Pierwsze 500 kompletów odzieży termoaktywnej i 100 śpiworów pozwalających przetrwać ekstremalnie niską temperaturę ruszą w najbliższym czasie w drogę z Warszawy na wschód Ukrainy. To pakiety, które udało się kupić m.in. dzięki wsparciu słuchaczy RMF FM w ramach akcji "Pomożemy Wam przetrwać tę zimę". Razem z generałem Bogusławem Packiem chcemy pomóc tym, którzy nie mogli uciec z Ukrainy przed wojną. To zwłaszcza osoby starsze oraz ci, którzy opiekują się swoimi rodzicami.

Dzięki wsparciu naszych słuchaczy udało się zebrać już 300 tys. zł. To dokładnie połowa z założonej sumy, która pozwoli kupić kilka tysięcy pakietów "safe winter" oraz sporą liczbę generatorów prądu. Pierwsza partia jest już spakowana i czeka na transport.

Wybieramy się z całym tym transportem do Charkowa i tam te dary zostaną przekazane osobom, które najbardziej tego potrzebują - mówi Magdalena Rochnowska, współorganizatorka akcji.

W ręce 500 potrzebujących osób, które zmagają się z przerwami w dostawach prądu i brakiem ogrzewania, trafią komplety odzieży termoaktywnej.

To jest odzież, która była specjalnie szyta na tę okoliczność. Na razie mamy 500 kompletów, oczywiście cały czas przygotowywane są kolejne partie - dodaje Magdalena Rochnowska.

Zbiórka potrwa jeszcze przez najbliższy miesiąc.

"Pomożemy Wam przetrwać tę zimę" - jak pomóc?

Plan jest taki, by dostarczyć poszkodowanym cywilom najpotrzebniejsze do przetrwania mroźnej zimy rzeczy. Ciepłą odzież, bieliznę termoaktywną obuwie, kurtki czy śpiwory pozwalające na przetrwanie w niskich temperaturach, chcemy spakować w tzw. pakiety "safe winter". Łącznie planujemy zakup kilku tysięcy paczek z niezbędnym ekwipunkiem. 


Organizacje międzynarodowe pomagają w zabezpieczeniu tych, którzy walczą, a my  chcemy, wraz ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, pomóc przetrwać tę trudną zimę tym Ukraińcom, którzy nie są w stanie sami zapewnić sobie nawet podstawowych warunków na najbliższy trudny czas - wyjaśnia pomysłodawca akcji generał Bogusław Pacek, szef fundacji Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego. 

Pieniądze można wpłacać na podane konto zbiórki lub na konto Fundacji: 92 1140 2004 0000 3402 7885 4014 dopiskiem "Safe Winter".

TUTAJ ZNAJDZIECIE LINK DO ZBIÓRKI>>>

Opracowanie: