Stolica Ukrainy Kijów i okolice zostały w poniedziałek nad ranem ponownie zaatakowane, lokalne media informują o serii wybuchów. Atak mieli przeprowadzić Rosjanie, za pomocą wyprodukowanych w Iranie dronów Shahed - poinformowała na Telegramie administracja wojskowa obwodu kijowskiego. W mieście ogłoszono alarm przeciwlotniczy. W samym Kijowie prawdopodobnie nikt nie ucierpiał, jednak w obwodzie kijowskim co najmniej dwie osoby zostały ranne. Z powodu uszkodzeń infrastruktury planowane są przerwy w dostawach prądu.


Według ogłoszonego komunikatu w przestrzeni powietrznej Kijowa wykryto ponad 20 dronów, z których co najmniej 15 zostało zestrzelonych. Atakowana była infrastruktura krytyczna.

Cytat

Wróg atakuje stolicę dronami Shahed. Obrona przeciwlotnicza działa
głosi komunikat.

W Kijowie według wstępnych ustaleń nikt nie ucierpiał w wyniku wrogiego ataku dronami. Medycy i ratownicy jeszcze pracują na miejscu ataków - powiadomił Witalij Kliczko, mer ukraińskiej stolicy. Wcześniej informowano, że wybuchy miały miejsce w dzielnicach sołomianskiej i szewczenkowskiej.

Wiadomo już natomiast o co najmniej dwóch osobach rannych na terenie obwodu kijowskiego - powiadomił szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksij Kułeba. Uszkodzone zostały obiekty infrastruktury i domy prywatne. Wstępnie posiadamy informacje o dwóch osobach rannych. Jest im udzielana pomoc - napisał Kułeba.

Przedsiębiorstwo energetyczne YASNO powiadomiło z kolei, że wprowadzono przerwy w dostawach prądu w celu ustabilizowania systemu energetycznego.

Wcześniej informowano o serii głośnych wybuchów w Kijowie i okolicach.

Problemy z siecią energetyczną

"Całą noc wrogie drony starały się przebić na obiekty energetyczne w całym kraju. Dzięki profesjonalnej pracy sił obrony powietrznej przeciwnik nie osiągnął swoich celów w pełnym zakresie, jednak, niestety, doszło do kilku uderzeń w obiekty infrastruktury" - ogłosiło Ukrenerho na Facebooku.

  

Według komunikatu najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnej, północnej i wschodniej części Ukrainy. "Grafiki awaryjnych wyłączeń wprowadzono w obwodach: sumskim, charkowskim, połtawskim, dniepropietrowskim, zaporoskim, kirowohradzkim, żytomierskim, czernihowskim, czerkaskim, kijowskim oraz w samym Kijowie" - poinformowano.

Ukrenerho zapewniło jednocześnie, że sytuacja znajduje się pod całkowitą kontrolą specjalistów. "W systemie energetycznym utrzymuje się stabilna częstotliwość napięcia 50 Hz i działa on synchronicznie z siecią europejską" - czytamy.

Nocny ostrzał Ukrainy

Dziesięć irańskich dronów kamikadze Shahed-136 zestrzeliła obrona powietrzna na południu Ukrainy - powiadomił rzecznik administracji wojskowej obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.


Na kierunku południowym zestrzelono dziesięć Shahedów okupantów - napisał Bratczuk na Telegramie w poniedziałek rano.

Ogółem w nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie atakowali Ukrainę ok. 35 dronami Shahed-136/131 - informują Siły Powietrzne Ukrainy. Bezzałogowce były wysyłane ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego. 

W piątek Kijów i inne rejony Ukrainy były już celem zmasowanego ataku dronów. Celem były obiekty infrastruktury krytycznej, przede wszystkim energetycznej.