Komisja Europejska wypłaciła Polsce 144,6 milionów euro, czyli blisko 700 mln złotych za pomoc, jakiej nasz kraj udzielił uchodźcom wojennym z Ukrainy. Według ostatnich danych w naszym kraju obecnie zarejestrowanych jest 1,3 miliona ukraińskich uciekinierów. Zimą mogą przybyć kolejni. Szacunki mówią o pół milionie Ukraińców.

Polska od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę przyjęła najwięcej uciekinierów wojennych. Mowa jest milionach ludzi, z których część z Polski udała się danej na Zachód. Inni zostali w naszym kraju w nadziei, że wkrótce będą mogli wrócić do swojej ojczyzny.

Z danych rządu w połowie września w Polsce zarejestrowanych było 1,3 miliona uchodźców z Ukrainy.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker mówił w RMF FM, że "w tej chwili około 80 tysięcy osób wciąż przebywa w miejscach zbiorowego zakwaterowania - halach targowych, remizach i pensjonatach".

145 mln euro za pomoc uchodźcom z Ukrainy

Teraz Polska dostała z UE blisko 700 mln zł, czyli 144,6 mln euro na działania związane z masowym napływem uchodźców z Ukrainy. To pierwsza transza. Nasz kraj już stara się o kolejne pieniądze.

"Wsparcie finansowe z UE, choć niewielkie, bo pokrywające ledwie część poniesionych przez nasz kraj kosztów, pokazuje, że Europa docenia jednak kluczową rolę Polski we wspieraniu Ukrainy" - oświadczył szef MSWiA Mariusz Kamiński.

KE przeznaczy łącznie 400 mln euro na pomoc uchodźcom z Ukrainy w krajach UE. Według przedstawicieli polskiego rządu to wsparcie nie jest jednak wystarczające, a na rzecz ukraińskich uchodźców potrzeba dodatkowego funduszu, który może być utworzony tylko decyzją Rady Europejskiej.

Nasz kraj już przygotowuje się na przyjęcie "zimowej fali" uchodźców z Ukrainy. Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart oceniła w rozmowie z RMF FM, że do Polski tej zimy może przybyć z Ukrainy pół miliona lub nawet 800 tys. uchodźców. "Zakładamy, że istnieje ryzyko kolejnej fali uchodźców" - przyznała.

Razem pomóżmy Ukraińcom przetrwać zimę

RMF FM jest parterem organizowanej przez Fundację Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego zbiórki na zakup odzieży zimowej dla osób najciężej poszkodowanych, ofiar wojny na Ukrainie.

"W Polsce organizujemy pomoc socjalną, wspieramy Ukraińców przy poszukiwaniu miejsc zakwaterowania, pomagamy nowoprzybyłym w odnalezieniu się w naszym kraju, przekazujemy żywność, środki medyczne, sanitarne i inną pomoc socjalną, prowadzimy kursy języka polskiego. Dostarczamy pomoc humanitarną Ukraińcom przebywającym w ich kraju. Znaczna część tej pomocy dociera bezpośrednio do walczących żołnierzy i ich rodzin" - tłumaczy szef fundacji, gen. Bogusław Pacek.

Tym razem zgodnie z prośbami płynącymi z Ukrainy IBRM organizuje zbiórkę pieniędzy na zakup odzieży zimowej dla tych, którzy są ofiarami tej wojny. Zniszczone przez okupantów elektrownie i elektrociepłownie, braki surowców energetycznych, zbombardowane i zniszczone rakietami osiedla mieszkaniowe  powodują, że będzie to trudny czas dla Ukrainy. Ale szczególnie trudny będzie dla ofiar tej wojny, osób poszkodowanych, rannych i tych, którzy stracili domy albo pozostają w domach zrujnowanych, bez ogrzewania i prądu.

TUTAJ ZNAJDZIECIE LINK DO ZBIÓRKI >>>