Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje odwiedzić dziś Waszyngton - podało CNN, a także amerykańskie portale Punchbowl News i Axios. Ukraiński przywódca ma m.in. przemówić w Kongresie USA i spotkać się z prezydentem Joe Bidenem.

Prezydent Joe Biden i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planują w środę spotkanie w Białym Domu. 

Źródła zastrzegają, że podróż prezydenta Ukrainy do USA może zostać w każdej chwili odwołana, jeśli tylko pojawiłyby się wątpliwości co do jego bezpieczeństwa. Jeśli do niej dojdzie, będzie to pierwsza zagraniczna wizyta Zełenskiego do czasu wybuchu wojny z Rosją 24 lutego. 

Biały Dom odmówił komentarza w sprawie potencjalnej wizyty lub ogłoszenia Bidena lub nowych ogłoszeń dotyczących pomocy w zakresie bezpieczeństwa - informuje CNN.

Z kolei spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wezwała parlamentarzystów do stawienia się dzisiaj na Kapitolu ze względu na "specjalne" wydarzenie. Nie potwierdziła jednak wizyty Zełeńskiego w Waszyngtonie. Nie wiem jeszcze. Po prostu nie wiemy - powiedziała.

Wizyta ukraińskiego lidera zbiegnie się z ogłoszeniem przez amerykańską administrację zamiaru przekazania Ukrainie nowego pakietu pomocy obronnej, który będzie obejmował systemy rakiet Patriot.

USA chcą wysłać systemy Patriot na Ukrainę

Informacja o tym, że administracja Bidena finalizuje plan wysłania systemów obrony przeciwrakietowej Patriot na Ukrainę, pojawiła się tydzień temu w amerykańskich mediach. Nikt z oficjeli jej nie potwierdził.

Nie jest jasne, ile takich baterii miałoby zostać wysłanych na Ukrainę.

Ukraina wielokrotnie wzywała Stany Zjednoczone do wysłania Patriotów w związku z rosyjskimi atakami na infrastrukturę energetyczną. Biały Dom wówczas odmawiał jednak, wskazując m.in. na problemy logistyczne.

Nieoczekiwana wizyta Zełenskiego w Bachmucie

We wtorek, w 300. dniu rosyjskiej inwazji, prezydent Ukrainy pojawił się nieoczekiwanie na linii frontu w Donbasie - w Bachmucie. Spotkał się tam z wojskowymi, rozmawiał z nimi i wręczył odznaczenia.

Żołnierze z kolei podarowali mu flagę narodową, którą, jak podają media ukraińskie, obiecał pokazać w amerykańskim Kongresie i przekazać na ręce Joe Bidena.