Dania prowadzi rozmowy z kilkoma państwami na temat wymiany preparatu firmy AstraZeneca na inny. Kilka dni temu władze w Kopenhadze jako jedyne na świecie zrezygnowały ze stosowania tej szczepionki przeciw Covid-19.

"Potrzebujemy szczepionek Pfizera i Moderny. Możemy przeprowadzić wymianę z kilkoma krajami, do których wyślemy nasz zapas AstryZeneki" - potwierdził minister zdrowia Danii Magnus Heunicke.

Twierdzi, że duńska propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony innych państw. Których? Tego nie ujawnił.

Dania zrezygnowała ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca 14 marca. Trzy dni wcześniej tamtejsze władze wstrzymały stosowanie preparatu AstraZeneki po śmierci zaszczepionej 60-letniej kobiety. Zdiagnozowano u niej zakrzepy krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi. W Danii podobne skutki uboczne odnotowano u kilkudziesięciu innych osób.

W związku z całkowitym wycofaniem szczepionki firmy AstraZeneca duński program szczepień opóźni się o kilka tygodni, a 149 tysiącom osób, które w Danii już otrzymały pierwszą dawkę tego produktu, ma być zapewniona dawka innego preparatu. Dwie dawki otrzymało ok. 500 osób i są one uważane za już zaszczepione.

/
/
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.