Izolacja dla osób zakażonych koronawirusem zostaje skrócona. Taką decyzję ogłosił na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Ważne zmiany dotyczą także zasad odbywania kwarantanny. Szef resortu zdrowia zapowiedział ponadto zniesienie lub znaczące złagodzenie od marca obowiązujących dziś restrykcji.


"Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii" - oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podkreślił, że najważniejsze jest to, iż liczba hospitalizacji stopniowo spada. "Ta liczba hospitalizacji względem zakażeń maleje" - powiedział.

Dodał, że przebieg zachorowania na Covid-19 jest znacznie łagodniejszy, a co za tym idzie spada czas hospitalizacji - obecnie to jest 7 dni. Dużo niższe jest też zapotrzebowanie na tlen w szpitalach.

W związku z tym minister podjął decyzję o zmniejszenie o 5 tys. liczby łóżek, przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19.

Niedzielski powiedział także, że ma nadzieję, iż "w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji".

"Tak, żebyśmy w wiosnę weszli w normalnym trybie funkcjonowania" - dodał szef MZ.

Izolacja zostanie skrócona

Izolacja osób chorych lub z dodatnim wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2 zostaje skrócona. Zamiast obecnych 10 dni od 15 lutego w izolacji zakażeni koronawirusem będą pozostawiać przez 7 dni.

Skrócenie izolacja już wcześniej zapowiadał rzecznik resortu zdrowia. Jak mówił Wojciech Andrusiewicz, "widzimy przy tej zakaźności wirusa, jak szybko wyłączane są osoby z rynku pracy, co nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę naszego kraju".

Co z kwarantanną?

Także od 15 lutego zaczną obowiązywać zmiany w kwarantannie. Będzie ona dotyczyć wyłącznie tych osób, które mieszkają z osobą zakażoną koronawirusem. Ich kwarantanna zakończy się z dniem zakończenia izolacji współdomownika. Osoby zaszczepione będą mogły zostać zwolnione z kwarantanny, jeśli zrobią test na koronawirusa i otrzymają wynik negatywny.

Od 11 lutego kwarantanna z kontaktu zostaje zlikwidowana. "10 lutego będziemy chcieli wysłać SMS zdejmujący taką kwarantannę z osób na niej przebywających" - zapowiedział Niedzielski.

"To jest zjawisko, które oczywiście miało ogromne znaczenie chociażby w szkołach albo w środowisku pracy. Te kwarantanny zostaną zniesione. W ogóle takiej kwarantanny z kontaktu nie będziemy wprowadzali" - dodał. 

Od 11 lutego zlikwidowana zostanie także kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski z zagranicy. Natomiast kwarantanna przyjazdowa z państw spoza strefą Schengen skrócona zostanie do 7 dni.

Wcześniej kwarantanna przyjazdowa obowiązywała, w zależności od państwa przybycia, 7 lub 10 dni.

Dziś na kwarantannie przebywa 557 319 osób.