10 dni kwarantanny to za mało? Naukowcy z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii ustalili, że niektóre osoby po kwarantannie wciąż mogą roznosić zakażenie.

U jednej na dziesięć zakażonych osób wirus SARS CoV-2 może być ciągle aktywny po 10 dniach kwarantanny. Oznacza to, że taka osoba będzie roznosiła zakażenie - ustalono. Praca została opublikowana na łamach International Journal of Infectious Diseases.

Naukowcy do swoich badań wykorzystali nowy test, który pokazuje czy wirus SARS-CoV-2 jest aktywny. Standardowy test PCR wykrywa jedynie cząstki wirusa, które świadczą o jego obecności w organizmie, ale nie jego aktywności. 176 osób zakażonych zostało przebadanych nowym testem i okazało się, że po 10 dniach izolacji 13 procent miało aktywnego wirusa. Byli też pacjenci, u których wirus pozostawał aktywny przez 68 dni.  

Z medycznego punktu widzenia ci pacjenci niczym się nie wyróżniali - nie mieli żadnych charakterystycznych cech - powiedziała prof. Lorna Harries z Uniwersytetu Exeter. 

Autorzy badania przyznają, że nowy test byłby bardzo przydatny w miejscach, gdzie przebywają ludzie szczególnie narażeni na zakażenie. Są miejsca - takie jak domy opieki - gdzie powracający ludzie po przebyciu choroby mogą ciągle zakażać innych, a przez to stanowić poważny problem dla zdrowia publicznego. Dobrze by było upewnić osoby przebywające w takich placówkach, że nie są nosicielami aktywnego wirusa i nie mogą już zakażać innych - powiedział autor badania Merlin Davies z Uniwersytetu Exeter. 

Dodał, że chce kontynuować badania na liczniejszej grupie pacjentów. Fundatorem badania jest Animal Free Research UK, a partnerami - University of Exeter Medical School, the Royal Devon & Exeter NHS Foundation Trust oraz NIHR Exeter Clinical Research Facility. 

Koronawirus i polskie odkrycie kluczowego genu

W czwartek poinformowano, że Polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odkryli gen odpowiedzialny za ciężki przebieg Covid-19.

Zaawansowanie wieku, nadwaga, płeć męska, a na czwartym miejscu czynnik genetyczny decydują o ciężkości przebiegu Covid-19 - wynika z badań.

Konsekwencją tego odkrycia będzie stworzenie testu genetycznego szybko identyfikującego czy pacjent jest obciążony większym ryzykiem - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Odkrycie może sprawić, że pacjenci obciążeni większym ryzykiem szybciej udadzą się po pomoc do lekarzamówi w rozmowie z reporterem RMF FM Piotrem Bułakowskim prorektor UMB ds. nauki i rozwoju profesor Marcin Moniuszko, który koordynował badania w tym kierunku.