Z Ministerstwa Zdrowia wysłanych zostanie dziś ok. 15,5 mln SMS-ów do osób w pełni zaszczepionych. Będzie w nich informacja o możliwości zaszczepienia dawką przypominającą.

SMS o treści "Dziękujemy, że jesteś wśród zaszczepionych! Od (data) możesz zapisać się na dawkę przypominającą i wydłużyć o rok Twój certyfikat" otrzyma dziś 12,25 mln osób.

Machina rozsyłająca ruszyła o godzinie 9:00.

W wiadomości tekstowej będzie konkretna data, od kiedy dana osoba może udać się na szczepienie przypominające. W zależności od rodzaju wcześniej przyjętej szczepionki będzie to dawka trzecia lub druga.

"Musimy pamiętać, że przy wariancie Delta trzecia dawka zdecydowanie podnosi odporność osoby zaszczepionej" - mówi minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

SMS z informacją o dacie, od której można przyjąć już dawkę przypominającą nie jest jednak jedyną wiadomością, która będzie wysyłana z Ministerstwa Zdrowia do osób w pełni zaszczepionych. W dniu, w którym dana osoba będzie już mogła się zaszczepić, otrzyma SMS-a właśnie z taką informacją.

SMS o treści: "Dziękujemy, że jesteś wśród zaszczepionych! Możesz już zapisać się na dawkę przypominającą. Wydłuży to Twój certyfikat o rok. Zadzwoń pod bezpłatny numer 989" - tylko w piątek ministerstwo wyśle do 3,25 mln osób.

Każda dorosła osoba może przyjąć dawkę przypominającą po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia dwoma dawkami lub jedną dawka szczepionki Johnson&Johnson.

Ministerstwo wystawiło dotychczas 4,85 mln e-skierowań na dawkę przypominającą, a skorzystało z niej 1,6 mln osób.

Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce

Szczepienia przeciw Covid-19 ruszyły w Polsce 27 grudnia zeszłego roku.

Do dziś podano 40 203 203 dawki.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 20 197 468 osób.

Podano już także 1 466 174 dawki przypominające, 304 814 osób otrzymało trzecią dawkę szczepionki.

Łącznie do Polski dostarczono 75 286 960 dawek, z których 41 997 895 dotarło do punktów szczepień.

Pracodawca sprawdzi, czy jesteś zaszczepiony?

W najbliższym czasie może być procedowany projekt ustawy pozwalający na weryfikację szczepień w pracy.

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko Covid-19.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Projekt dotyczy też podmiotów leczniczych i wprowadza dla szefa możliwość wydania zarządzenia o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika. Jeżeli natomiast pracownik nie zaszczepi się, będzie mogło się to wiązać z restrykcjami, np. w postaci zwolnienia z pracy.

Przepisy proponują też, że przedsiębiorstwa nie dotkną żadne restrykcje, jeżeli wszyscy pracownicy będą zaszczepieni.