W Krakowie oficjalnie rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży. Pod Wawel zjechały już dziesiątki tysięcy pielgrzymów, kolejni są w drodze. Początek ŚDM to przede wszystkim duże zmiany komunikacyjne w mieście: wydzielone strefy i wprowadzone zakazy ruchu. Odbyła się też msza inaugurująca Światowe Dni Młodzieży. Ulice wokół Błoń i Łagiewnik zostały wyłączone z ruchu.

21:30

Kończymy naszą relację na żywo. Śledźcie nasz specjalny raport i słuchajcie Faktów RMF FM!

21:01

Papież Franciszek pojechał wieczorem do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie modlił się w intencji swej rozpoczynającej się w środę podróży do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży - podał Watykan.

20:55

Ważne informacje dot. komunikacji miejskiej!

20:27

Jest to taka sytuacja, która od dawna nie miała miejsca w Europie, że przemoc wtargnęła do samego wnętrza Kościoła i w jakiś sposób naznaczyła liturgię, ale pamiętajmy też i o tym, że sama liturgia jest upamiętnieniem męki Chrystusa, więc w jakiś sposób ten kapłan naśladował to, co wykonywał, tak jak mówi liturgia święceń - mówił w rozmowie z Mariuszem Piekarskim ojciec Szymon Hiżycki, opat tyniecki. To jego komentarz do tragicznych wydarzeń w Normandii - dziś dwóch dżihadystów uzbrojonych w noże brutalnie zabiło księdza oraz raniło poważnie inną osobę. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie. W rozmowie, w której uczestniczyła także Aneta Liberacka ze Stacji 7 poruszano również temat przesłania papieża Franciszka do młodych.

19:52

Małopolska policja: Bezpiecznie podczas mszy świętej, która oficjalnie rozpoczęła Światowe Dni Młodzieży.

19:51


19:37


Skończyło się nabożeństwo na Błoniach. Pierwsi pielgrzymi już opuszczają sektory.

19:22


Powoli dobiega końca msza święta na Błoniach:

19:21

Wawel - muzeum zamkowe oraz katedra - są w pełni przygotowane na środowy przyjazd papieża Franciszka. Jedyna rzecz, której nie możemy dziś ojcu świętemu zagwarantować to pogoda - mówi zastępca dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, Jerzy Petrus.

19:02

Ksiądz kardynał Dziwisz postawił podczas homilii młodym ludziom ważne pytania: skąd jesteśmy, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Dokąd zmierzając ci, któzy przyjechali do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży? Odpowiedź próbowali znaleźć opat tyniecki ojciec Szymon Hiżycki i Aneta Liberacka ze Stacji 7.

18:53

Błonia nie są wypełnione w całości, ale wiele osób siedzi także na trawie, poza wyznaczonymi strefami. Według źródła Polskiej Agencji Prasowej zbliżonego do służb porządkowych, we mszy bierze udział ok. 200 tys pielgrzymów.

18:51

Zobacz, co się dzieje w Krakowie na żywo!

18:50

W Krakowie kilkadziesiąt razy wyjeżdżały dziś policyjne patrole pirotechniczne do pozostawionych bez opieki bagaży. Funkcjonariusze apelują, by większą uwagę zwracać na swoje rzeczy. Rzecznik policji Mariusz Ciarka apeluje też, by pielgrzymi idąc w miejsca, w których gromadzi się dużo ludzi, nie zabierali ze sobą niebezpiecznych przedmiotów.

18:45

Kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczy mszy św. na Błoniach.

18:38

Uwaga!

18:33

Przybyliśmy z bliska i daleka. Wielu z was przemierzyło tysiące kilometrów i zainwestowało wiele w podróż, aby tu dzisiaj być. Jesteśmy w Krakowie, dawnej stolicy Polski, do której tysiąc pięćdziesiąt lat temu dotarło światło wiary. Dzieje Polski były niełatwe, ale zawsze staraliśmy się pozostać wierni Bogu i ewangelii - powiedział kard. Dziwisz. Jak mówił kardynał, "spotykając się z Jezusem (...) wszyscy stanowimy wielką wspaniałą wspólnotę, czyli Kościół przekraczający granice wytyczone przez ludzi i dzielące ludzi". Doświadczenie Kościoła, to wspaniałe przeżycie związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Od nas, od naszej wiary i świętości, zależy oblicze Kościoła. Od nas zależy, by docierał on z ewangelią do tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa, albo nie znają go w wystarczającym stopniu - powiedział metropolita.

18:31


Możemy stawić czoła wyzwaniom dzisiejszego świata, w którym człowiek wybiera między wiarą i niewiarą, między dobrem i złem, między miłością i jej zaprzeczeniem - powiedział w homilii kard. Stanisław Dziwisz.

Przychodzimy z rejonów świata, gdzie ludzie żyją w pokoju i w dobrobycie, gdzie rodziny są wspólnotami miłości i życia, i gdzie młodzi mogą realizować swoje marzenia. Ale są wśród nas młodzi, w krajach których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani - mówił kard. Dziwisz.

Są wśród nas młodzi pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm, gdzie rządzący uzurpują sobie władzę nad człowiekiem i narodami, kierując się obłędnymi ideologiami - dodał.

18:25

Ołtarz na Błoniach ma 63 metry szerokości i 30 metrów głębokości, razem z bocznymi scenami mierzy 145 m na 36 m; podzielony jest na trzy poziomy. Z boku jest scena dla chóru, podesty dla biskupów oraz scena dla artystów Festiwalu Młodych. W centralnym punkcie jest stalowy 33-metrowy krzyż. Prace nad konstrukcją ołtarza trwały 12 dni, a w pracach pomagali żołnierze i więźniowie. Poszczególne sektory dla pielgrzymów, wyznaczają drewniane paliki z umocowaną do nich taśmą w takim samym kolorze, w jakim są na planie sektory.

18:23

Ważna informacja od MPK.

18:22

"Przyjechaliśmy z amerykańskiego Buffalo. Kraków to wspaniałe miasto, pełne wspaniałych ludzi" - mówią w rozmowie z naszym reporterem pielgrzymi, którzy przybyli z różnych zakątków świata na Światowe Dni Młodzieży. Do tej pory na spotkanie młodych katolików w Krakowie zarejestrowało się ponad 350 tys. osób z 187 państw świata.

18:11

Na żywo możecie śledzić to, co dzieje się na Błoniach!

18:09

Tak pielgrzymi zmierzali na Błonia. Zobaczcie ten kolorowy tłum!

18:08

Modlimy się w tej mszy św. za wszystkie ofiary zamachów terrorystycznych w ostatnim czasie, a w sposób szczególny módlmy się za kapłana, który poniósł dzisiaj śmierć i to podczas sprawowania Eucharystii - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Módlmy się, aby doszła do głosu prawda, że wszyscy jesteśmy braćmi, siostrami, że jesteśmy dziećmi jednego Boga. W miłosiernym sercu Boga jest miejsce dla wszystkich - podkreślił.

Jak mówił, "pragniemy żyć w pokoju i modlimy się o pokój dla naszego niespokojnego świata, aby ustała w nim przemoc i niesprawiedliwość, aby nikt nie umierał w nim z głodu".

Modlimy się w tej mszy świętej za wszystkie ofiary zamachów terrorystycznych w ostatnim czasie, a w sposób szczególny módlmy się za kapłana, który poniósł dzisiaj śmierć i to podczas sprawowania Eucharystii - zaznaczył kard. Dziwisz.

18:05

17:53

Pilne! Podejrzany pakunek na Rynku Głównym w Krakowie. Teren już ogrodziła policja. Paczki pilnuje żandarmeria wojskowa.

17:52


17:51

Przybyliście ze wszystkich kontynentów i narodów, ze wschodu i zachodu, z północy i południa naszego globu. Przynosicie ze sobą wiele doświadczeń. Nosicie w sobie wiele pragnień. Mówicie wieloma językami. Ale od dziś wszyscy będziemy ze sobą rozmawiać językiem ewangelii - powiedział kard. Dziwisz. To język miłości. To język braterstwa, solidarności i pokoju - podkreślił.

17:48

Kardynał Stanisław Dziwisz powitał pielgrzymów w kilku językach. Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat - powiedział metropolita krakowski.

17:46


17:45

Aneta Liberacka ze Stacji7 i Szymon Hiżycki, opat tyniecki w studiu RMF FM. Komentują dla Was wydarzenia na Błoniach. Rozmowa w Faktach o 18

17:32

Uwaga, awaria tramwaju!

17:30

Na Błoniach rozpoczyna się msza święta!

Zobacz zapis relacji na żywo do godziny 17:30!>>>