"Najnowocześniejszy amerykański system obrony powietrznej Patriot może być przełomem dla obrony Ukrainy przed rosyjską inwazją" - pisze portal dziennika "Bild", komentując podróż ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do USA na spotkanie z prezydentem Joe Bidenem. Papież Franciszek otrzymał kolejną listę ukraińskich więźniów przetrzymywanych przez Rosję. Kobieta, która mu ją wręczyła, wierzy, że papież "pomoże ich uwolnić lub przynajmniej poprawić warunki ich przetrzymywania". Prokuratorzy i policjanci znów pracują w Przewodowie w województwie lubelskim, gdzie 15 listopada spadł pocisk lecący znad Ukrainy. Najważniejsze wydarzenia związane z 301. dniem wojny w Ukrainie zebraliśmy w naszej relacji z 21.12.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

22:13

Mamy jasne zrozumienie tego, co dzieje się w Iranie, na podstawie informacji naszego wywiadu i wywiadu naszych partnerów. Jesteśmy więcej niż pewni, że to irańskie drony. Dostarczyli je Federacji Rosyjskiej i niestety nadal tak się dzieje. I to jest dla nas duże wyzwanie. Ponadto wiemy na pewno, że Federacja Rosyjska prowadzi rozmowy z Iranem w sprawie dostaw innej broni do Rosji. Z jednej strony powinniśmy się cieszyć, że nie mają wewnętrznej zdolności do wygrania tej wojny bez udziału innych krajów, ale z drugiej strony będzie to dla nas dodatkowym wyzwaniem, jeśli Iran odważy się zaopatrywać Rosję nie tylko w drony, ale i w rakiety - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany przez agencję Ukrinform.

21:47

Europa może zrobić więcej, powinniśmy wreszcie spełnić prośby Ukrainy i dostarczyć jej czołgi Leopard 2 - powiedział szef grupy CSU w Bundestagu Alexander Dobrindt. Jak dodał, "wojnę można zakończyć tylko wtedy, gdy wzmocni się zdolność Ukrainy do samoobrony".

Polityk chadecji podkreślił, że wojna na Ukrainie zakończy się, gdy dla prezydenta Rosji Władimira Putina będzie "absolutnie jasne, że nie ma już możliwości podporządkowania sobie Ukrainy".

21:25

Spotkanie Bidena z Zełenskim:

20:54

Wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w USA to pokazanie przywództwa Ameryki, że stoi ona twardo po stronie Ukrainy i wolnego świata, mobilizuje sojuszników. Dzięki temu Ukraina nie jest dziś osamotniona. Jestem przekonany, że USA będą kontynuować wsparcie - mówił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

20:51

Stany Zjednoczone popierają dążenia Ukrainy do sprawiedliwego pokoju - powiedział prezydent USA Joe Biden, rozpoczynając spotkanie z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Gabinecie Owalnym Białego Domu.

Zełenski podziękował Bidenowi, Kongresowi i "zwykłym Amerykanom" za wsparcie Ukrainy i wręczył prezydentowi odznaczenie jednego z ukraińskich żołnierzy z Bachmutu.

20:44

Systemy obrony powietrznej Patriot, które Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie, mogą pomóc znacząco wzmocnić naszą obronę powietrzną i stworzyć rozbudowany system obrony przeciwrakietowej - powiedział rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat w rozmowie z "Radiem Swoboda".

20:31

Pentagon opublikował szczegóły ogłoszonego wcześniej pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 1,85 mld dolarów. Oprócz baterii Patriot w transzy znalazły się m.in. precyzyjne bomby lotnicze, ponad 150 pojazdów, a także amunicja do sowieckich systemów artylerii rakietowej Grad.

Jak podał w komunikacie amerykański resort obrony, na część pakietu pochodzącą z magazynów sił zbrojnych USA złoży się m.in. bateria systemu obrony powietrznej Patriot wraz z amunicją, dodatkowe rakiety do systemów HIMARS, 500 precyzyjnych pocisków artyleryjskich Excalibur, 30 moździerzy kalibrów 120 mm, 82 mm i 60 mm, 37 pojazdów opancerzonych Cougar, 120 pojazdów HMMWV (Humvee), 2,7 tys. granatników, a także rakiety przeciwradarowe HARM i "precyzyjna amunicja lotnicza". Ta ostatnia pozycja to prawdopodobnie zestawy JDAM, pozwalające na przekonwertowanie zwykłych bomb lotniczych w precyzyjnie naprowadzane pociski.

Dodatkowo, w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative, USA zakupią dla Ukrainy 45 tys. sztuk amunicji kalibru 152 mm i 122 mm używanej w systemach produkcji rosyjskiej i sowieckiej, 50 tys. rakiet Grad, 100 tys. sztuk amunicji czołgowej, terminale do komunikacji satelitarnej oraz usługi logistyczne i szkolenia.

20:16

Gościem czwartkowej Porannej rozmowy w RMF FM będzie wiceminister spraw zagranicznej Paweł Jabłoński, z którym porozmawiamy przede wszystkim o wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie - pierwszej od czasu wybuchu wojny.

19:55

"Najnowocześniejszy amerykański system obrony powietrznej Patriot może być przełomem dla obrony Ukrainy przed rosyjską inwazją" - pisze portal dziennika "Bild", komentując podróż ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do USA na spotkanie z prezydentem Joe Bidenem.

19:43

Jestem dzisiaj w Waszyngtonie, by podziękować amerykańskiemu narodowi, prezydentowi i Kongresowi za tak potrzebne wsparcie. Przyjechałem tutaj także po to, by kontynuować współpracę z USA w celu przybliżenia naszego zwycięstwa - oznajmił ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski, który rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych.

19:33

Senat USA poparł kandydaturę Lynne Tracy na stanowisko amerykańskiej ambasador w Rosji. Tracy, która obecnie kieruje misją dyplomatyczną Stanów Zjednoczonych w Armenii, będzie pierwszą w historii kobietą pełniącą funkcję najwyższej przedstawicielki USA w Moskwie - podała agencja Reutera.

19:18

O jakichkolwiek przyszłych kontaktach prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego będziemy informować w odpowiednim momencie, by nie tworzyć niepotrzebnych zagrożeń i napięć - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz, pytany o wizytę Zełenskiego w USA i jego podróż przez Polskę.

19:12

Odzyskane pozycje przez ukraińskich żołnierzy w pobliżu Kreminnej w obwodzie ługańskim. Przy okazji udało się zdobyć transporter opancerzony.

19:01

Ukraińska flaga powiewa nad Blair House, rezydencją prezydenta USA, gdzie przyjmowani są dygnitarze i inni zaproszeni goście.

Do Waszyngtonu przyleciał już prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

18:54

Ukraińscy żołnierze sztormują rosyjskie okopy w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim.

18:45

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski późnym popołudniem czasu polskiego przyleciał do Stanów Zjednoczonych. Ma spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem oraz wygłosić przemówienie w Kongresie.

18:30

Warszawa bierze udział w akcji Godzina dla Ukrainy (Light Up Ukraine). W środę o godz. 20:00 na godzinę zgaśnie choinka na pl. Zamkowym oraz oświetlenie Pałacu Kultury i Nauki.

Samorząd chce w ten sposób okazać solidarność z Ukrainą, której infrastruktura energetyczna została zniszczona przez rosyjskie ataki rakietowe.

18:19

"Prokremlowski biznesmen Jewgienij Prigożyn, znany jako właściciel firmy wojskowej grupa Wagnera, werbował w mojej kolonii karnej więźniów, obiecując im wolność pod warunkiem półrocznego udziału w wojnie na Ukrainie" - powiadomił na Twitterze uwięziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny.

18:10

Sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził doniesienia amerykańskich mediów w sprawie przekazania Ukrainie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że uzbrojenie defensywne znajdzie się w najnowszym pakiecie pomocy wojskowej o wartości 1,85 mld dolarów.

18:02

Białorusinka Aryna Sabalenka wyraziła nadzieję, że organizatorzy wielkoszlemowego Wimbledonu będą w przyszłym roku "bardziej otwarci" i dopuszczą Białorusinów oraz Rosjan do turnieju.

W minionej edycji rozgrywek tenisiści i tenisistki z tych krajów nie mogli wystartować.

17:53

Papież Franciszek otrzymał kolejną listę ukraińskich więźniów przetrzymywanych przez Rosję. Wręczyła mu ją żona jednego z nich wraz z synem - podał watykański dziennik "L'Osservatore Romano".

Gazeta wyjaśniła, że do tego spotkania doszło po audiencji generalnej, a kobieta przekazała listę więźniów "w nadziei na ich uwolnienie lub przynajmniej poprawę warunków ich przetrzymywania".

17:42

Szachtar Donieck będzie ubiegać się w czwartek przed Sportowym Sądem Arbitrażowym (CAS) w Lozannie o odszkodowanie w wysokości 40 mln euro od FIFA.

Klub czuje się pokrzywdzony odejściem części swoich zawodników z powodu wojny na Ukrainie.

17:27

Prezydent Rosji Władimir Putin poparł w środę plany zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej o ponad 30 procent. Podczas konferencji po spotkaniu zarządu Ministerstwa Obrony FR powiedział, że "Moskwa musi wyciągnąć wnioski i rozwiązać problemy, które napotkała na Ukrainie" - podała agencja Reutera.

17:16

Aktywista z Krymu Hennadij Afanasjew, były więzień polityczny, uwolniony przed sześcioma laty z rosyjskiej niewoli, zginął pod Biłohoriwką w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Mężczyzna walczył tam w szeregach ukraińskiej armii z silami rosyjskimi - podał Krym.Realii, krymski projekt Radia Swoboda.

16:46

W środę wieczorem znanych miejscach na całym świecie wyłączone zostaną iluminacje świąteczne w geście solidarności z narodem Ukrainy, który w wyniku rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną zmuszony jest żyć bez światła - poinformowało MSZ w Kijowie.

Celem akcji "Light Up Ukraine" jest zebranie 10 mln dolarów na zakup agregatów prądotwórczych dla ukraińskich szpitali.

16:30

Ukraińska delegacja zamierza zwrócić się podczas rozmów w Białym Domu o broń dalszego zasięgu, w tym pociski ATACMS - donosi portal Politico.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena nie zamierza jednak zmienić swojego dotychczasowego stanowiska, obawiając się eskalacji wojny Rosji z Ukrainą.

16:16

Prokuratorzy i policjanci znów pracują w Przewodowie. To w tej miejscowości na Lubelszczyźnie 15 listopada spadł pocisk lecący znad Ukrainy. W eksplozji rakiety zginęło dwóch mężczyzn.

16:05

W Płocku w środę wieczorem, w ramach akcji "Godzina dla Ukrainy", zostanie wyłączona świąteczna iluminacja na Starym Rynku.

Będzie to wyraz solidarności z Ukrainą, gdzie w wyniku rosyjskich ataków rakietowych w znacznym stopniu uszkodzona została infrastruktura energetyczna.

16:01

Jesteśmy w nowej fazie wojny i jest to dobry czas, by omówić dalsze kroki, a także to, co prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał sprawiedliwym pokojem - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby w wywiadzie dla CNN.

Dodał przy tym, iż Rosja nie jest obecnie zainteresowana pokojem.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotka się w środę wieczorem w Białym Domu z prezydentem Zełenskim, który po raz pierwszy wyjechał z Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na jego kraj, 24 lutego.

15:53

Jak mawiał wybitny polski intelektualista Jerzy Giedroyc, nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy. Te słowa są teraz niezwykle aktualne - przekazał naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny po środowym spotkaniu z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generałem Rajmundem Andrzejczakiem.

15:44

Silna eksplozja w okupowanym przez Rosjan Doniecku.

15:39

W Wilnie odsłonięto mural na cześć uwięzionego białoruskiego obrońcy praw człowieka, laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego i innych więźniów politycznych reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Wizerunek Bialackiego namalowano na ścianie szkoły, która znajduje się naprzeciwko ambasady Białorusi.

15:31

Nexta informuje, że prezydent Rosji Władimir Putin nie planuje złożyć swojemu francuskiemu odpowiednikowi Emmanuelowi Macronowi życzeń z okazji obchodzonych dziś 45. urodzin.

15:13

Kielce włączają się w akcję Godzina dla Ukrainy. W środę czasowo wygaszone zostaną świąteczne iluminacje na Rynku.

Samorząd chce w ten sposób okazać solidarność z Ukrainą, której infrastruktura energetyczna została zniszczona przez rosyjskie ataki rakietowe.

15:09

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak złożył wizytę na Ukrainie, gdzie spotkał się z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerijem Załużnym - poinformował Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Jednym z tematów rozmów było wsparcie logistyczne ukraińskiej armii.

14:52

Nagranie z drona ukazujące katastrofalne zniszczenia jednej z fabryk i sąsiedniej dzielnicy mieszkaniowej we wschodnim Bachmucie w obwodzie donieckim. To tylko dwa kilometry od centrum miasta.

14:39

Na dzisiejszym spotkaniu zarządu Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej był m.in. patriarcha Cyryl I.

14:30

Żołnierze z ukraińskiej 81 Samodzielnej Brygady Aeromobilnej twierdzą, że przedmieścia Biłohoriwki w obwodzie ługańskim są usłane trupami wagnerowców.

Na wielu zwłokach są bransoletki, które wskazują, na co chorowali żołnierze: czerwone oznaczają AIDS, białe - zapalenie wątroby, a niebieskie - gruźlicę.

14:21

"W miejscowości Prawdyne na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, znaleziono pod koniec listopada zbiorowy grób siedmiorga cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska. Wśród zabitych jest nastoletnia dziewczyna" - powiadomił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

14:15

Niepodległa i suwerenna Ukraina leży w węgierskim interesie narodowym - powiedział na dorocznej, podsumowującej konferencji prasowej premier Węgier Viktor Orban.

Podkreślił jednocześnie, że nie chce rezygnować ze współpracy z Rosją, a Budapeszt postrzega wojnę na Ukrainie inaczej niż Warszawa.

14:10

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej musi wziąć pod uwagę krytykę swoich działań - powiedział Władimir Putin po spotkaniu zarządu resortu obrony. Prezydent Rosji dodał, cytowany przez agencję Reutera, że niedawna mobilizacja rezerwistów uwydatniła pewne problemy, ale nie sprecyzował, o jakie dokładnie chodzi.

14:04

Niektórzy zachodni oficjele wyrażają wątpliwości, czy to rzeczywiście Rosja stoi za eksplozjami, które pod koniec września uszkodziły gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2 - napisał dziennik "Washington Post".

13:59

Na Białoruś, na tereny położone przy granicy z Ukrainą, przybyli rosyjscy najemnicy z prywatnej firmy wojskowej, znanej jako grupa Wagnera. Ich celem będzie przeprowadzenie zbrojnej prowokacji, czyli rzekomego ostrzału terytorium Białorusi ze strony Ukrainy - ujawnił rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

13:52

Gdy z końcem roku producenci sprzętu telekomunikacyjnego Nokia i Ericsson opuszczą Rosję z powodu nałożonych na ten kraj europejskich sankcji, ich odejście może w dłuższej perspektywie stopniowo sparaliżować rosyjskie sieci komórkowe - informuje agencja Reutera.

Zaznacza, że spowodowane tym trudności cofną telefonię komórkową w Rosji do poziomu lat 90.

13:17

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podpisał z należącym do Grupy PKO Banku Polskiego ukraińskim Kredobankiem umowę dotyczącą gwarancji na kredyty o łącznej wartości 35 mln euro - poinformował PKO BP.

Wsparcie jest skierowane do firm z kluczowych sektorów przemysłu ukraińskiego.

13:05

Stosunkowo niedawno udaremniliśmy rosyjskie próby zamachów na ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa i szefa wywiadu wojskowego Kyryło Budanowa. Takich działań wroga jest jednak znacznie więcej, mamy dziesiątki podobnych przypadków - oznajmił p.o. szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyl Maluk.

12:53

Pierwsza zagraniczna wizyta Wołodymyra Zełenskiego, z którą ukraiński prezydent udał się w środę do USA, potrwa tylko kilka godzin - poinformowała agencja Reutera.

Wizyta została ogłoszona dopiero we wtorek wieczorem - napisał Reuters. Zełenski przeprowadzi w Białym Domu rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem i najwyższymi doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, weźmie udział we wspólnej konferencji prasowej z amerykańskim przywódcą, a następnie uda się na Kapitol, by wystąpić na wspólnej sesji Senatu i Izby Reprezentantów.

Wizyta podkreśli niezłomne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne, w tym poprzez zapewnienie pomocy gospodarczej, humanitarnej i wojskowej - oświadczyła rzeczniczka prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre.

12:52

Wyjazd z Ukrainy jest obarczony gigantycznym ryzykiem natury bezpieczeństwa. Służby rosyjskie po prostu chcą zlikwidować przedstawicieli władzy ukraińskiej - od prezydenta po generałów - mówił w Rozmowie w południe w RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, pytany o wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych. Umówiliśmy się ze stroną ukraińską i też wewnętrznie, że nie będziemy podawać publicznie żadnych konkretów dotyczących tej wizyty - dodał.

12:27

Na całej Ukrainie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. 

12:20

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, uchwaliła ustawę, przewidujący karę nawet dożywotniego więzienia za "skłanienie i wciąganie do dywersji", a także za jej finansowanie i utworzenie grupy dywersyjnej.

Zgodnie z komunikatem na stronie internetowej Dumy "za skłanianie, werbowanie bądź innego rodzaju wciąganie do dywersji, a także jej finansowanie grozić będzie kara pozbawienia wolności łącznie z dożywotnim więzieniem". Taka sama maksymalna kara będzie grozić za utworzenie grupy dywersyjnej i za szkolenie się w kierunku prowadzenia dywersji.

Za udział w grupie dywersyjnej grozić będzie kara do 10 lat pozbawienia wolności. "Wspieranie" działalności dywersyjnej będzie karane wyrokami od 10 do 20 lat więzienia.

12:19

Kadry z Władimirem Putinem wizytującym połączony sztab wojsk biorących udział w inwazji na Ukrainę nagrano w Rostowie nad Donem, na południu Rosji - podało Radio Swoboda. Rosyjskie media państwowe sugerowały, że Putin był w strefie działań wojennych.

11:58

Niezwykle ważna środowa wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Stanach Zjednoczonych obali starania rosyjskiej propagandy usiłującej pokazać, że stosunki amerykańsko-ukraińskie ulegają ochłodzeniu - powiedział doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak agencji Reutera.

Podolak dodał, że rozmowy Zełenskiego z prezydentem Joe Bidenem stanowią okazję do przedstawienia amerykańskiemu przywódcy prawdziwej sytuacji na Ukrainie oraz wyjaśnienia, jakiej broni - i dlaczego akurat takiej - Kijów potrzebuje do walki z Rosją.

11:08

USA zapowiedziały, że przekażą Ukrainie baterię systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. Będzie to najpotężniejsza i najbardziej zaawansowana broń przeciwrakietowa, jaką sojusznicy przekazali Ukraińcom - komentuje rosyjska sekcja BBC.

Najnowsze wersje systemów Patriot mogą trafiać w cele w odległości do 80 km i na wysokości do 20 km.

System jest przeznaczony do niszczenia celów poruszających się z prędkościami ponaddźwiękowymi i może jednocześnie śledzić do 125 celów i naprowadzać rakiety na sześć z nich.

Jedną z głównych zalet systemu Patriot jest jego zdolność do zestrzeliwania nie tylko samolotów i pocisków manewrujących, ale także rakiet balistycznych. To właśnie ten typ pocisku sprawia ukraińskim siłom obrony powietrznej najwięcej problemów: jest bardzo trudny do przechwycenia. Taki pocisk nie leci nad ziemią, ale wznosi się w górę po krzywej balistycznej i z ogromną prędkością, niemal pionowo, atakuje cel.

Najnowsza wersja Patriotów jest skuteczna przeciwko pociskom balistycznym Iskander, hipersonicznym pociskom Kinżał, oraz hipersonicznym pociskom przeciwokrętowym Cyrkon - powiedział BBC ukraiński generał rezerwy Ihor Romanenko, który jako zastępca szefa ukraińskich sił zbrojnych odpowiadał za obronę przeciwlotniczą. 

10:17

Walki w obszarze zabudowanym, jakie obecnie toczą się w ukraińskim Bachmucie, wymagają dobrego przygotowania i doskonałego dowodzenia na niższych szczeblach, a to nie sprzyja słabo wyszkolonym rosyjskim rezerwistom i najemnikom - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że w ciągu ostatniego tygodnia rosyjscy żołnierze i najemnicy z grupy Wagnera poczynili niewielkie postępy na wschodnim skraju miasta Bachmut w obwodzie donieckim, a rosyjska piechota prawdopodobnie ma teraz oparcie we wschodnich obszarach przemysłowych miasta, wkraczając czasami do dzielnicy mieszkalnej, gdzie trwają walki uliczne.

"W rejonie Bachmutu intensywne walki toczyły się od czerwca 2022 roku, ale linie frontu przebiegały głównie na otwartym terenie wokół wschodnich podejść do miasta. Od czasu wkroczenia Rosjan do Lisiczańska i Siewierodoniecka w lipcu 2022 r. w wojnie nie było zbyt wielu przeciągających się walk na dużą skalę w obszarach zabudowanych. Ponieważ walki w obszarach zabudowanych wymagają dobrze wyszkolonej piechoty z doskonałym dowodzeniem na niższych szczeblach, ten rodzaj walki raczej nie sprzyja słabo wyszkolonym bojownikom Wagnera i zmobilizowanym rezerwistom armii rosyjskiej" - oceniono.

09:38

Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej z wizytą w Chinach. Jak poinformował, spotkał się w Pekinie z przywódcą Chin Xi Jingpingiem.

09:27

Wtorkowa wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na froncie, w atakowanym przez wojska rosyjskie Bachmucie, osłabia wysiłki Kremla, by prezentować Władimira Putina jako przywódcę aktywnie zaangażowanego w działania wojenne - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Podczas gdy Zełenski w 300. dniu inwazji Rosji przeciwko Ukrainie nieoczekiwanie pojawił się na odcinku frontu, gdzie toczą się intensywne walki, Putin odznaczał urzędników kremlowskich i przedstawicieli administracji okupacyjnej na zajętych przez Rosję terenach Ukrainy. Decyzja o wręczeniu odznaczeń osobom z własnego kręgu, nie zaangażowanym bezpośrednio w walki na froncie, kontrastuje z wizytą Zełenskiego w Bachmucie i wywołała już krytykę pod adresem Putina wśród rosyjskich twardogłowych zwolenników wojny - zwracają uwagę analitycy.

Pobyt prezydenta Ukrainy w Bachucie "przyćmił wysiłki Putina, by wyrobić sobie renomę dowódcy czasu wojny i sprawiła, że operacja informacyjna Putina znalazła się w kłopotliwych warunkach" - ocenia ISW.

08:50

Zgodnie z harmonogramem niemieckie baterie Patriot powinny zacząć działać na początku przyszłego roku. To wszystko zależy od bardzo wielu czynników, ale harmonogram zakłada przełom stycznia i lutego - mówił w rozmowie 7 pytań o 7:07 w internetowym Radiu RMF24 wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

08:40

Potwierdzam, że prezydent Zełenski jest w drodze do Waszyngtonu, odbędzie tam cykl bardzo istotnych spotkań - zarówno z Joe Bidenem, jak i spotkanie w Kongresie. To symboliczna wizyta, ale ma wymiar również bardzo praktyczny - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy przed wylotem do Waszyngtonu ukraiński przywódca widział się z prezydentem Andrzejem Dudą w Rzeszowie i czy po powrocie z USA może przyjechać do Warszawy. Co do obecności prezydenta Zełenskiego w Warszawie nie mogę zająć stanowiska, przekazać informacji - dodał.

08:23

Prezydent USA Joe Biden dał do zrozumienia, że USA "nie dążą do bezpośredniej wojny z Rosją" - poinformował cytowany przez agencję Associated Press pragnący zachować anonimowość urzędnik Białego Domu przed zapowiedzianą na dziś wizytą prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie.

Podczas środowej wizyty prezydenta Ukrainy ogłoszony zostanie pakiet pomocy wojskowej o wartości 2 mld dolarów, obejmujący m.in. baterię systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Decyzja o wysłaniu tej broni na Ukrainę zapadła mimo gróźb rosyjskiego MSZ, że dostarczenie zaawansowanego systemu rakietowego ziemia-powietrze zostanie uznane za krok prowokacyjny oraz że rakiety Patriot i obsługujące je personel zostaną uznane za uzasadniony cel wojskowy - zauważyła amerykańska agencja.

Biały Dom odpiera zarzuty Kremla, że dostarczenie baterii systemu Patriot oznacza eskalację zaangażowania Stanów Zjednoczonych w wojnę na Ukrainie. Wysoki rangą urzędnik administracji Bidena, zastrzegając sobie anonimowość, poinformował reporterów AP, że amerykański prezydent dał do zrozumienia, iż będzie nadal wspierać Ukrainę, ale "nie dąży do zaangażowania się w bezpośrednią wojnę z Rosją".

07:09

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że jest w drodze do USA. Jak zapowiedział, będzie rozmawiał nt. wzmocnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, będzie przemawiał w Kongresie i odbędzie szereg dwustronnych spotkań.

07:07

Podczas środowej wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie ogłoszony zostanie pakiet pomocy wojskowej o wartości 2 mld dolarów, obejmujący m.in. baterię systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot - zapowiedział wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Potwierdził też, że obok spotkania z prezydentem Joe Bidenem, Wołodymyr Zełenski wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Jak przekazał przedstawiciel Białego Domu podczas telefonicznej konferencji prasowej, zapowiadającej niespodziewaną wizytę prezydenta Ukrainy, jest ona wynikiem rozmowy obu głów państw z 11 grudnia, zaś formalnie została potwierdzona w minioną niedzielę. Zełenski ma spotkać się z Bidenem w środowe popołudnie czasu lokalnego (wieczór czasu polskiego), wystąpić podczas konferencji prasowej i wieczorem wygłosić przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu.

05:18

Ten tydzień jest wyjątkowo ważny dla naszego państwa; musimy uzyskać wsparcie, by przetrwać zimę i nadchodzący rok, aby ukraińska flaga ostatecznie zawisła na wszystkich odcinkach naszej granicy - oznajmił wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szef państwa dodał, że kilka godzin wcześniej wrócił z Bachmutu w obwodzie donieckim, szturmowanego przez rosyjskie wojska.

Wróciłem z naszej bachmuckiej twierdzy. Pojechałem tam, żeby wesprzeć żołnierzy, wręczyć im nagrody, podziękować ukraińskim bohaterom. (...) Tam, gdzie Rosja przychodzi ze swoją flagą, pozostawia spaloną ziemię, zniszczone życie, ruiny i groby. Oto właśnie "rosyjski świat", z którym walczymy - powiedział prezydent.

Nasi wojownicy dali mi dzisiaj ukraińską flagę i poprosili, żebym ją przekazał ludziom, których decyzję są bardzo ważne dla (kraju) i wszystkich (naszych) żołnierzy. Oczywiście to zrobimy, oczywiście wytrzymamy. Oczywiście uzyskamy niezbędne wsparcie - dodał szef państwa.

Jak powiadomiła agencja Interfax-Ukraina, wojskowi poprosili prezydenta o przekazanie flagi "braciom z Ameryki".

05:05

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje w środę odwiedzić Waszyngton - podało we wtorek CNN oraz amerykańskie portale Punchbowl News i Axios. W planach Zełenskiego ma być m.in. przemówienie w Kongresie USA i spotkanie z prezydentem Joe Bidenem.

Jak podał portal Punchbowl News, niespodziewana wizyta Zełenskiego - jego pierwsza zagraniczna podróż od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - nie została w pełni potwierdzona i może zostać odwołana ze względów bezpieczeństwa.

Mimo to, spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi rozesłała do parlamentarzystów list wzywający ich do zjawienia się w Kapitolu w środę ze względu na "specjalne" wydarzenie. Według portalu Zełenski może wystąpić przed połączonymi izbami Kongresu, jak zrobił to wirtualnie już w marcu.

Według CNN, do wizyty przygotowuje się też Biały Dom, zaś podczas spotkania Zełenskiego z Bidenem, ogłoszony ma zostać nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, który zawierać będzie systemy obrony powietrznej Patriot.

Biały Dom nie komentuje tych doniesień.