Wszyscy razem możemy pomóc i zebrać pieniądze dla tych, którzy zimę spędzą w ogarniętej wojną Ukrainie. Wspólnie z generałem Bogusławem Packiem i jego instytutem chcemy kupić profesjonalne pakiety przetrwania dla cywilnych ofiar wojny w Ukrainie. Dramatycznie brakuje ciepłych ubrań, butów, specjalnych śpiworów, które wytrzymają ekstremalne temperatury. Zestawy trafią do tych, którzy nie mogli lub nie zdążyli uciec przed ostrzałem i bombardowaniem. Wielu z nich będzie musiało spędzić zimę w piwnicach.

TUTAJ ZNAJDZIECIE LINK DO ZBIÓRKI >>>

Dwa miliony osób szukających bezpiecznego miejsca - głównie kobiet i dzieci. Setki tysięcy ludzi bez dachu nad głową. Kolejne tysiące żyjące w strachu i niepewności przed kolejnymi atakami Rosjan. Te ostatnie wymierzone były głównie w infrastrukturę i cywilów. Tak w dużym skrócie wygląda od kilku miesięcy sytuacja za naszą wschodnią granicą. 

Organizacje pomocowe przewidują, że w związku ze zbliżającą się zimą - z Ukrainy, także do naszego kraju wyjedzie nawet 1,5 mln ludzi. Są jednak tacy, którzy chcą pozostać w swojej ojczyźnie. Niewykluczone, że będą musieli się zmagać ze skrajnie trudnymi warunkami - zimnem, przerwanymi dostawami prądu i wody. Chcemy pomóc cywilom, którzy będą walczyć o przetrwanie

Zimowe komplety mogą uratować życie Ukraińcom

RMF FM jest parterem organizowanej przez Fundację Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego zbiórki na zakup odzieży zimowej dla osób najciężej poszkodowanych, ofiar wojny na Ukrainie.

W Polsce organizujemy pomoc socjalną, wspieramy Ukraińców przy poszukiwaniu miejsc zakwaterowania, pomagamy nowoprzybyłym w odnalezieniu się w naszym kraju, przekazujemy żywność, środki medyczne, sanitarne i inną pomoc socjalną, prowadzimy kursy języka polskiego. Dostarczamy pomoc humanitarną Ukraińcom przebywającym w ich kraju. Znaczna część tej pomocy dociera bezpośrednio do walczących żołnierzy i ich rodzin - tłumaczy szef fundacji, gen. Bogusław Pacek.

Tym razem zgodnie z prośbami płynącymi z Ukrainy IBRM organizuje zbiórkę pieniędzy na zakup odzieży zimowej dla tych, którzy są ofiarami tej wojny. Zniszczone przez okupantów elektrownie i elektrociepłownie, braki surowców energetycznych, zbombardowane i zniszczone rakietami osiedla mieszkaniowe  powodują, że będzie to trudny czas dla Ukrainy. Ale szczególnie trudny będzie dla ofiar tej wojny, osób poszkodowanych, rannych i tych, którzy stracili domy albo pozostają w domach zrujnowanych, bez ogrzewania i prądu.

TUTAJ ZNAJDZIECIE LINK DO ZBIÓRKI >>>

O obecnej sytuacji w Ukrainie, prognozach na przyszłość i organizowanej zbiórce na rzecz cywilów, generał Bogusław Pacek opowiedział dziennikarzowi RMF FM Mateuszowi Chłystunowi.

Co jest najbardziej potrzebne?

Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na zakup odzieży zimowej dla osób poszkodowanych z terenów objętych walkami z obwodów: 

 • chersońskiego, 
 • zaporoskiego, 
 • dniepropietrowskiego, 
 • mikołajowskiego,
 • charkowskiego.

Plany fundacji obejmują zakup 3 tysięcy pakietów zawierających Komplet "Safe Winter":

 • duży śpiwór Extreme, 
 • termoaktywna bielizna (długie spodnie, podkoszulek z długim rękawem), 
 • buty zimowe, 
 • spodnie zimowe, 
 • kurtka zimowa, 
 • rękawice, czapka, skarpetki. 

Do tego 2 tysiące mniejszych pakietów "Safe Winter":  

 • śpiwór Extreme, 
 • termoaktywna bielizna (długie spodnie, podkoszulek z długim rękawem). 

Co istotne - wśród poszkodowanych ofiar wojny na Ukrainie jest wiele dzieci, samotnych matek i starców.

Zakupiona dla nich odzież zimowa jest na wagę ich zdrowia i życia. Ważna jest każda złotówka. Każdy z nas może pomóc przetrwać tę zimę poszkodowanym Ukraińcom - ofiarom tej strasznej wojny - podsumowuje szef fundacji, gen. Bogusław Pacek.

Pieniądze można wpłacać na podane konto zbiórki lub na konto Fundacji: 92 1140 2004 0000 3402 7885 4014 z dopiskiem "Safe Winter".

TUTAJ ZNAJDZIECIE LINK DO ZBIÓRKI>>>

Opracowanie: