W nocy z poniedziałku na wtorek Rosjanie ostrzelali infrastrukturę kolejową w rejonie Lwowa. Rakiety spadły też w obwodach czernihowskim i sumskim. We wtorek była też prowadzona dalsza ewakuacja ukraińskich żołnierzy z zakładu Azowstal w Mariupolu. Finlandia i Szwecja będą ubiegać się o członkostwo w NATO. To najważniejsze informacje z 83. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Infrastruktura wojskowa w rejonie jaworowskim, niedaleko granicy z Polską, została ponownie ostrzelana przez wojska rosyjskie — podaje agencja Ukrinform. W Popołudniowej rozmowie w RMF FM mer Lwowa Andrij Sadowy stwierdził, że tej nocy na okolice miasta spadła rekordowa liczba rakiet.

Całą noc mieszkańcy Lwowa byli w schronach. Takiej liczby rakiet, którą zaatakowano Lwów i nasz obwód, jeszcze nie widzieliśmy. Pozytywy są takie, że większość pocisków zniszczono naszym systemem przeciwrakietowym. Tylko jedna rakieta uderzyła w obiekt militarny. Sytuacja w związku z infrastrukturą jest zła, ale wszyscy żyją, nikt nie jest ranny -  stwierdził.

Ewakuacja żołnierzy z Azowstalu

Ukraińscy żołnierze ewakuowani z terenu zakładów Azowstal w Mariupolu, zostali wywiezieni do Ołeniwki w obwodzie donieckim leżącej na terytoriach okupowanych przez Rosję - podaje Reuters, powołując się na świadka.

Po południu agencja informowała, że z Azowstalu wyjechało dziś siedem autobusów z obrońcami Mariupola. Wcześniej wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar podczas konferencji prasowej w Kijowie zapewniła, że Ukraina robi wszystko, co możliwe, żeby uratować obrońców Azowstalu. Będziemy kontynuować tę operację, dopóki wszyscy ci ludzie nie trafią na terytorium kontrolowane przez Ukrainę - powiedziała.

Wspólna droga Finlandii i Szwecji do NATO

Fiński parlament zatwierdził we wtorek rządowy wniosek dotyczący ubiegania się przez ten kraj o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Za członkostwem Finlandii w NATO opowiedziało się 188 z 200 zasiadających w jednoizbowym parlamencie posłów. 

W środę rano Szwecja i Finlandia wspólnie złożą wniosek o wstąpienie do NATO. Cieszę się, że poszliśmy tą samą drogą i możemy to zrobić razem - powiedziała premier Szwecji Magdalena Andersson. 

Fińska państwowa spółka energetyczna Gasum pozwie rosyjską firmę Gazprom Export w związku z żądaniem zapłaty za gaz w rublach. W ostatnich dniach pojawiły się informacje, że Rosja może całkowicie odciąć Finlandię od dostaw surowca.

Ukraiński sztab ocenia, że Rosjanie przygotowują się do ofensywy w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim.

Na kierunku donieckim wojska rosyjskie próbowały nacierać wzdłuż całej linii styczności, prowadziły ostrzał artyleryjski miejscowości. W rejonie Bachmutu, Kłynowego, Sołedaru i Wowczojariwki przeciwnik przeprowadził ataki rakietowo-bombowe z myśliwców Su-35.