Czwartek to trzeci dzień odbywających się w Krakowie Światowych Dni Młodzieży. Papież Franciszek, który przybył do Polski dzień wcześniej, odprawi dziś na Jasnej Górze mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Wbrew pierwotnym planom, Franciszek udał się do Częstochowy nie samolotem, a samochodem. Wcześniej odwiedził zaś w szpitalu byłego metropolitę krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. Był to nieoficjalny i również nieplanowany wcześniej punkt wizyty papieża w Krakowie. Po południu natomiast Franciszek spotka się z młodzieżą na krakowskich Błoniach, a wieczorem pojawi się w oknie przy ul. Franciszkańskiej 3.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

10:28

Na Jasnej Górze rozpoczęła się msza św. 

10:08

Mamy dla Was zdjęcia z przejazdu Franciszka na Jasną Górę:

09:47

Początek mszy z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą na Jasnej Górze odprawi papież Franciszek, już o 10:30.

09:39

W drodze na Jasną Górę Franciszek przemierza ulice Częstochowy w papamobile, witany przez tłumy wiernych.

09:31

Papież Franciszek dotarł do Częstochowy.

09:26

Lech Wałęsa: Nie będę w Częstochowie. Ta wielka przyjemność nie dla mnie

"Nie będę w Częstochowie. Jestem tam mniej mile widziany. Ta wielka przyjemność nie dla mnie" - powiedział Lech Wałęsa, pytany przez dziennikarza RMF FM Mariusza Piekarskiego o to, czy pojawi się na mszy z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, którą na Jasnej Górze odprawi papież Franciszek.

Były prezydent zwrócił uwagę, że podczas wczorajszych uroczystości zapomniano o roli, jaką na polskiej drodze do wolności odegrała "Solidarność". Podkreślił, że "nie byłoby tej mszy, gdyby nie polskie solidarnościowe zwycięstwo. O tym zapominają też ci, którzy nie byliby na swoich dzisiejszych stanowiskach, gdyby nie piękne, polskie solidarnościowe zwycięstwo".

Przeczytajcie całą rozmowę Mariusza Piekarskiego z byłym prezydentem Lechem Wałęsą:

08:58

Prezentki to jedyne zgromadzenie zakonne, które podczas trwających Światowych Dni Młodzieży odwiedził papież Franciszek.

Siostry powitały go przy wejściu do kościoła pw. śś. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła - prowadzonej przez nie świątyni, położonej nieopodal klasztoru oraz gimnazjum i liceum, którymi również kierują prezentki. Papież przywitał się także z chórem uczniów ze szkół prezentek w Rzeszowie, który śpiewał pieśni na jego powitanie. W świątyni na przywitanie papieża śpiewał zaś chór ze szkół prowadzonych przez prezentki w Krakowie. W kościele obecne były siostry i reprezentacja uczniów.

Franciszek odmówił w świątyni modlitwę i złożył bukiet kwiatów przed obrazem Matki Bożej Świętojańskiej. Przez chwilę modlił się również w bocznej kapliczce, gdzie znajdują się relikwie bł. Zofii Czeskiej z Maciejowskich.

Po mniej więcej kwadransie papież opuścił kościół i pojechał do Szpitala Uniwersyteckiego, by odwiedzić przebywającego tam od kilku tygodni kard. Franciszka Macharskiego:

Prezentki to jedyne zgromadzenie zakonne, które Franciszek odwiedził podczas ŚDM. Jak wyjaśniał w czasie jednej z konferencji prasowych metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, papież wybrał prezentki, bo siostry z tego zgromadzenia od lat prowadzą w Watykanie tzw. prywatny magazyn papieża, wykorzystywany przed podróżami. Jest tam przełożona siostra Maria, która powiedziała ojcu świętemu: trzy kroki z Franciszkańskiej jest do prezentek, może by ojciec święty je odwiedził. Ojciec święty mówi: nie ma sprawy - pójdę - relacjonował kard. Dziwisz.

08:21

Posłuchajcie rozmowy Mariusza Piekarskiego z byłym prezydentem Lechem Wałęsą:

08:01

Zobaczcie zdjęcia z porannego spotkania Franciszka z siostrami prezentkami w ich kościele przy ul. św. Jana w Krakowie:

07:53

W związku z decyzją Franciszka o podróży do Częstochowy samochodem, a nie - jak pierwotnie planowano - samolotem, na trasie przejazdu papieskiej kolumny zamykane będą odcinki autostrad A4, S1 i DK1.

Wszelkie utrudnienia na drogach relacjonujemy dla Was na bieżąco, w relacji minuta po minucie:

07:47

Papież Franciszek odwiedził w szpitalu byłego metropolitę krakowskiego, kard. Franciszka Macharskiego.

07:18

W drodze na Jasną Górę papież uda się też do Szpitala Uniwersyteckiego, w którym od kilku tygodni przebywa b. metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. To nieoficjalny i nieplanowany wcześniej punkt wizyty Franciszka.

Kard. Franciszek Macharski przebywa w szpitalu od 12 czerwca. Stracił przytomność i upadł przy wychodzeniu z mieszkania na spacer. Kilka dni później przeszedł udany zabieg stabilizacji części potyliczno-szyjnej kręgosłupa. Kardynał początkowo był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej, został z niej wybudzony, ale do tej pory nie odzyskał przytomności. 

07:15

Papieska kolumna dotarła już na ul. św. Jana, gdzie Franciszek spotka się z prezentkami. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz informował wcześniej, że Franciszek wybrał prezentki, bo od lat siostry z tego zgromadzenia prowadzą w Watykanie tzw. prywatny magazyn papieża, wykorzystywany przed podróżami. Jest tam przełożona siostra Maria, która powiedziała ojcu świętemu: trzy kroki z Franciszkańskiej jest do prezentek, może by Ojciec Święty je odwiedził. Ojciec święty mówi: nie ma sprawy - pójdę - relacjonował kardynał.

07:10

Papież już w drodze do sióstr prezentek na ul. Jana. 

06:58

Agata i Stanisław z Kalisza zmierzali rano pod Jasną Górę z dwojgiem dzieci w wózkach - 3-letnią Agatką i 11-miesięcznym Stasiem. Może być trudno, ale myślę, że znajdzie się trochę miejsca, żeby pochodzić z nimi, ogólnie dużo podróżujemy, są przyzwyczajeni, nie będzie to dla nich nowość, że są w jakichś ekstremalnych warunkach - powiedziała PAP pani Agata. Mamy nadzieję na bliskie spotkanie. Ogromna radość, tym bardziej, że mamy dzisiaj czwartą rocznicę ślubu - dodała.

06:55

Najnowsze informacje drogowe dla mieszkańców Krakowa.

06:52

Na Jasnej Górze słoneczny poranek. Z minuty na minutę rośnie tłum czekający na papieża Franciszka.

06:45

Franciszek króluje na "jedynkach" dzienników:

06:40

Jasna Góra, którą odwiedzi dziś Franciszek, to jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie, a zarazem największe centrum pielgrzymkowe w Polsce. Częstochowskie sanktuarium każdego roku odwiedza kilka milionów pątników ze wszystkich zakątków globu.

Ufortyfikowane w XVII w. częstochowskie sanktuarium zajmuje 5 ha, najbardziej charakterystyczną budowlą kompleksu jest licząca 106 m wysokości wieża jasnogórska, z której można podziwiać okolicę. Centralnym miejscem Jasnej Góry jest jednak kaplica Matki Bożej, w której umieszczono obraz Madonny. Wierni i turyści licznie odwiedzają też barokową bazylikę. Przy jasnogórskim szczycie znajduje się olbrzymi plac, który podczas ważnych uroczystości religijnych gromadzi dziesiątki tysięcy wiernych.

06:37

Ważne informacje dla mieszkańców Krakowa:

06:33

Najnowsze zdjęcie z Krakowa. Niektórzy pielgrzymi odsypiają jeszcze pełną emocji środę.

06:28

Prezentki będą jedynym zgromadzeniem zakonnym, które podczas pobytu w Polsce odwiedzi papież Franciszek. Jak donosi nasz reporter, koło kościoła przy ul. św. Jana już czeka na niego tłum.

06:20

Po przyjeździe na Jasną Górę Franciszek przejedzie między sektorami, pozdrawiając wiernych. Potem - wraz z ojcami i braćmi paulinami - będzie modlił się w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie gospodarzom sanktuarium ma przekazać dar.

Na jasnogórskich błoniach papież będzie przewodniczył mszy z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Wezmą w niej udział m.in. najwyższe władze państwowe, w tym m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski parlamentarzyści, a także setki duchownych i - według zapowiedzi - kilkaset tysięcy wiernych.

Sprawowaną w jęz. łacińskim liturgię rozpocznie "Bogurodzica". Liturgia słowa i śpiewy wykonywane będą po polsku (zabrzmi m.in. pieśń "Ciebie, Boże, wysławiamy"). Homilia Franciszka będzie tłumaczona. Mszę będzie koncelebrowało ponad tysiąc kapłanów. Skromna dekoracja ołtarza ma nawiązywać do jubileuszu chrztu Polski oraz miejsca, czyli maryjnego sanktuarium.

06:16

Oto najnowsze zdjęcia z Jasnej Góry. Wszyscy czekają tam na Franciszka.

06:09

Istotna zmiana w planach papieża Franciszka:

06:02

W związku z wizytą papieża do czwartkowego wieczora w Częstochowie nieprzejezdny jest obszar ograniczony ulicami: św. Barbary, św. Kazimierza, Pułaskiego, Jana III Sobieskiego, aleją Wolności, Kościuszki, Jana Pawła II, rynkiem Wieluńskim, ul. św. Rocha, św. Jadwigi. Zakaz ruchu dotyczy wszystkich pojazdów, także dostawczych oraz rowerów, oprócz pojazdów zabezpieczenia i obsługi Światowych Dni Młodzieży.

06:02

Franciszek przyleci do Częstochowy ok. godz. 9.15. Wizytę rozpocznie od przejazdu otwartym samochodem wśród wiernych pomiędzy sektorami pod jasnogórskim sanktuarium. O godz. 10.30 na Błoniach Jasnogórskich rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem papieża, będąca dziękczynieniem z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Ok. 12.30 papież przejedzie zamkniętym samochodem na lądowisko i odleci helikopterem do Balic.

06:01

Zgodnie z oficjalnym planem wizyty, o godz. 7:40 papież ma udać się na lotnisko w Balicach, skąd odleci do Częstochowy. Trasa, którą pokona, została zamknięta już o godz. 4 rano.

06:00

Papież Franciszek od środy jest w Polsce. Spotkał się m.in. z przedstawicielami władz i hierarchami kościelnymi. Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez Jana Pawła II, pojawił się też na kilka minut w oknie przy ul. Franciszkańskiej 3, by porozmawiać z młodzieżą. Szczegółową relację ze środowych wydarzeń na ŚDM znajdziecie tutaj.


(mn)