Po przejeździe kolumny papieskiej z Krakowa do Częstochowy, w czwartek rano ponownie otwarto zamknięte na ten czas odcinki autostrad A4, S1 i DK1. Według pierwotnych planów papież Franciszek miał przylecieć do Częstochowy śmigłowcem. Ostatecznie jednak udał się na Jasną Górę samochodem.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

09:27

Papież jest już w Częstochowie.

09:09

Udrożniono odcinek krajowej "jedynki" Brzęczkowice - Podwarpie. 

08:52

Policja twierdzi, że to papież Franciszek zażyczył sobie pojechać do Częstochowy samochodem.

08:42

Kolumna papieska jest na wysokości Dąbrowy Górniczej. 

08:37

W południe ma zapaść ostateczna decyzja w sprawie drogi powrotnej papieża do Krakowa. Prognoza pogody nie jest jednoznaczna. Może się okazać, że Franciszek znowu przejedzie przez pół Polski samochodem. 

08:32

Droga krajowa nr 86 zamknięta przed Podwarpiem - papież Franciszek zmierza na Jasną Górę.

08:28

Ruch na odcinku Kraków - Katowice został przywrócony, przed węzłem Kraków Skawina utrzymuje się zator o długości około 5 km.

08:24

Obwodnica Krakowa: Jezdnia w kierunku Katowic na odcinku Skawina-Balice została otwarta.

Ruch zostanie jeszcze wstrzymany na PPO Balice w kierunku Katowic na około 20 min.

08:23

Policja: Niewykluczone, że w drodze powrotnej z Częstochowy papież będzie leciał śmigłowcem.

08:18

A4 zostanie otwarta jak kolumna papieskich samochodów zjedzie w Katowicach z autostrady.

08:16

Po dotarciu do Częstochowy papież Franciszek ma przejechać między sektorami wokół Jasnej Góry, pozdrawiając wiernych.

Przed godz. 8. wokół Jasnej Góry gromadziły się dziesiątki tysięcy ludzi czekających na spotkanie z papieżem. W tym czasie na drogach wokół miasta było luźno; co najmniej 7,5 tys. pielgrzymów dowiozły do Częstochowy Koleje Śląskie.

Po godz. 7. jasnogórskie błonia i prowadząca w stronę szczytu Aleja Henryka Sienkiewicza zapełniały się wiernymi. Jednocześnie ruch wokół zamkniętej dla samochodów części centrum Częstochowy był niewielki, a pojedynczy kierowcy wciąż znajdowali wolne miejsca parkingowe.

08:13

Ruch lotniczy odbywa się bez utrudnień, dojazd do Balic również przebiega bez problemów.

08:11

Rozpoczęło się przywracanie ruchu pojazdów komunikacji miejskiej w Krakowie na ulicy Lubicz, Basztowej, Westerplatte i Długiej oraz na trasie do Bronowic Małych.

08:09

Z uwagi na zamknięcie autostrady w kierunku Katowic przed węzłem Kraków Skawina utworzył się zator (ok. 5 km), który sięga w chwili obecnej do węzła Kraków Południe i wydłuża się.  

08:06

Papieska kolumna minęła bramki na A4 w Balicach.

07:59

Papieska kolumna przejechała już Księcia Józefa w Krakowie i wjeżdża na obwodnicę w stronę bramek w Balicach.

07:55

Po ulicach Krakowa papież porusza się granatowy volkswagenem z rejestracją SCV 1 - czyli skrótem Stato della Citta del Vaticano.

07:45

W związku z przejazdem kolumny papieskiej, w czwartek rano zamykane mają być odcinki autostrad A4, S1 i DK1 - potwierdza oficer dyżurny śląskiej drogówki.

Według pierwotnych informacji papież Franciszek miał przylecieć do Częstochowy śmigłowcem. Śląska drogówka przekazała jednak, że ze względu na przejazd papieskiej kolumny, od 7.30 sukcesywnie zamykane mają być: autostrada A4, a także drogi S1 oraz DK1 na trasie od Krakowa do Częstochowy.

Według policji zamknięcia będą dłuższe niż kilkadziesiąt minut. Wg GDDKiA zamknięcia mają potrwać do ok. godz. 10 Kierowcy w tym czasie będą kierowani na drogi alternatywne.

07:29

W Krakowie sytuacja zmienia się z minuty na minutę. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu informuje, że drogowcy i policja na bieżąco reagują na decyzje papieża Franciszka.

W tej chwili policja nie pozwala wjeżdżać już nawet komunikacji miejskiej na pierwszą obwodnicę. Aleją Trzech Wieszczów - przynajmniej jeszcze chwilę temu - jeździły auta, choć i ta ulica może być zaraz zamknięta.

Policja cały czas strzeże też tej starej trasy papieskiej w stronę autostrady - czyli od Kościuszki, przez Księcia Józefa aż do węzła Bielany.

07:24

Policja autostradowa informuje: autostrada A4 od węzła Skawina do Katowic została zamknięta!

07:03

W samym Krakowie zamknięta jest Franciszkańska i dalej dla pieszych Grodzka i część Rynku Głównego.

Policja na bieżąco reaguje na zmiany planów papieża, dlatego zamknęła dla jakiegokolwiek ruchu - nawet dla tramwajów - ulice Lubicz, Basztową, Dunajewskiego i cały ciąg do Bronowic Małych. Nie przejedziecie też Długą, Pawią i Westerplatte. Komunikacja kierowana jest na trasy zastępcze.

07:01

Zamiast śmigłowcem papież do Częstochowy pojedzie samochodem. Informację potwierdza krakowski ratusz. Dlatego kierowcy jadący śląsko-małopolskim odcinkiem autostrady muszą przygotować się na spore utrudnienia.

06:48

Z Krakowa wyruszają pierwsze autokarowe kolumny pielgrzymów jadących do Częstochowy. Dlatego na odcinku od węzła Balice aż do Katowic trzeba przygotować się na spory ruch.