Zwiększyła się liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To efekt prowadzonych drugi dzień na Śląsku badań przesiewowych wśród górników.


W związku m.in. z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w kopalniach i wśród rodzin górników w środę na Śląsk przyjechał główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas. Poinformował wówczas o podjętej wspólnie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim decyzji o - jak mówił - "zwiększeniu wolumenu badań mieszkańców Śląska".

W czwartek rozpoczęły się badania przesiewowe w Bytomiu, gdzie znajduje się należąca do spółki Węglokoks Kraj kopalnia Bobrek Piekary - wcześniej wśród jej załogi potwierdzono ponad 50 przypadków zarażenia. W czwartek i piątek ma być pobranych łącznie nawet 400 próbek do przetestowania.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej zakażonych jest 46 górników: 44 z kopalni Pniówek, a dwaj kolejni z kopalni Zofiówka. Z powodu zakażenia w sumie na kwarantannie jest ponad 250 pracowników JSW - informuje reporter RMF FM Marcin Buczek. Wczoraj w JSW przebadano około 200 górników, dziś ma być podobnie.

Badani będą także górnicy z Polskiej Grupy Górniczej. W tej firmie zakażonych jest około 400 górników, a na kwarantannie przebywa ponad 1500 osób.

Badania przesiewowe górników potrwają do niedzieli.


Onet: Epicentrum koronawirusa na Śląsku


Przykład Śląska pokazuje, że szczyt zachorowań wciąż jest przed nami, a nawet się oddala, w związku z kolejnymi ogniskami choroby w śląskich kopalniach - mówi w rozmowie z Onetem Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego i dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Koronawirus dopadł górników i ich rodziny. Obawiam się, że liczba chorych może wzrosnąć dwukrotnie - dodaje. Jego zdaniem, liczba wykonywanych testów jest za mała. Przy wzroście zachorowań w dużych zakładach pracy, jak kopalnie staje się niewydolna. Brak działań w tej kwestii, w okresie najbliższych 2-3 tygodni doprowadzi do paraliżu śląskiej służby zdrowia - przekonuje Perchaluk.

Więcej na ten temat znajdziecie w portalu Onet.pl