Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew grozi atomowym atakiem wobec USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy, jeśli Rosja straci okupowane terytoria. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi. Dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zdymisjonowany - podaje nieoficjalnie brytyjskie ministerstwo obrony. Niedziela była 725. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 18.02.2024 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

23:05

Wszczęte zostało śledztwo w sprawie podejrzenia o zastrzelenie przez siły rosyjskie nieuzbrojonych żołnierzy ukraińskich w rejonie Awdijiwki - poinformowała na Telegramie prokuratura w obwodzie donieckim.

Podała ona, że ofiary były ranne i czekały na ewakuację. Wydarzenie zostało zarejestrowane z drona. Na filmie widać rosyjskiego żołnierza strzelającego z bliska do dwóch pojmanych ukraińskich żołnierzy we wsi Wesele. 

Nie chcąc pozostawić jeńców przy życiu, okupant zabija ich z broni automatycznej - dodało biuro, nie podając, kiedy zostało wykonane nagranie.

Rzecznik armii Dmytro Łychowij przekazał, iż na razie "nie można potwierdzić ani obalić" podejrzeń. Dodał jednak, że nie byłby to pierwszy raz, kiedy Rosja popełniła zbrodnię wojenną - podał Reuters, powołując się na ukraińskie media.

Rosyjskie ministerstwo obrony nie odpowiedziało na prośbę agencji Reutera o komentarz.

22:30

Siły rosyjskie próbują szturmować pozycje ukraińskie w obwodzie chersońskim - podał portla Kyiv Independent.

22:19

Ze strony duńskiej przekazaliśmy Ukrainie całą naszą artylerię - oznajmiła na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa premier Danii Mette Frederiksen.

Według szefowej duńskiego rządu Europa niewystarczająco militarnie wspiera Ukrainę. To nie jest tylko kwestia (zwiększenia) produkcji, gdyż jest broń, amunicja i obrona przeciwlotnicza, której w tej chwili nasz kontynent nie potrzebuje. Powinniśmy to dostarczyć Ukrainie - oświadczyła Frederiksen, cytowana przez agencję Ritzau.

Zdaniem premier Danii nowe darowizny sprzętu wojskowego powinny zostać przekazane Kijowowi w sobotę, w drugą rocznicę rosyjskiego najazdu. Fredriksen przypomniała, że w piątek z powodu braku broni Ukraina zmuszona została do opuszczenia strategicznie ważnego miasta - Awdijiwki. 

Słowa nie rozwiążą sytuacji (na froncie) - stwierdziła, nawiązując do wcześniejszych deklaracji europejskich polityków.

Dodała, że w dłuższej perspektywie należy powitać Ukrainę w UE i NATO.

Frederiksen, nawołując do przekazania Ukrainie kolejnych pakietów pomocy wojskowej, odniosła się do europejskich doświadczeń w walce z pandemią Covid-19. Udało nam się wyprodukować szczepionkę w ciągu jednego roku, co zwykle zajmuje od ośmiu do 10 lat - zauważyła.

Według szacunków duńskiego MSZ ze stycznia tego roku dotychczasowe wsparcie wojskowe Danii dla Ukrainy osiągnęło kwotę 31,5 mld koron (ok. 4,5 mld dolarów). Plasuje to Danię wśród największych darczyńców w stosunku do liczby mieszkańców - podkreślono.

Rząd Frederiksen zadeklarował przekazanie ukraińskiemu lotnictwu samolotów F-16, a także utworzył Fundusz Ukraiński, pozwalający na finansowanie darowizn w najbliższych latach.

21:35

James David Vance, senator z Partii Republikańskiej i sojusznik eksprezydenta USA Donalda Trumpa, oświadczył podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że amerykański pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy "nie zmieni rzeczywistości", zaś Rosja "ma motywację do negocjowania pokoju".

Zdaniem senatora Stany Zjednoczone nie "produkują dość broni, by (równocześnie) wspierać wojny w Europie, na Bliskim Wschodzie i ewentualnie w Azji Południowo-Wschodniej". Vance podkreślił, że "wojen nie wygrywa się za pomocą wskaźników produktu krajowego - wygrywa się je bronią, a Zachód nie produkuje wystarczającej ilości broni".

Czy możemy wysłać taką ilość broni, jaką wysyłaliśmy przez ostatnie 18 miesięcy? Nie możemy. Bez względu na to, ile czeków wypisuje Kongres USA, jesteśmy w tym ograniczeni - stwierdził.

Vance - napisał portal Politico -  jest zdania, że zakończenie wojny "będzie wymagało znacznych ustępstw terytorialnych ze strony Ukrainy, ponieważ to jedyne wyjście z konfliktu".

Senator, który stał się zwolennikiem Trumpa, uważa, że był on "być może najlepszym od pokolenia prezydentem w odstraszaniu Rosji". Jedyny przypadek, kiedy Rosja nie najechała obcego kraju w ciągu ostatnich 20 lat, miał miejsce podczas czterech lat prezydentury Donalda Trumpa - zauważył.

W przemówieniu na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium Vance argumentował, że Europejczycy źle zrozumieli niedawne komentarze byłego prezydenta USA, dotyczące "zachęcania Rosji, by robiła, co chce" z krajami NATO, które nie spełniają wytycznych w sprawie wydatków na obronę. Trump nie zamierza porzucić Europy. Daje sygnał alarmowy, że musi ona odgrywać bardziej aktywną rolę w kwestii własnego bezpieczeństwa - cytuje republikańskiego senatora portal Unheard. 

Ricarda Lang, współprzewodnicząca niemieckich Zielonych, odpowiedziała, że wygrana Rosji oznaczałaby, że zarówno Putin, "jak i inne siły, takie jak Chiny, nauczą się, że możliwa jest po prostu zmiana granic". Prowadziłoby to do "świata o wiele mniej bezpiecznego", w którym "mniej wolności miałaby Unia, ale także USA".

Pochodzący z Ohio Vance wygrał wybory do Senatu w 2022 roku. Jest autorem książki na podstawie której powstał film "Elegia dla bidoków".

20:49

Konto "Ukraińskiej Prawdy" w serwisie X zostało zhakowane - podała Nexta.

20:10

Portal Kyiv Independent podał, za armią ukraińską, że wojska rosyjskie zabiły dwóch ukraińskich jeńców wojennych.

"Jak podają ukraińskie wojska lądowe, siły rosyjskie zabiły 18 lutego w obwodzie donieckim dwóch ukraińskich jeńców wojennych. Na nagraniu opublikowanym przez wojska lądowe ukraińscy żołnierze podeszli do grupy rosyjskich żołnierzy w okopach. Jeden z nich zaczął strzelać i zabił dwóch ukraińskich żołnierzy" - podał Kyiv Independent.

19:34

Portal Ukrinform opublikował zdjęcia, na których widać efekt rosyjskiego ostrzału Kramatorska.

18:51

Wokalista zespołu U2 Bono podczas koncertu oddał hołd liderowi opozycji w Rosji Aleksiejowi Nawalnemu, który zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w łagrze za kręgiem polarnym. O Nawalnym i walczących o wolność Ukraińcach Bono mówił w czasie występu w Las Vegas.

17:32

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew grozi atomowym atakiem wobec USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy, jeśli Rosja straci okupowane terytoria. Miedwiediew, będący jednocześnie byłym prezydentem Rosji, wielokrotnie groził użyciem broni nuklearnej.

16:55

Rankiem 18 lutego wojska rosyjskie uderzyły w infrastrukturę cywilną wsi Borowa w obwodzie charkowskim, uszkadzając budynki mieszkalne, szpital i przedszkola - przekazał Ukrinform.

16:07

Niezależny białoruski portal Nexta opublikował zdjęcia z akcji ratunkowej po rosyjskim ostrzale Kramatorska.

15:30

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba spotkał się ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi. Yi zapewnił, że Chiny nie sprzedają Rosji broni na wojnę z Ukrainą.

"Bez względu na to, jak zmieni się sytuacja międzynarodowa, Chiny mają nadzieję, że stosunki chińsko-ukraińskie będą się normalnie rozwijać i nadal przynosić korzyści obu narodom" - napisali ministrowie w oświadczeniu.

14:37

Ambasador Rosji Sergiej Andrejew złożył w niedzielę wieniec w miejscu zburzonego pomnika gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Towarzyszył mu protest Ukraińców, którzy krzyczeli do niego m.in. morderca.

Ambasador Rosji Siergiej Andrejew powiedział, że przyjechał złożyć kwiaty w miejscu, w którym od 2015 roku nie ma pomnika Iwana Czerniachowskiego, "bo to jest miejsce, gdzie generał Czerniachowski został śmiertelnie ranny 79 lat temu".

"Pomnik został zburzony (...) ale przyjeżdżamy tutaj każdego roku w dzień pamięci Czerniachowskiego" - powiedział Andrejew, któremu towarzyszyła ok. 20-osobowa grupa Polaków. Oni także mieli kwiaty (w tym pojedyncze czerwone goździki), niektórzy mieli plakietki z wizerunkiem Chrystusa Króla. Ponieważ w miejscu zburzonego pomnika stoi dziś krzyż, a na min jest tablica poświęcona ofiarom totalitaryzmów, osoby towarzyszące ambasadorowi przyniosły na sztaludze portret Czerniachowskiego i pod nim portretem składano kwiaty. Po ceremonii portret zabrano.

Zgromadzeni na placu przedstawiciele mniejszości ukraińskiej i Polacy z okolic Pieniężna krzyczeli do Andrejewa: "ubijca" (tj. morderca), "umyj ręce z krwi", "nie chcemy Putina", "nie zabijajcie ukraińskich dzieci", "hańba". Do towarzyszących Andrejewowi Polaków krzyczeli "zdrajcy", "wypadają wam ruble z kieszeni", "agenci". Protestujący śpiewali m.in. hymn Ukrainy, ludowe piosenki, puszczali z głośników współczesne antyrosyjskie utwory.

14:15

Ponad 12 tys. osób podpisało petycję do Komitetu Śledczego Rosji z żądaniem wydania rodzinie ciała Aleksieja Nawalnego - podał w niedzielę portal Meduza, powołując się na projekt OWD-Info. Według władz opozycjonista "zmarł nagle" w więzieniu.

Zwolennicy Nawalnego są przekonani, że padł ofiarą zabójstwa. A chociaż śmierć miała oficjalnie nastąpić w piątek, rodzina wciąż nie otrzymała ciała.

Według ustaleń "Nowej Gaziety. Europa" zwłoki Nawalnego znajdują się w kostnicy przy szpitalu w miejscowości Salechard na dalekiej północy, w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym.

11:05

Niepotwierdzone jeszcze oficjalnie doniesienia o zdymisjonowaniu dowódcy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są dowodem sukcesu ukraińskich operacji na Morzu Czarnym, które zakończyły się zatopieniem szeregu rosyjskich okrętów - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że w czwartek 15 lutego rosyjscy prowojenni komentatorzy przekazali informację o odwołaniu ze stanowiska dowódcy Floty Czarnomorskiej, admirała Wiktora Sokołowa.

"Podobnie jak było w przypadku jego poprzednika Igora Osipowa, jest to najprawdopodobniej efektem ukraińskich sukcesów w zatapianiu różnych okrętów pod jego dowództwem. Styl dowodzenia Sokołowa mógł również odegrać rolę w jego dymisji" - napisano.

Jak dodano, choć nie zostało to potwierdzone przez rosyjskie ministerstwo obrony, obowiązki Sokołowa prawdopodobnie przejął jego dotychczasowy zastępca, wiceadmirał Siergiej Pinczuk, który pełnić je będzie do czasu zakończenia wewnętrznego dochodzenia w sprawie zatopienia w dniu 15 lutego okrętu desantowego Cezar Kunikow. 

09:52

W niedzielę w Słowiańsku i Kramatorsku w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, spod gruzów zawalonych budynków wydobyto ciała dwóch osób - przekazały lokalne władze. Rosjanie przeprowadzili ataki rakietowe w sobotę.

Liczba ofiar śmiertelnych sobotnich ostrzałów Kramatorska i Słowiańska wzrosła do czterech - powiadomiła Ukraińska Prawda. W Słowiańsku spod gruzów budynku, w którym znajdował się "punkt niezłomności" i pomocy socjalnej, wydobyto ciało mężczyzny, który pracował tam jako stróż. W Kramatorsku pociski trafiły w dom mieszkalny - zginęli kobieta i mężczyzna. W trakcie akcji poszukiwawczej znaleziono szczątki jeszcze jednej osoby. Dwie osoby trafiły do szpitala.

08:16

Siły rosyjskie pod Awdijiwką zdołały, po raz pierwszy od początku wojny, uzyskać czasową lokalną przewagę w powietrzu, głównie dzięki masowemu zastosowaniu korygowanych bomb lotniczych - pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Wszystko wskazuje na to, że siły rosyjskie zdołały czasowo osiągnąć ograniczoną i lokalną przewagę w powietrzu i zapewnić swoim wojskom osłonę z powietrza w ostatnich dniach ofensywy w Awdijiwce, co prawdopodobnie jest pierwszym takim przypadkiem od początku wojny - pisze w najnowszej analizie ISW.

Było to możliwe, według ocen analityków, prawdopodobnie dzięki szerokiemu zastosowaniu korygowanych bomb lotniczych (KAB). Według strony ukraińskiej tylko 17 lutego Rosjanie użyli w atakach na pozycje ukraińskie 60 KAB, a 500 - w ciągu kilku dni. 14 lutego, jak mówił ukraiński dowódca, generał Ołeksandr Tarnawski, Rosjanie przeprowadzili rekordową liczbę takich ataków z powietrza - 73.

Z kolei źródła rosyjskie mówiły o zastosowaniu nawet 250 KAB w ciągu doby w jednym z rejonów.

Zdolność do przeprowadzenia tych operacji w ciągu kilku dni na najaktywniejszym odcinku frontu świadczy o tym, że siły ukraińskie nie były w stanie powstrzymać tych ataków w przestrzeni powietrznej nad Awdijiwką. Siły rosyjskie wykorzystały tę tymczasową lokalną przewagę powietrzną, by przyspieszyć zdobycie znacznej części miejscowości.

ISW zaznacza, że dalsze opóźnienia w dostawach zachodniej pomocy dla Ukrainy może doprowadzić do znacznego osłabienia ukraińskiej obrony powietrznej, co umożliwi Rosjanom powtórzenie sytuacji z Awdijiwki na szerszą skalę.

07:18

W rosyjskim ataku dronów na obwód połtawski trafiony został obiekt infrastruktury, wybuchł pożar - powiadomiły władze tego regionu, leżącego w środkowej części Ukrainy.

"W nocy przeciwnik zaatakował obwód połtawski dronami. Okupanci zaatakowali obiekt infrastruktury na terytorium rejonu (powiatu) połtawskiego. Wywołało to pożar, który już został ugaszony" - napisał na Telegramie szef władz obwodu Filip Pronin. Ofiar w ludziach nie ma.

07:08

Ukraińscy uchodźcy, którzy schronili się w Wielkiej Brytanii po rosyjskiej napaści, będą mogli pozostać w tym kraju przez kolejne półtora roku - ogłosiło w niedzielę brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Do Wielkiej Brytanii przyjechało dotychczas ponad 200 tys. ukraińskich uchodźców.

Po wybuchu wojny brytyjski rząd uruchomił dwa programy wizowe dla ukraińskich uchodźców - jeden dla osób, które jeszcze przed rosyjską napaścią miały w Wielkiej Brytanii krewnych, a druga - to program "Domy dla Ukrainy", w ramach którego osoby prywatne, kościoły, organizacje charytatywne czy władze lokalne mogły oferować nieodpłatne przyjęcie ich pod swój dach na co najmniej pół roku.

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli w ramach tych programów, otrzymali prawo pobytu w Wielkiej Brytanii - wraz z prawem do pracy i korzystania ze świadczeń - na trzy lata, co oznacza, że pierwsze przyznane wizy będą wygasać na w marcu 2025 roku. 

07:03

O brutalności reżimu Aleksandra Łukaszenki, prześladowaniach opozycji i porwaniach ukraińskich dzieci, mówiła w sobotę w swoim wystąpieniu podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

"Uważam się za polityka z przypadku" - powiedziała Cichanouska, przypominając swoją drogę do polityki po aresztowaniu jej męża Siarhieja Cichanouskiego w 2020 r. Zapytana przez prowadzącą panel byłą sekretarz stanu USA Hillary Clinton o udział białoruskiego dyktatora w uprowadzeniach ukraińskich dzieci, Cichanouska potwierdziła, że Łukaszenka "ma długą listę przestępstw", od wymuszonych przesiedleń, przez wsparcie dla Rosji, do właśnie porwań ukraińskich dzieci. "Teraz mamy dowody" - dodała.

07:00

Prezydent USA Joe Biden przekazał Wołodymyrowi Zełenskiemu zapewnienia o "pełnym wsparciu" w sobotę podczas rozmowy telefonicznej na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, w pracach której uczestniczy prezydent Ukrainy.

"Omówiliśmy obecną sytuację na froncie. Jestem wdzięczny za pełne wsparcie prezydenta Bidena. Wierzę też, że Kongres USA podejmie mądrą decyzję" - napisał prezydent Zełenski na Telegramie. Dodał, że wspieranie Ukrainy oznacza wspieranie demokracji i wolności. "Wspólnie musimy chronić te wartości" - podkreślił.