Rosyjskie służby specjalne werbowały ukraińskich uczniów – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) obwodu wołyńskiego na Facebooku. W telefonach nastolatków znaleziono wiele fotografii lotniska wojskowego oraz punktu remontowego samolotów w Łucku

"W Łucku SBU stwierdziła trzy takie przypadki. Nastolatki fotografowały wojskowe obiekty. W ich telefonach znaleziono korespondencję z nieznajomymi, którzy ‘interesowali się’ sytuacją w regionie" - podała SBU.

SBU podała, że funkcjonariusze ochrony prawa w Łucku zauważyli trzech nastolatków, którzy stale przebywali w pobliżu jednego z posterunków, przy czym nie potrafili wyjaśnić dlaczego. W ich telefonach służba znalazła wiele fotografii lotniska wojskowego oraz punktu remontowego samolotów w Łucku.

W korespondencji z uczniami nieznajomi abonenci rosyjscy zadawali siódmoklasistom pytania o sytuację w regionie, rozmieszczenie wojskowych obiektów oraz sprzętu wojskowego.

Przedstawiciele kontrwywiadu wyjaśnili uczniom, dlaczego taka korespondencja jest bardzo ryzykowna. Przeprowadzili także rozmowy profilaktyczne z rodzicami dzieci.

Okupanci planują "spis" ludności obwodu chersońskiego

Rosyjscy okupanci planują rozpoczęcie w najbliższy poniedziałek "spisu" ludności obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - poinformowała w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.

Według Denisowej "spis" miałby zostać zakończony do końca maja.

Rzeczniczka powiedziała, że mieszkańcy rejonu heniczeskiego zaczęli otrzymywać wezwania, by stawić się do władz lokalnych z podstawowymi dokumentami.