w głębokiej defensywie, doszło do zintensyfikowania walk na całym obszarze działań, jednostki rosyjskie ponownie wkroczyły do odbitych wcześniej przez Ukraińców Buczy i Irpienia koło Kijowa - tak sytuację po 10 dniach inwazji Rosji na Ukrainę przedstawia Ośrodek Studiów Wschodnich.

15:51

Rosjanie ostrzelali z wyrzutni rakietowych Grad terytorium instytutu naukowego w Charkowie, na którym jest badawcza instalacja jądrowa - informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

15:40

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły rosyjskie szykują się do zbombardowania Odessy, historycznego miasta i strategicznego portu nad Morzem Czarnym. Potępił potencjalną "historyczną zbrodnię" na tym mieście, gdzie obecnie gromadzą się uchodźcy.

15:32

40 budynków zostało zniszczonych w obwodzie żytomierskim po ataku rakietowym Rosjan.

15:24

Rosyjskie wojska wystrzelają rakiety Grad z gęsto zaludnionej wsi. Szokujące nagranie opublikował portal NEXTA.

 

15:20

Premier Mateusz Morawiecki na planowanym na nadchodzący tydzień nadzwyczajnym nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej będzie naciskał na zaostrzenie sankcji wobec Rosji - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller.

15:18

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest gotowy do bezpośrednich rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - oświadczył wiceszef biura ukraińskiego szefa państwa Andrij Sybiha.

15:15

Chociaż obrońcy Kijowa nieustannie odbijają ataki rosyjskich wojsk sytuacja w samym mieście pozostaje stabilna. W Kijowie działają patrole, które wykrywają dywersantów; zorganizowano też Zoopatrol, który zajmuje się pozostawionymi bez opieki zwierzętami.

15:08

W wyniku ostrzału rakietowego w rejonie Winnicy spłonął magazyn, a budynek administracyjny został częściowo zniszczony. Jedna osoba nie żyje - informuje "Ukraińska Prawda". 

Rakiety, które w niedzielę zniszczyły lotnisko w Winnicy w centralnej części Ukrainy, prawdopodobnie zostały wystrzelone z separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii - podał portal Hromadske, powołując się na Wojskową Telewizję Ukrainy. W Naddniestrzu stacjonują wojska rosyjskie.

15:03

"W ramach istniejącej strony pomagamukrainie.gov.pl uruchamiamy centralną, rządową platformę koordynacji pomocy humanitarnej" - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

15:00

Chilijskie ministerstwo obrony wycofało zaproszenie rosyjskich przedsiębiorców do udziału w największych w Ameryce Łacińskiej targach zbrojeniowych - poinformowały lokalne media. Już wcześniej zarówno urzędujący prezydent, jak i prezydent elekt potępili agresję Rosji na Ukrainę.

14:57

Potrzebujemy większych sankcji wobec Rosji, twardszej pozycji Zachodu - ocenił w niedzielę ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

Deszczyca dziękował za pomoc, jakiej udzielono obywatelom Ukrainy w Polsce, za pomoc, jak trafia do Ukrainy, aby kontynuować walkę i stawiać opór rosyjskiej agresji. Zaapelował też o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą, co pozwoliłoby według niego, zatrzymać rosyjskie natarcie.

14:51

Pociski, które trafiły na lotnisko w Winnicy, według wstępnych informacji, zostały wystrzelone z Naddniestrza - informuje Ukraińska Pravda.

14:47

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w niedzielę, by ten ogłosił zawieszenie broni na Ukrainie, otworzył korytarze humanitarne i podpisał porozumienie pokojowe - podało biuro prasowe Erdogana.

W oświadczeniu po trwającej godzinę rozmowie napisano, że prezydent Erdogan powiedział Putinowi, że Turcja jest gotowa przyczynić się do pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie, a zawieszenie broni złagodzi obawy dotyczące sytuacji humanitarnej.

14:41

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w kolejnym nagraniu na Facebooku mówił o "brutalnym, cynicznym ataku rakietowym na Winnicę". "Zamknijcie niebo nad Ukrainą" - zaapelował powtórnie do państw zachodnich.

Zniszczenia po ataku rakietowym widać na zdjęciach publikowanych przez Nextę.

14:35

Co najmniej dwie osoby zginęły, a wiele zostało rannych w rosyjskim ostrzale bloków mieszkalnych w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Nie wiadomo ostatecznie, jaką broń zastosowali Rosjanie. Orientacyjnie - według Kyryłenki - był to pocisk manewrujący. 

14:28

Ponad 200 dzieci ewakuowanych z sierocińca przyjechało do Lwowa po 24-godzinnej podróży pociągiem - informuje agencja Reuters. Jak dodaje, dzieci wywieziono ze strefy ostrzałów.

14:25

Agencja Moody's obniżyła w niedzielę rating kredytowy Rosji do poziomu Ca, co stanowi drugi najniższy szczebel w drabinie ratingowej. To konsekwencja obaw o niewypłacalność kraju — podaje Reuters.

14:22

Ponad 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy przedostało się do sąsiednich krajów w ciągu 10 dni; to najszybciej narastający kryzys uchodźczy w Europie od II wojny światowej - napisał w niedzielę na Twitterze Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi.

UNHCR spodziewa się, że liczba uchodźców jeszcze wzrośnie wraz z kontynuowaniem przez wojska rosyjskie ataków, zwłaszcza na Kijów - stolicę Ukrainy.

14:15

Na dwóch przejściach na granicy polsko-ukraińskiej: Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec będą obowiązywać uproszczone zasady transportu pomocy humanitarnej samochodami ciężarowymi - zapowiedziano na konferencji prasowej.

13:58

200 cywilów, w tym 50 dzieci, udało się ewakuować z ostrzelanego Irpienia.

13:46

Komitet ds. Polityki Humanitarnej i Informacyjnej Rady Najwyższej Ukrainy zaapelował w niedzielę do ONZ oraz Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża o zapewnienie korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji dzieci z okupowanych terenów.

"W każdej sekundzie mieszkańcom Ukrainy, w tym niewinnym dzieciom, grozi śmierć z głodu albo od ostrzału wroga.(...) W części obwodów sumskiego, charkowskiego, chersońskiego, mikołajewskiego, kijewskiego, donieckiego, ługańskiego i czernihowskiego oraz w mieście Mariupol, które jest oblegane przez okupantów, nie ma dostaw prądu, gazu, wody i ogrzewania" - zaznaczono w dokumencie.

13:36

38 dzieci zginęło, a 71 zostało rannych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała w niedzielę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa. Rada Najwyższa Ukrainy wezwała ONZ i Czerwony Krzyż do tworzenia korytarzy humanitarnych, by ratować dzieci.

13:25

Siły rosyjskie kontynuują ofensywę, koncentrując się na zabiegach zmierzających do pozbawienia Ukrainy dostępu do morza - ocenił sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wydanym w niedzielę komunikacie.

Według sztabu wojsko rosyjskie próbuje otoczyć Kijów, Charków, Czernihów i Mikołajów, a także stworzyć korytarz lądowy miedzy obwodami ługańskim i donieckim a okupowanym Krymem.

13:23

ABW otrzymała od prokuratury zadanie gromadzenia relacji i dowodów rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, stąd wizyty funkcjonariuszy Agencji w miejscach, w których zakwaterowani zostali uchodźcy z Ukrainy - poinformował w niedzielę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn na antenie TVP Info.

13:20

We Florencji - na znak sprzeciwu wobec rosyjskiej inwazji - zakryto rzeźbę Dawida autorstwa Michała Anioła. 

13:16

Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wizyty w stolicy Mołdawii Kiszyniowie, jak informuje agencja Reutera, wypowiedział się na temat możliwości wysłania polskich myśliwców na Ukrainę. "USA rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie" - miał przekazać dyplomata.

13:10

Ambasada Ukrainy w Warszawie opublikowała w niedzielę oświadczenie MSZ Ukrainy "w związku z zarzutami o nierówne traktowanie studentów zagranicznych opuszczających Ukrainę z powodu rosyjskiej agresji zbrojnej".

Podkreślono w nim, że dyskryminacja jakiegokolwiek rodzaju, w tym dyskryminacja ze względu na rasę, kolor skóry czy narodowość, nigdy nie była akceptowana na Ukrainie, która od dziesięcioleci przyjmuje zagranicznych studentów z różnych zakątków świata.

"Rząd ukraiński bardzo poważnie traktuje wszelkie doniesienia o nierównym traktowaniu, w tym także te dotyczące przekraczania granicy państwowej przez cudzoziemców" - zapewniono.

MSZ Ukrainy podkreśliło, że nadal priorytetem jest wspieranie obywateli zagranicznych w jak najbezpieczniejszym i jak najszybszym opuszczeniu Ukrainy

13:03

Przed Pałacem Kultury trwa protest przeciwko wojnie - donosi reporterka RMF FM.

13:01

Ukrańska Pravda informuje, że Rosjanie ostrzeliwują korytarz humanitarnym, którym mieli ewakuować się z miasta cywile.

12:58

"To nie jest tylko operacja militarna, to wojna, które sieje śmierć i zniszczenie" - mówił dziś  papież Franciszek apelując o umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej.

"Wojna to szaleństwo. Zatrzymajcie to okrucieństwo" - podkreślił podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.

12:55

Dziesiątki osób przewijają się każdej godziny w hali Torwar w Warszawie. Tam działa punkt czasowego pobytu dla obywateli Ukrainy - donosi warszawski reporter RMF FM Michał Dobrołowicz.

12:52

Putin zapewnił, że operacja wojskowa w Ukrainie idzie zgodnie z założonym harmonogramem - cytuje agencja Reutera. Zapewnił także, że działania wojskowe zostaną wstrzymane, jeśli tylko Ukraińcy przestaną walczyć. 

12:45

Mer Kijowa w mediach społecznościowych zamieścił film z uroczystości zaślubin dwójki żołnierzy, w których wziął udział. "Uroczystość odbyła się przy jednym z punktów kontrolnych. Życie toczy się dalej! I będziemy chronić życie Kijowa, mieszkańców miasta, naszego państwa!" - napisał. 

12:33

Głos dzwonu Zygmunt rozległ się w niedzielę w południe ze Wzgórza Wawelskiego w Krakowie. Jego bicie było wyrazem solidarności, szacunku i wsparcia dla walczącej Ukrainy.

12:31

Na filmie z Nowoołeksijiwki widać idący drogą tłum z flagami ukraińskimi oraz flagami Tatarów krymskich. Ludzie skandowali "Chwała Ukrainie!" i - nawiązując do słynnych słów ukraińskich obrońców Wyspy Węży - "Rosyjski okręcie p... się!"

12:30

W Chersoniu tłum ludzi wypełnił główny plac miasta przed siedzibą administracji. Wielu z nich było owiniętych we flagi ukraińskie lub trzymało je w rękach. Na plakatach można było zobaczyć m.in. napis "Chersoń to Ukraina". Skandowano "Ukraina!" - pokazują na nagraniach lokalne media

12:26

Mieszkańcy Chersonia protestują w centrum miasta. Mieszkańcy Chersonia jesteście naszymi bohaterami - pisze Ukrańska Pravda, publikując nagranie z demontracji.

12:24

Przepełnione są poligony oraz wojskowe biura meldunkowe i zaciągowe - pisze na swoim Twitterze Mychajło Podolak.

Dodaje także, że Ukraina będzie się bronić w trosce o rodziny i dzieci.

12:20

Pod Mikołajowem rozbito grupę wojskową, składającą się głównie z byłych ukraińskich żołnierzy, którzy w 2014 r. przeszli na Krymie na stronę Rosji - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Mikołajów znów jest atakowany przez wojska rosyjskie.

12:14

W Chersoniu trwa protest mieszkańców przeciwko rosyjskiej agresji. Na nagraniu udostępnionym przez Nextę widać, jak starsza kobieta modli się o pokój. W tle słychać hałas rosyjskiego sprzętu wojskowego. 

12:08

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do Rosjan, by nie byli obojętni wobec agresji ich kraju na Ukrainę. Przekonywał w nagraniu opublikowanym w serwisie Facebook, że obecnie walka toczy się również o to, by zachować to, co było dobre w samej Rosji.

12:02

Jedna dziesiąta funduszy wpłaconych na konta służące wsparciu Sił Zbrojnych Ukrainy i pomocy poszkodowanym podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę pochodzi z zagranicy - poinformowało w niedzielę ministerstwo polityki społecznej Ukrainy.

W oświadczeniu resortu podano, że według stanu z piątku na rachunkach przeznaczonych na pomoc dla wojska i poszkodowanych znajdowało się blisko 8 mld hrywien (1,2 mld zł), z czego prawie 800 mln hrywien pochodziło z zagranicy.

12:01

W podkijowskim miasteczku Bucza, gdzie od kilku dni trwają zacięte walki, Rosjanie mają plądrować sklepy i strzelać do domów, samochodów, a nawet dzieci. Poinformowała o tym na swoim profilu w serwisie Facebook rada miejska tej miejscowości.

11:52

Kolejne pociągi przywożą na dworzec Warszawa Wschodnia uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy - donosi stołeczna reporterka RMF FM Magdalena Grajnert. 

11:35

Proszę nie traktować Białorusinów jako narodu, który popiera agresję Rosji na Ukrainę, jesteśmy braterskim narodem dla Ukrainy i Polski, sprzeciwiamy się reżimowi na Białorusi jak i wojnie przeciw Ukrainie - podkreślił białoruski opozycjonista, były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka.

Łatuszka podkreślił, że Białorusini walczą o demokrację i prawa człowieka, w 2020 roku w wyborach prezydenckich głosowali na nowego przywódcę, ale - jak mówił - wybory te zostały sfałszowane. "W ciągu ostatniego 1,5 roku zatrzymano ponad 40 tys. Białorusinów, a około 1,1 tys. Białorusinów przebywa obecnie w więzieniu z powodów politycznych" - zaznaczył.

11:22

W pobliżu Odessy rosyjskie statki przegrupowują się i przygotowują do ewentualnej ofensywy - informuje Reuters.

11:16

W szczecińskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce trwa organizowanie pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów. Bez przerwy trwa przeładunek, sortowanie i przygotowanie darów do dalszego transportu.

11:12

Żołnierze rosyjscy usiłują zająć miasto Izium w obwodzie charkowskim, ale siły ukraińskie stawiają im odpór - poinformował w niedzielę sztab ukraińskich sił zbrojnych działających na terenie Donbasu.

11:06

Liczba uchodźców z Ukrainy przekroczyła 1,5 mln - informuje ONZ.

11:05

Przed Białym Domem ma się dziś odbyć duża manifestacja poparcia dla Ukrainy. Prawdopodobnie największa z tych jakie miały tu miejsce od inwazji na Ukrainę - informuje amerykański korespondent RMF FM.

11:03

Premier Izraela Naftali Bennett rozmawiał dziś przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim. Szczegóły nie są znane.

Politycy rozmawiali także wczoraj, po tym jak izraelski premier spotkał się z rosyjskim prezydentem.

10:56

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła "kilka" ataków na placówki zdrowia na Ukrainie i bada dalsze - poinformował w niedzielę na Twitterze dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ataki te kosztowały życie wielu ludzi; są też liczni ranni - dodał.

"Ataki na placówki ochrony zdrowia i personel medyczny łamią ich neutralność i są pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego" - zaznaczył szef WHO.

10:50

Wojska rosyjskie uniemożliwiły pracę w 34 szpitalach na Ukrainie - powiedział w niedzielę minister zdrowia Wiktor Laszko na antenie telewizji Ukraina-24.

10:43

W naszym wagonie było pięćset osób, a pociągi do Kijowa mijaliśmy puste- relacjonuje PAP 37-letnia Alina spod Umania, która na co dzień jest nauczycielką wychowania fizycznego. W sobotę dotarła do punktu recepcyjnego w Hrubieszowie.

Zaznacza, że w centrum Ukrainy jest spokojnie, ale mąż przekonał ją tym, żeby lepiej uciekli, póki jest taka możliwość. "Dzieci nie rozumiały, dlaczego musimy wyjechać. Tłumaczyłam, że chodzi o ich życie" - mówi zapłakana Alina.

10:40

Polonia w Belgi pomaga Ukrainie i uchodźcom w Polsce. Nasza dziennikarka Katarzyna Szymańska - Borginon odwiedziła centrum logistyczne organizacji "Sztab Pomocy Belgia", który organizuje pomoc.

10:34

63 500 uciekających przed wojną osób z różnych regionów Ukrainy zakwaterowano w obwodzie lwowskim od początku rosyjskiej agresji - poinformowały władze obwodu na swojej stronie internetowej.

Według stanu z soboty w obwodzie udało się udostępnić ponad 80 tys. miejsc do zakwaterowania uchodźców.

10:23

Ukraińskie władze negocjują zorganizowanie ewakuacji ludności z podkijowskich miasteczek Hostomel i Bucza, gdzie od kilku dni trwają zacięte walki - poinformował w niedzielę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Dodał, że w Hostomlu i Buczy wojska ukraińskie wycofały się na nowe pozycje, aby nie stwarzać zagrożenia dla cywilów.

10:15

We Lwowie od kilku dni trwa akcja zabezpieczania ważnych dla miasta zabytków. Kyiv Post publikuje zdjęcie, na którym widać, jak wyniesiony z katedry ormiańskiej posąg Jezusa Chrystusa, chowany jest w bunkrze. Jak dodaje gazeta, posąg ostatni raz ze świątyni usunięty został w czasie II wojny światowej.

10:02

215 dzieci - od brzdąców do nastolatków - ewakuowano z sierocińca w leżącym na południowo-wschodniej Ukrainie Zaporożu, w okolicach którego rosyjskie oddziały przejęły największą w Europie elektrownię atomową.

Dzieci wraz z opiekunami przyjechały w sobotę do Lwowa po 24-godzinnej podróży pociągiem. Później ruszyły do Polski.

09:50

Ponownie zostanie podjęta próba ewakuacji cywilów z oblężonego miasta - informuje Reuters, cytując władze Mariupola. Akcja ma rozpocząć się o godzinie 12 lokalnego czasu. Zawieszenie broni, które umożliwi ewakuację, ma potrwać do 21.

09:35

Trzy osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na lotnisko w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim - poinformowały w niedzielę władze obwodu na Facebooku.

Szef władz obwodu Serhij Hamalij przekazał, że trwa szacowanie strat oraz próba ustalenia, ile rakiet trafiło w lotnisko. 

09:32

Wojska rosyjskie na Ukrainie atakują gęsto zaludnione tereny, by złamać morale ludności; to taktyka, którą Rosjanie stosowali wcześniej w Czeczenii i w Syrii - informuje w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

Jednak - jak przekazano w brytyjskim komunikacie - "skala oporu Ukraińców nadal zaskakuje Rosjan".

09:25

Ponad 11 tys. żołnierzy rosyjskich zostało zabitych na Ukrainie od początku rosyjskiej agresji - poinformował w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Oprócz tego siły rosyjskie straciły 285 czołgów, 985 transporterów opancerzonych, 109 systemów artyleryjskich, 50 wyrzutni rakietowych, 21 systemów obrony przeciwlotniczej, 44 samoloty, 48 śmigłowców, 447 pojazdów wojskowych, 2 łodzie motorowe, 60 cystern z paliwem oraz 4 samoloty bezzałogowe - wyliczono w komunikacie

09:18

Od początku agresji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 922,4 tys. uchodźców - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, większość osób, które przybywają do Polski, to obywatele Ukrainy. Wśród uciekających przed wojną są też Polacy, a także obywatele Uzbekistanu, Białorusi, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu, Pakistanu, USA czy Rosji.

09:10

Rada Miejska miasta Mariupol ogłosiła ewakuację ludności cywilnej na godzinie 12:00 miejscowego czasu - informuje Reuters.

09:03

Państwowa Agencja Atomistyki nie notuje żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej systemu monitoringu radiacyjnego - poinformowała w niedzielę PAA.

Z informacji przekazywanych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej oraz władze Ukrainy wynika, że teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest pod kontrolą sił rosyjskich, natomiast działaniem elektrowni steruje jej ukraiński personel. Z sześciu reaktorów działają tylko dwa. Działa też monitoring, nie stwierdzono podniesionego poziomu promieniowania.

09:00

Jedna osoba zginęła, a dwie odniosły obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Korosteń w obwodzie żytomierskim Ukrainy - poinformowało Radio Swoboda, powołując się na Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

"Zniszczono 10 prywatnych budynków mieszkalnych, przy czym w jednym z nich wybuchł pożar. Z pomieszczenia w piwnicy uratowano pięcioro dzieci" - podała Służba.

08:53

Rosjanie o poranku ostrzeliwali Hostomel w obwodzie kijowskim. Po ataku płonęły domy i budynki gospodarcze.

08:50

Stacje kijowskiego metra w nocy służą, jako schron dla mieszkańców. W ciągu dnia metro działa w normalnym trybie.

08:47

Jedna osoba zginęła, a dwie odniosły obrażenia w wyniku rosyjskiego  ataku rakietowego na miasto Korosteń w obwodzie żytomierskim Ukrainy -  poinformowało Radio Swoboda, powołując się na  Państwową Służbę ds.  Sytuacji Nadzwyczajnych. 

08:42

Nexta publikuje zdjęcia z Charkowa. Widac na nich kompletnie zniszczony po rosyjskim bombardowaniu miejscowy targ.

08:37

Rada Bezpieczeństwa narodowego i Obrony Ukrainy stworzyła stronę internetową umożliwiającą odszukanie rosyjskich jeńców na Ukrainie. Za pośrednictwem strony Okupant ОКУПАНТ (invaders-rf.com) krewni i bliscy jeńców mogą skontaktować się z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz zapowiedział otwarcie w kraju obozów jenieckich.

08:33

Według lokalnych mieszkańców, na których powołuje się Ukraińska Prawda w Buczy Rosjanie nie pozwalają mieszkańcom opuszczać schronów. Portal opisuje przypadek wtargnięcia rosyjskich żołnierzy na prywatna posesję, gdzie mieli oni rozstrzelać 69-letniego mężczyznę, a jego żonie kazali "siedzieć w domu i nie wychodzić".

Portal publikuje zdjęcia zniszczonej miejscowości. Wróg bezlitośnie strzela, zabija nawet dzieci - informuje, powołując się na informacje z rady miasta.

08:26

Siły zbrojne Ukrainy poinformowały o aktualnej sytuacji na różnych odcinkach walk z Rosjanami.

Na kierunku donieckim główne wysiłki wojskowe Ukraińców koncentrują się na obronie miasta Mariupol. Na kierunku słobodzkim (wschodnim) i taurydzkim (południowym) toczą się walki. Ukraińcy zatrzymali kolumny wroga, które próbowały posuwać się w rejon Dniepropietrowska od strony Bałakliji.

Na kierunku siewierskim (północnym wschodzie) wciąż trwa obrona Czernihowa. Na Wołyniu przygotowywana jest strefa operacyjna wzdłuż granicy państwowej. Trwa obrona portów morskich na Morzu Czarnym, a w rejonie Mikołajowa na południu Ukrainy zdobyto "dużą liczbę transporterów opancerzonych i pojazdów kołowych".

08:22

Bronimy Mariupola na południu Ukrainy i Czernihowa na północy kraju - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w opublikowanym w niedzielę rano komunikacie.

"Wróg ponosi straty i dlatego nieustannie stara się unikać bezpośredniego kontaktu ogniowego z oddziałami" ukraińskimi - przekazano w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

08:20

Ratownicy w sobotę i niedzielę kontynuowali akcję po bombardowaniu osiedli w Charkowie.

Obecnie przebywanie w rejonie Sołtywki Północnej jest niezwykle niebezpieczne. Mieszkańcy tej dzielnicy masowo opuszczają swoje domy z powodu ciągłego ostrzału - informują służby.

08:14

15 domów zostało zniszczonych w Owruczu w obwodzie żytomierskim po uderzeniu rakiety.

08:10

Okupanci, którzy zerwali ewakuacje mieszkańców Mariupola, faktycznie wzięli całe miasto do niewoli - oznajmił mer Mariupola Wadym Bojczenko w ukraińskiej telewizji.

08:02

Od początku rosyjskiej inwazji do obrony terytorialnej przystąpiło 100 tys. Ukraińców - podał w niedzielę portal RBK, powołując się na oświadczenie Gwardii Narodowej w serwisie Facebook.

Po zakończeniu wojny obrona terytorialna stanie się częścią systemu obronnego Ukrainy, zapowiedziano.

07:55

Nie ma możliwości ewakuowanie ludzi z Buczy i Hostomla - podkijowskich miast, o które od kilku dni toczą się zacięte walki - poinformował w niedzielę szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba, cytowany przez portal Ukraińska Prawda. "Niestety bez zawieszenia broni ewakuacja ludzi z Buczy i Hostomla jest niemożliwa. Trwają tam walki" - powiedział Ołeksij Kułeba.

W miejscowościach tych położonych na północny zachód od ukraińskiej stolicy ma też dochodzić do rozstrzeliwania cywilów.

07:46

Siły ukraińskie zestrzeliły od początku inwazji 44 rosyjskie samoloty i 44 śmigłowce - poinformowały w sobotę wieczorem siły powietrzne Ukrainy.

07:42

"Przeprowadziłem rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Zgodziliśmy się, że Rosja powinna natychmiast wstrzymać ogień i umożliwić otworzenie korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji cywilów. Zaapelowałem do ONZ o zwiększenie pomocy humanitarnej dla Ukrainy" - napisał Kułeba w sobotę wieczorem na Twitterze.

07:33

3 tysiące amerykańskich ochotników gotowych jest przyjechać do Ukrainy wesprzeć tamtejsze wojsko w walce. Chcą dołączyć "legia cudzoziemskiej" - donosi The Voice of America.

Wśród chętnych są weterani działań bojowych w Iraku.

07:22

400 tys. mieszkańców ukraińskiego Mariupola pozostaje w rosyjskiej blokadzie po przerwaniu ewakuacji miasta - poinformował mer Mariupola Wadym Bojczenko w ukraińskiej telewizji.

Okupanci, którzy zerwali ewakuacje mieszkańców Mariupola, faktycznie wzięli całe miasto do niewoli - oznajmił Bojczenko.

07:20

Rosja planuje zdobyć zaporę elektrowni wodnej w Kaniowie - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA powołując się na raport sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy.

Zapora znajduje się około 150 kilometrów na południe od Kijowa na rzece Dniepr.

07:14

Szef delegacji Ukrainy uczestniczącej w rozmowach z Rosją Dawid Arakhamia wyraził nadzieję na rychłe utworzenie korytarza humanitarnego z Charkowa - podała niemiecka agencja prasowa DPA powołując się na komentarz ukraińskiego polityka na Facebooku. "Jak Bóg da, będzie korytarz w niedzielę" - napisał Arakhamia.

07:10