Milion dronów dla Ukraińskiej armii i 400 rakiet od Iranu dla Rosji. Pierwszych czterech ukraińskich pilotów ma zakończyć latem szkolenie na myśliwcach F-16 - podaje CNN. Ukraiński wywiad informuje o coraz większej liczbie rosyjskich żołnierzy, jednak zdaniem generała Budanova, szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), jest ich nadal za mało, by przejąć cały Donbas. Środa była 728. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zebraliśmy w naszej relacji z 21.02.2024 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

23:05

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował wieczorem na X (dawny Twitter) wpis, w którym m.in. zwrócił uwagę na porwane przez Rosjan dzieci z Ukrainy.

"Znamy około 20 tysięcy nazwisk przymusowo deportowanych ukraińskich dzieci, ale to może być tylko część ogólnej liczby. Wszyscy muszą wrócić do domu. Rosyjscy zbrodniarze wojenni odpowiedzialni za tę zbrodnię muszą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości" - napisał ukraiński przywódca.

22:19

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało na portalu X (dawny Twitter) krótkie nagranie wideo zatytułowane "konsekwencje rosyjskiego 'wyzwolenia'". Widać na nim efekty zniszczeń w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

21:35

Jak poinformował portal Kyiv Independent, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje zwołać konferencję w dniu 25 lutego z udziałem ukraińskich przywódców wojskowych i politycznych, aby rozmawiać o przyszłości kraju.

20:00

Wycofanie się Ukrainy z Awdijiwki pokazuje, że sytuacja na froncie jest niezwykle trudna, jednak Ukraińcy wielokrotnie przekraczali oczekiwania; NATO nadal stoi po stronie Ukrainy - oświadczył szef NATO Jens Stoltenberg w środę na wspólnej konferencji prasowej w Brukseli z premierem Gruzji Iraklim Kobachidze.

19:02

Milion dronów dla ukraińskiej armii. O takiej liczbie mówi Mychajło Feorow, minister transformacji cyfrowej, w wywiadzie dla portalu Ukraińska Prawda. Prezydent Wołodymyr Zełenski wyznaczył cel: milion dronów FPV; widzimy już efekty zmiany podejścia do tego rodzaju uzbrojenia, fundusze dla ukraińskich producentów wzrosły, podobnie ich możliwości - czytamy w wywiadzie.

6 lutego Zełenski podpisał dekret o utworzeniu nowego rodzaju wojsk - Sił Systemów Bezzałogowych.

Jak podkreślił Fedorow, ukraiński rząd opracował plan przepisów i regulacji, które należało zatwierdzić, aby uprościć i przyspieszyć produkcję i dostarczanie dronów na pierwszą linię frontu. W ciągu 1,5 roku przyjęliśmy około 20 rewolucyjnych uchwał, które zmieniły zasady gry i otworzyły rynki dla rozwoju innowacji i technologii - powiedział minister.

18:23

Agencja Reuters podaje, że Iran dostarczył Rosji ok. 400 rakiet balistycznych ziemia-ziemia.

Wśród pocisków przekazanych Rosji było wiele rakiet balistycznych krótkiego zasięgu z rodziny Fateh-110, takich jak Zolfaghar - podały trzy źródła irańskie. Zdaniem ekspertów ta rakieta wystrzeliwana z mobilnej wyrzutni może razić cele znajdujące się w odległości 300-700 km.

Współpraca militarna z Rosją pokazała światu możliwości Iranu w sferze obrony. To nie znaczy, że stajemy po stronie Rosji w konflikcie na Ukrainie - powiedział przedstawiciel armii irańskiej.

17:08

Gen. Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) w wywiadzie dla "Wall Street Journal" ostrzegł o rosyjskich planach zabijania znanych Ukraińców, celem wprowadzenia sporów w ukraińskim społeczeństwie i podważeniem morali żołnierzy.

16:57

Liczba rosyjskich żołnierzy na Ukrainie rośnie. Obecnie liczba samych tylko wojsk lądowych wynosi ok. 470 tys. Musimy dodać do tego także żołnierzy lotnictwa i marynarki wojennej - informuje w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina gen. Wadym Skibicki, wiceszef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR).

Kolejną zmianą, którą zauważył ukraiński wojskowy, jest obecność tzw. "oddziałów ochrony granicy państwowej". Chodzi o jednostki rozlokowane w trzech regionach Rosji: biełgorodzkimkurskim briańskim. Zdaniem generała przybycie 30 tys. żołnierzy jest związane z obawami Rosjan, przed działaniami Ukraińców na rosyjskim terytorium. Skibicki dodaje, że wzmocnienie sił ma związek z wyborami prezydenckimi w Rosji.

16:00

Wołodymyr Zełenski zaapelował w specjalnym oświadczeniu do premiera Donalda Tuska, by do 24 lutego pojawił się na granicy polsko-ukraińskiej. Dziś ukraiński prezydent poinformował, że spotkał się z przedstawicielami swojego rządu i zapowiedział "podjęcie działań" w związku z protestami polskich rolników.

"Poleciłem naszemu rządowi, by w najbliższym czasie, do 24 lutego, przybył na granicę między naszymi państwami. I proszę ciebie, Donaldzie, panie premierze, by pan też przyjechał na granicę. Andrzeju, panie prezydencie, proszę cię, byś poparł ten dialog" - napisał po polsku i ukraińsku Zełenski, zwracając się do Tuska i Dudy na Telegramie.

14:40

Styczniowe badanie przeprowadzone w 12 państwach członkowskich UE, w tym we Francji, Niemczech, Węgrzech, Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii i Szwecji, wykazało, że wstrzymanie kontrofensywy Ukrainy, rosnące obawy przed zmianą polityki USA i perspektywa druga kadencja Donalda Trumpa podsycają nastroje pesymistyczne co do wyniku wojny - pisze serwis Ukraińska Prawda powołując się na sondaż przeprowadzony przez YouGov.

Badanie wykazało, że tylko jeden na 10 Europejczyków w 12 badanych krajach wierzył, że Ukraina wygra na polu bitwy, podczas gdy dwa razy więcej ankietowanych wskazało, że zwycięży Rosja.

13:30

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie kosztowała dotychczas Niemcy ponad 200 mld euro, co w dużym stopniu wynika ze wzrostu kosztów energii - twierdzą eksperci. Po 24 lutego 2022 roku wielu Ukraińców znalazło schronienie w RFN, jednak wciąż są problemy z ich integracją - pisze portal dziennika "Welt".

"Głównie to wysokie koszty energii wpłynęły na ograniczenie wzrostu gospodarczego Niemiec o 2,5 punktu procentowego, czyli 100 mld euro w 2022 roku, oraz o podobną kwotę w 2023 roku do chwili obecnej" - wyjaśnił szef DIW.

11:51

Ambasadorowie krajów członkowskich przy Unii Europejskiej osiągnęli wstępne porozumienie dotyczące 13. pakietu sankcji przeciwko Rosji - poinformowała belgijska prezydencja w Radzie UE.

10:56

Rosyjskie wojska kontynuują i najprawdopodobniej zintensyfikowały ataki lądowe na osi wzdłuż wioski Robotyne w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, którą Ukraina odzyskała podczas kontrofensywy latem 2023 roku i od tego czasu znajduje się na linii frontu - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:48

Pierwszych czterech ukraińskich pilotów ma zakończyć latem szkolenie na myśliwcach F-16 - podaje CNN. Piloci rozpoczęli treningi w październiku 2023 roku w amerykańskim stanie Arizona. Pentagon poinformował, że proces szkolenia potrwa co najmniej kilka miesięcy.

Jak powiadomiła rzeczniczka Gwardii Narodowej Arizony kapitan Erin Hannigan, druga grupa, również czterech pilotów, rozpoczęła szkolenie w styczniu, a trzecia czwórka uczy się specjalistycznych terminów języka angielskiego, niezbędnych do pilotowania myśliwca czwartej generacji.

Oczekuje się, że wszyscy piloci ukończą szkolenie między majem a sierpniem - powiedziała Hannigan, choć dokładny harmonogram zależy od postępów w realizacji programu.

09:43

Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły we wtorek po południu atak rakietowy na rosyjski poligon, na którym zebrali się żołnierze z jednostki strzelców zmotoryzowanych z Kraju Zabajkalskiego. Z różnych źródeł wynika, że życie straciło co najmniej 60 osób.

09:42

Ukraińcy w sobotę wycofali się z Awdijiwki w obwodzie donieckim, jednak operacja nie przebiegła po ich myśli - pisze "The New York Times", powołując się na szacunki samych wojskowych i zachodnich urzędników. Gazeta przekazała, że Rosjanie mogli wziąć do niewoli nawet tysiąc ukraińskich żołnierzy.

06:45

Pozytywny trend w relacjach polsko-ukraińskich został absolutnie podtrzymany. Polityczne, militarne i gospodarcze wsparcie dla Ukrainy jest cały czas podtrzymane. W końcu, jakby nie było, Premier Tusk, będąc w Kijowie, obiecał kolejną transzę pomocy militarnej dla Ukrainy - mówił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla portalu ukraińskiego Suspilne. 

Ukraina powinna odzyskać kontrolę nad wszystkimi swoimi międzynarodowo uznanymi terytoriami - podkreślał Duda. Włącznie - oczywiście - z okręgami ługańskim i donieckim i Krymem. To jest wzorcowa sytuacja, w której mówimy, że prymat prawa międzynarodowego został przywrócony, sytuacja wojenna została zakończona poprzez to, że rosyjskie wojska zostały zmuszone do wycofania się, albo że zostały wyparte z terytorium Ukrainy. To by dla mnie oznaczało rzeczywiście zwycięstwo Ukrainy - tłumaczył. 

06:43

Nie wolno się przyzwyczajać do zbrodni wojennych, do kradzenia dzieci, do masowych represji, do niszczenia całych połaci kraju (...) Pamiętajmy - to, co Putin dzisiaj robi tam, może za parę lat robić tu. Pomoc Ukrainie w oporze przeciw tej inwazji to jest najlepsza forma odpychania tego niebezpieczeństwa od nas - mówił w wywiadzie dla TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. 

Sikorski był też pytany, co by powiedział tym, którzy boją się, że wojna będzie wkrótce u nas.

Że trzeba wspierać Ukrainę i, po drugie, trzeba inwestować w wojsko polskie. Putin każdego dnia pokazuje, że szanuje nie wartości, nie reguły międzynarodowe, nie traktaty, ale jedynie gołą siłę. I tę siłę musimy wzmocnić. Ukraina dała nam bezcenny czas, nie wolno go zmarnować - podsumował szef polskiej dyplomacji. 

06:42

W nocy Rosjanie zaatakowali Ukrainę 19 dronami Shahed i 6 rakietami. Ukraińcom udało się zniszczyć 13 dronów i jedną rakietę. Jak podaje ukraińska armia, część dronów, których nie zniszczono, nie dotarła do celu z innych powodów.

06:29

Utrzymujemy pozycje na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim - zapewniły ukraińskie Siły Obrony Południa, zaprzeczając rosyjskim doniesieniom o wyparciu wojsk ukraińskich z ich przyczółku.

"Rosyjskie wojska okupacyjne, nie odnosząc sukcesu w działaniach szturmowych na lewym brzegu Chersońszczyzny, sięgnęły po manipulacje i fałszowanie faktów" - czytamy w komunikacie ukraińskich Sił Obrony Południa.

Władze rosyjskie powiadomiły o rzekomym "oczyszczeniu" przyczółku na lewym brzegu Dniepru. "Oficjalnie informujemy, że dana informacja nie jest zgodna z rzeczywistością" - zapewniły siły ukraińskie.