"Planujemy powrót wszystkich dzieci i młodzieży do szkół" - zapowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki. W poniedziałek resort ma przedstawić dodatkowe wytyczne sanitarne, a w połowie sierpnia ruszą dodatkowe szkolenia dla dyrektorów, które mają pomóc w przygotowaniu bezpiecznego powrotu do nauczania stacjonarnego.

Dzisiaj na konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki przedstawiono informację na temat bezpiecznego powrotu do szkół w nowym roku szkolnym.

Powrót dzieci do szkół w trybie stacjonarnym jest naszą podstawową troską, tym, do czego się przygotowujemy - powiedziała wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.

Wytyczne dla szkół

Zapowiedziała, że w poniedziałek do szkół dotrą przez System Informacji Oświatowej wytyczne przeciwepidemiczne przygotowane przez MEiN wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

Wytyczne to zbiór rekomendacji zawierających najważniejsze zasady bezpieczeństwa takie, jak: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych czy wietrzenie. Zalecenia zostały podzielone na kilka części, w których szczegółowo zostały omówione zagadnienia organizacji zajęć w szkole, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, a także postępowania w razie podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Wiceminister wskazała, że dyrektorzy i samorządy zgodnie z tymi wytycznymi będą przygotowywać szkoły na powrót uczniów.

Szkolenia dla pracowników i specjalne lekcje

Machałek zapowiedziała też, szkolenia dla kadry kierowniczej, specjalistów szkolnych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych z interwencji kryzysowej i interwencji wychowawczej.

Na początku września ruszy również w szkołach akcja edukacyjna dla uczniów, którzy mogą się już zaszczepić. To będą specjalne lekcje, ale także szkolenia i spotkania w szkołach dla rodziców, którzy muszą podpisać zgodę na szczepienia nieletniego ucznia. Wiceminister Marzena Machałek wyjaśnia, że będą one prowadzone zarówno bezpośrednio jak i w formie zdalnej. Rodzice będą na nich mogli zadawać wszelkie pytania i wyjaśniać trapiące ich kwestie.

Najważniejsze w bezpiecznym powrocie będzie rzetelna informacja na temat szczepień i korzyści, jakie płyną ze szczepień - powiedziała Machałek.

Podała, że po 20 sierpnia szkoły otrzymają pakiety edukacyjne. Będą to filmiki edukacyjne na temat szczepień i bezpieczeństwa w szkołach, dostosowane do wieku uczniów, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu, opracowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z MZ i GIS, konsultowane z Radą Medyczną.

Szczepienia uczniów

Poinformowała, że z 25 proc. dzieci i młodzieży od 12 do 18 lat jest już zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19. To się stopniowo zwiększa. Mamy nadzieję, że po naszych akcjach informacyjnych skala zaszczepionych dzieci i młodzieży będzie większa - powiedziała.

Machałek dodała, że wśród starszych uczniów - w wieku 17-18 lat - zaszczepionych jest około 40 proc. Mówiła, że niższy odsetek zaszczepionych młodszych uczniów wiąże się z tym, że szczepienia w tej grupie rozpoczęły się później.

Pod koniec września uczniowie będą mogli zaszczepić się także w szkole.

Wiceminister podała także, że MEiN szacuje, że zaszczepionych przeciw COVID-19 jest około 70 proc. nauczycieli. Przypomniała, że nauczyciele zostali zgłoszeni do grupy priorytetowej w Narodowym Programie Szczepień. Od lutego mogli się zgłaszać do szczepień. Tym samym łącznie zgłosiło się ok. 590 tys. osób. Dwie dawki preparatu przyjęło 474 312 pracowników systemu oświaty, a na uczelniach - 67 410 osób. Machałek wskazała, że do tej liczby należy dodać nauczycieli, którzy zaszczepili się indywidualnie w ramach szczepień populacyjnych.

Wiceminister pytana była na konferencji, czy rozważane jest wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla nauczycieli. Jesteśmy za tym, żeby jak najwięcej osób się zaszczepiło, ale nie rozważamy wprowadzenia obowiązku szczepień dla nauczycieli - powiedziała.

Tak jak powiedziałam 70 proc. nauczycieli jest zaszczepionych. My liczymy, że od września będzie ich więcej. Natomiast bardzo mocno zachęcamy. To chcę powiedzieć jasno: jeśli chcemy dbać o siebie i o innych, to po prostu się zaszczepmy - podkreśliła.