Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla BBC przyznał, że to nie jest najlepszy czas na przeprowadzenie kontrofensywy. Wielka Brytania przekazała Ukrainie duże zasoby pocisków manewrujących powietrze-ziemia Storm Shadow o zasięgu do 300 km - poinformowała stacja CNN, a następnie potwierdził minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace. Moskwa zaprzecza, że Ukraińcy przebili się przez linię obrony Rosjan w kilku miejscach na wschodzie Ukrainy. Oświadczenie resortu obrony pojawiło się po tym, jak w mediach społecznościowych blogerzy wojskowi zaczęli sugerować rozpoczęcie ukraińskiej kontrofensywy. Najważniejsza wydarzenia związane z 442. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę zbieramy w naszej relacji z 11.05.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:27

Moskwa zaprzecza, że Ukraińcy przebili się przez linię obrony Rosjan w kilku miejscach na wschodzie Ukrainy. Oświadczenie resortu obrony pojawiło się po tym, jak w mediach społecznościowych blogerzy wojskowi zaczęli sugerować rozpoczęcie ukraińskiej kontrofensywy.

22:51

Rosyjska armia panikuje i rozprasza swoje siły na południu Ukrainy, bo nie wie, z którego kierunku spodziewać się najsilniejszego uderzenia - powiedziała w czwartek rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk.

21:59

W czwartek Rosjanie czterokrotnie ostrzeliwały obwód sumski i czernihowski - poinformowało ukraińskie wojsko.

20:50

Wołodymyr Zełeński pojedzie do Watykanu.  Do spotkania z papieżem ma dojść pojutrze ( sobota, 13 maja ) - tak informują agencje ANSA i REUTERS - powołując się na nieoficjalne źródła 

Niespełna dwa tygodnie temu Franciszek ujawnił, że Watykan prowadzi negocjacje których celem jest doprowadzenie do pokoju między Rosją i Ukrainą 

20:26

Przekazane przez Wielką Brytanię Ukrainie pociski manewrujące Storm Shadow przybliżą ukraińską wolność i zwycięstwo - oświadczył w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

"Według prognozy pogody z Wielkiej Brytanii w stronę Ukrainy zbliża się cyklon z burzami" - napisał na Twitterze Reznikow. "Przez cień burzy przedrze się promień naszej wolności i oświeci nasze zwycięstwo" (ang. storm - burza, shadow - cień) - dodał.

20:07

Od początku roku Ukraina otrzymała pomoc zagraniczną w wysokości 16,7 mld USD - poinformował w czwartek ukraiński minister finansów Serhij Marczenko podczas spotkania z ministrami finansów i szefami banków centralnych państw G7 oraz przedstawicielami międzynarodowych instytucji.

19:39

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow udzielił wywiadu bośniackiej telewizji ATV. Podczas rozmowy, której głównym tematem była rosyjska inwazja na Ukrainę, przyznał, że Rosja do tej pory nie osiągnęła wszystkich celów.

19:18

Ministrowie rolnictwa Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji napisali kolejny list do Komisji Europejskiej w sprawie produktów rolnych z Ukrainy - wynika ze źródeł Polskiej Agencji Prasowej. 

Zwracają uwagę, że obowiązujący zakaz importu nie obejmuje towarów sprowadzanych na podstawie umów zawartych przed wejściem w życie unijnego rozporządzenia.

18:46

Rosja proponuje Gruzji pakt z diabłem - ocenił w czwartek Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ Ukrainy, komentując decyzję Moskwy o zniesieniu wiz dla obywateli Gruzji i przywróceniu połączeń lotniczych.

"Rosja proponuje Gruzji pakt z diabłem. A na pakcie z diabłem, jak wiadomo, korzysta diabeł" - napisał Nikołenko na Facebooku.

Jak dodał, Kijów ocenia decyzję Moskwy o skasowaniu wiz dla obywateli Gruzji i przywróceniu połączeń lotniczych jako "polityczną rekompensatę za odmówienie przez obecne gruzińskie władze nałożenia sankcji na Rosję" w związku z napaścią na Ukrainę oraz spowolnienie europejskiej integracji.

18:25

W okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy wciąż pozostaje 1,5 tys. pracowników, którzy są lojalni wobec Kijowa i nie zgadzają się na współpracę z wrogiem; te osoby czekają na nadejście naszej armii - oznajmił w czwartek prezes ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin.

Szef państwowej spółki poinformował, że Rosjanie nie mogą deportować tych pracowników ani ukarać ich w inny sposób, ponieważ jest to personel odpowiedzialny za kluczowe aspekty technicznego funkcjonowania elektrowni.

18:04

Sąd w Petersburgu skazał na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu emerytkę za to, że zostawiła na grobie rodziców Władimira Putina notatkę z życzeniem, by "zabrali go do siebie" - pisze w czwartek niezależny rosyjski portal "Nowaja Gazieta. Jewropa".

Kobietę uznano za winną profanacji miejsc pochówku z powodu nienawiści na tle politycznym.

16:48

"Nasza siła tkwi w naszej jedności. Jesteśmy tak silni, jak jesteśmy zjednoczeni. Polska demonstruje bezkompromisowe poparcie dla integracji Ukrainy z Unią Europejską" – powiedziała w wywiadzie dla „Kuriera Lubelskiego” wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

W wywiadzie opublikowanym w czwartek na stronie internetowej „Kuriera Lubelskiego” wicepremier Ukrainy, minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych podkreśliła, że jeszcze nigdy w historii Polacy i Ukraińcy nie byli tak blisko siebie, jak dziś.

16:22

Drobnostka, a cieszy - skomentował w czwartek Ołeksij Arestowycz, którego władze Rosji wpisały na swoją listę terrorystów. Arestowycz to były doradca gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Arestowycz został włączony do rejestru "terrorystów i ekstremistów" prowadzonego przez rosyjską Federalną Służbę Monitoringu Finansowego (Rosfinmonitoring).

15:23

Śledztwo dotyczące rosyjskiej napaści na Ukrainę prowadzone przez polską prokuraturę krajową będzie dotyczyło także roli byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera w przygotowywaniu inwazji - dowiedzieli się reporterzy RMF FM.

Do Prokuratury Krajowej wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Gerharda Schroedera i zostało włączone do trwającego już śledztwa.

14:50

Do Kijowa przybyła pierwsza partia wagonów metra z Warszawy - poinformował w czwartek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Wagony, które w Warszawie wycofano z eksploatacji będą użyte do napraw kijowskiego metra, bowiem należą do tej samej serii.

Warszawa przekazuje je bezpłatnie, a do Kijowa trafi łącznie 60 wagonów.  "Jest to znacząca pomoc dla metra w Kijowie, bowiem 80 proc. składu wyprodukowano w ZSRR; analogiczne wagony używane są w metrze warszawskim" - napisał Kliczko na serwisie Telegram

14:03

"Jak były kanclerz Niemiec może upaść tak nisko i świętować razem z Rosjanami, którzy zabijają nas, Ukraińców" - powiedział portalowi dziennika "Bild" były bokserski mistrz świata Wołodymyr Kliczko, komentując informację o obecności Gerharda Schroedera na przyjęciu w rosyjskiej ambasadzie. "Uważam to za obrzydliwe"- dodał.

13:18

Japonia przeznacza miliard dolarów na pomoc krajom sąsiadującym z Ukrainą; pieniądze mają wspomóc uchodźców z Ukrainy - powiedział w czwartek japoński minister finansów Shunichi Suzuki.

Suzuki poinformował o tym przedstawicieli mediów po przybyciu do położonego na północ japońskiego miasta Niigata, gdzie będzie przewodniczyć rozpoczynającemu się w czwartek trzydniowemu spotkaniu liderów finansowych z grupy państw G7 - poinformował portal Sky News.

12:43

Wielka Brytania przekazała Ukrainie duże zasoby pocisków manewrujących powietrze-ziemia Storm Shadow o zasięgu do 300 km - poinformowała stacja CNN, potwierdzając wcześniejsze zapowiedzi amerykańskiego dziennika "Washington Post", że rząd w Londynie dostarczy tę broń władzom w Kijowie.

Storm Shadow to prawdziwy "game changer", który znacząco zmieni sytuację na froncie, jeśli chodzi o możliwość dosięgnięcia bardziej oddalonych celów. Właśnie o takie pociski Kijów prosił swoich sojuszników od samego początku wojny. Co ważne, to uzbrojenie zostało dostarczone Ukrainie przed zapowiadaną kontrofensywą przeciwko rosyjskim wojskom - podkreślił CNN, powołując się na swoich informatorów w amerykańskiej armii.

11:21

Nauczyciel historii z republiki Komi w Rosji został skazany na 5,5 roku kolonii karnej za komentarz w internecie, w którym nazwał eksplozję na rosyjskim moście na anektowany Krym prezentem dla "Putlera", czyli Władimira Putina - podał w czwartek niezależny portal Mediazona.

Sprawę Nikity Tuszkanowa sąd rozpatrzył w ciągu jednego dnia i wydał wyrok tylko pół roku niższy niż wymiar kary żądany przez prokuratora. Nauczyciel był oskarżony o "usprawiedliwianie terroryzmu" za pośrednictwem internetu i "dyskredytację armii" rosyjskiej.

 Powodem było kilka komentarzy z jesieni 2022 roku, w których eksplozję na moście na anektowany Krym nazwał on "prezencikiem na urodziny Putlera". Określenie "Putler" bywa używane jako umowne połączenie nazwisk "Putin" i "Hitler". Do silnego wybuchu, który uszkodził most doszło w październiku 2022 roku.

11:20

Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla BBC przyznał, że to nie jest najlepszy czas na przeprowadzenie kontrofensywy. Ukraińska armia wciąż czeka na obiecane przez Zachód dostawy sprzętu. Teraz stracilibyśmy zbyt wielu ludzi, to nie do przyjęcia - tłumaczy prezydent Ukrainy i prognozuje, że ewentualny brak spektakularnego sukcesu kontrataku mógłby skutkować rozczarowaniem krajów partnerskich i - w konsekwencji - zmniejszeniem dostaw broni.

10:16

Twierdzenia i groźby szefa grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna o wycofaniu swoich wojsk z Bachmutu to blef kłamstwa - informuje portal Politico, powołując się na amerykańskich urzędników. Jak zaznaczono, grupa posiada duże zasoby amunicji i kontroluje większą część miasta. 

09:01

Amerykańska grupa muzyczna Imagine Dragons nagrała teledysk na linii frontu w Ukrainie. Głównym bohaterem klipu jest 14-letni chłopiec Saszko, który przeżył kilka miesięcy w warunkach rosyjskiej okupacji - powiadomił Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

09:00

Od początku 2023 roku rosyjskie ministerstwo obrony zintensyfikowało program rekrutacji rosyjskich więźniów do walki na Ukrainie, a w samym kwietniu zaciągnęło się prawdopodobnie do 10 tys. skazańców - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak przypominano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od lata 2022 roku więźniowie byli kluczową pulą rekrutów dla operacji prowadzonych na Ukrainie przez prywatną firmę wojskową Grupa Wagnera, która jednak z dużym prawdopodobieństwem utraciła dostęp do rosyjskiego systemu penitencjarnego w lutym tego roku, gdy eskalował jej publiczny spór z ministerstwem obrony.

08:27

Rozpowszechnione problemy ze zdolnością bojową nękające wojska rosyjskie w rejonie Bachmutu sprawiają, że ich zdolności obrony przed lokalnymi kontratakami ukraińskimi są ograniczone - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

"(Rosyjska) 72. samodzielna brygada zmechanizowana jest symbolem wielu endemicznych problemów z formowaniem wojsk, z którymi boryka się armia rosyjska" - wskazują analitycy. Przypominają, że brygada ta należała do 3. korpusu armijnego utworzonego w Rosji w 2022 roku w znacznym stopniu z batalionów ochotniczych. Elementy 3. korpusu, w tym prawdopodobnie 72. brygada, w dużym stopniu zostały zniszczone podczas kontrofensywy ukraińskiej w obwodzie charkowskim. Z doniesień mediów ukraińskich wynika, że następnie elementy 72. brygady przeniesiono do obwodu mikołajewskiego, gdzie znów doznały znacznych zniszczeń podczas kontrofensywy ukraińskiej na południu kraju. 

07:38

Okupacyjni zarządcy z nadania Moskwy, stojący na czele samozwańczych administracji na południu Ukrainy, przestali otrzymywać wynagrodzenia; władze Rosji postanowiły "ukarać" w ten sposób swoich podwładnych za brak sukcesów na froncie - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Zaległości płacowe w "administracjach wojskowo-cywilnych" na podbitych przez Rosję terenach obwodu zaporoskiego sięgają od jednego do dwóch i pół miesiąca. Okupacyjne władze z nadania Kremla utrzymują, że dzieje się tak z powodu "trudności o charakterze biurokratycznym".

06:07

Donald Trump podczas spotkania ze swoimi republikańskimi zwolennikami w stanie New Hampshire stwierdził m.in., że gdyby był prezydentem, nie doszłoby do wojny na Ukrainie.

Jeśli będę prezydentem, będę miał tę wojnę rozstrzygniętą w jeden dzień, w 24 godziny - zapewniał Trump. Zapowiedział też, że spotka się z prezydentami Rosji i Ukrainy.

Obaj mają słabości i obaj mają mocne strony i w ciągu 24 godzin ta wojna zostanie rozstrzygnięta. Będzie skończona, będzie absolutnie skończona - przekonywał Trump.

Nie powiedział, czy uważa Władimira Putina za zbrodniarza wojennego. Jego zdaniem powinno się to rozważyć później.

06:06

To już 442. dzień wojny w Ukrainie i niesłabnącej pomocy Polski dla naszych sąsiadów ze wschodu. Co Polacy uważają na temat naszego zaangażowania we wsparcie ukraińskich wojsk i pomocy humanitarnej? Jakiego typu wsparcia powinniśmy udzielać Ukraińcom? Czy Polska powinna ograniczyć się do pomocy humanitarnej, czy dalej wspierać Ukrainę militarnie? A może powinniśmy wysłać nasze wojsko na pomoc Kijowowi? Na te pytania pozwoli odpowiedzieć sondaż przeprowadzony dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

05:24

Rząd Mołdawii premiera Dorina Receana zrezygnował z zamiaru ograniczenia importu ukraińskich zbóż - podał późnym wieczorem minister rolnictwa i przemysłu spożywczego Vladimir Bolea. Dodał, że rząd zamierza uruchomić mechanizmy chroniące rodzimych rolników.

Bolea zapowiedział też, że władze zwiększą monitoring transportów zboża z Ukrainy, aby te opuszczały tranzytem terytorium Mołdawii.

05:23

Prokurator generalny USA Merrick Garland zaakceptował przekazanie skonfiskowanych aktywów rosyjskiego oligarchy na rzecz odbudowy Ukrainy - poinformowała agencja Reutera.

Fundusze sięgające 5,4 mln dolarów pochodzą z rachunku Konstantina Małofiejewa, który został uznany za winnego łamania sankcji. Sąd okręgowy w Nowym Jorku zajął je w początkach roku.

Prokurator generalny zapewniał wówczas, że przejęte od oligarchy kwoty "mogą być pierwszym transferem rosyjskich środków na Ukrainę, ale nie będą ostatnim".

Małofiejew, właściciel Cargrad TV, oskarżony w USA o finansowanie separatyzmu na Krymie, został objęty sankcjami w 2014 roku

05:16

Nowe decyzje są już na biurku - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zapowiadając kolejne pakiety pomocy wojskowej, nad którymi Kijów pracuje z zachodnimi partnerami.

Więcej ochrony dla naszego nieba, więcej możliwości dla obrony i działania na ziemi - stwierdził Zełenski, dodając, że kroki ze strony partnerów oczekiwane są już w najbliższym czasie. Wyraził też podziękowania dla wszystkich, którzy wspierają Ukrainę wojskowo.

Ukraiński przywódca poinformował również, że rząd przygotowuje programy powojennej odbudowy kraju "w nowym formacie bezpieczeństwa".