W piątek w Polsce odnotowano 11,5 tys. nowych przypadków koronawirusa. Pogarsza się sytuacja ochrony zdrowia w kraju – w związku ze wzrostem zakażeń zapełniają się oddziały covidowe. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące obostrzeń wchodzących w życie od soboty. Wprowadza ono m.in. regionalne obostrzenia na Warmii i Mazurach i obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

* 11 539 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusem - informuje w piątek resort zdrowia. W ciągu ostatniej doby, po zachorowaniu na Covid-19, zmarło kolejnych 259 osób. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY PIĄTKOWEGO RAPORTU>>>

* Opieszałość rządu Mateusza Morawieckiego może spowodować paraliż na polskich granicach. Jak informuje dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda, wszystko dlatego, że o północy rząd, jak zapowiada, ma wprowadzić nakaz odbycia kwarantanny albo okazania negatywnego wyniku testu dla wszystkich wjeżdżających do Polski z Czech i Słowacji. Problem w tym, że wciąż nie opublikował stosownego rozporządzenia. 
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

*Premier przedstawił dziś założenia Krajowego Planu Odbudowy. Mowa o ponad 250 mld zł na transformację energetyczną, 20 mld zł na podniesienie innowacyjności i produktywności, 20 mld zł na ochronę zdrowia i 25 mld zł na wsparcie transportu publicznego. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

* Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc dla swoich pacjentów z Covid-19. O prowadzonych rozmowach poinformował minister zdrowia Jana Blatny. Z materiału, który resort zdrowia przedstawił na posiedzenie gabinetu, wynika, że rząd Czech chce wynegocjować bezpłatne przyjęcie pacjentów w szpitalach w Polsce i w Niemczech, na zasadzie przyszłej wzajemności. 
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

* Województwa pomorskie i lubuskie podążają pod względem liczby zakażeń za Warmią i Mazurami - rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz sygnalizuje, że kolejne regiony mogą dotknąć w najbliższym czasie obostrzenia. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT>>>

23:12 Argentyńczycy zaszczepią się Sputnikiem

Laboratorium pod Buenos Aires zawarło umowę z Rosją na produkcję szczepionki Sputnik V. Brazylia ma w planach wybudowanie zakładu produkującego rosyjskie szczepionki z docelową produkcją do 100 mln dawek.

Jak przekazał Reuters, produkcją szczepionki zajmie się laboratorium Richmond, które zawarło w tym celu umowę z Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich.

Prezes argentyńskiego laboratorium powiedział, że plan produkcji jest długoterminowy - zajmie około roku i ma objąć także budowę nowej fabryki w prowincji Buenos Aires. Dodał, że ma nadzieję iż firma wyprodukuje do 100 mln dawek i będzie w stanie zaopatrywać też inne kraje w regionie.

22:53 Nowy stan wyjątkowy w Czechach

Czeski rząd zdecydował w piątek o wprowadzeniu nowego stanu wyjątkowego obowiązującego do 28 marca zamiast kończących się regulacji, których nie chcieli przedłużyć posłowie. Na podstawie nowego stanu wyjątkowego od poniedziałku ograniczone będą podróże między powiatami.

22:10 Lider włoskiej Ligi chce zakupu Sputnika V

Lider współrządzącej Włochami prawicowej Ligi Matteo Salvini opowiedział się w piątek za zakupem rosyjskiej szczepionki Sputnik V. W wywiadzie radiowym przypomniał, że stosowana jest w innych krajach, w tym na Węgrzech i pozytywnie oceniana przez ekspertów.

W wywiadzie dla radia RAI 1 Salvini przypomniał, że niezależna republika San Marino kupiła rosyjską szczepionkę, a także zwróciła się do Izraela o pomoc.

Biorąc pod uwagę to, że Europa nie przysyła tyle, ile obiecała, słuszne byłoby, aby włoski rząd w oczekiwaniu na rozpoczęcie pożądanej produkcji krajowej zaczął szukać za granicą tego, co jest potrzebne, by zwalczyć Covid. Zdrowie obywateli nie pozwala na dalsze opóźnienia, marnotrawstwo czy błędy - stwierdził przywódca Ligi.

20:43 W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie dot. obostrzeń

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z epidemią. 

Wprowadza ono m.in. regionalne obostrzenia na Warmii i Mazurach i obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką.

Jedną z istotniejszych zmian jest ustanowienie województwa warmińsko-mazurskiego obszarem szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

20:29 Kanada: Trzecia szczepionka dopuszczona do użytku

Ministerstwo zdrowia Kanady dopuściło do użytku trzecią w tym kraju szczepionkę przeciw Covid-19. To preparat opracowany przez AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. Pierwsze dostawy zaczną się w najbliższych dniach.

Premier Justin Trudeau poinformował podczas piątkowej konferencji prasowej, że w ciągu najbliższych tygodni Kanada otrzyma pół miliona dawek szczepionki AstraZeneca, a do końca marca br. do Kanady łącznie trafi 6,5 mln dawek trzech dopuszczonych do użytku preparatów.

20:01 "Coraz poważniejsza" sytuacja w Małopolsce

Sytuacja robi się coraz poważniejsza, dlatego będzie więcej łożek covidowych - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

Dodaje, ze względu na sytuację, przedłużone zostaną także umowy dotyczace funkcjonowania szpitali tymczasowych.

Jak dowiedział się reporter RMF FM Marek Wiosło, województwo przygotowuje się na trzecią falę pandemii.

19:31 Hiszpania: Możliwość szczepienia jedną dawką

W Hiszpanii dopuszczono możliwość przyjmowania tylko jednej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Taką decyzję podjęła tamtejsza państwowa komisja nadzorująca realizację programu szczepień.

Z dokumentu komisji, w której skład wchodzą przedstawiciele ministerstwa zdrowia Hiszpanii oraz służb medycznych 17 wspólnot autonomicznych kraju, wynika, że pojedynczą dawkę szczepionki będą mogły przyjąć tylko osoby w wieku od 18 do 55 lat.

18:25 Kubańskie szczepionki

Na początku przyszłego miesiąca ma się rozpocząć trzecia i ostatnia faza testów klinicznych dwóch kubańskich szczepionek na koronawirusa Soberana 02 i Abdala - poinformowała agencja EFE. 

W badaniach uczestniczyć ma 150 tys. wolontariuszy, a władze kraju do końca roku chcą zaszczepić całą populację wyspy.

Trzecia faza testów kubańskich szczepionek będzie prowadzona także w Iranie, z którym Hawana podpisała umowę o współpracy przy produkcji preparatu przeciwko Covid-19.

17:45 Premier przedstawił filary Krajowego Planu Odbudowy

Ponad 250 mld zł na transformację energetyczną, 20 mld zł na podniesienie innowacyjności i produktywności, 20 mld zł na ochronę zdrowia i 25 mld zł na wsparcie transportu publicznego. 

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia Krajowego Planu Odbudowy. Pieniądze na te działania będą pochodziły głównie z unijnych funduszy.

17:15 Małopolska: Rekordowa ilość zaszczepionych w ciągu doby

W Małopolsce przeciw Covid-19 zaszczepiono w piątek rekordową liczbę ponad 14 tys. osób: pierwszą dawkę otrzymało blisko 7 tys. osób, drugą 7,3 tys. - poinformował w wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Według danych resortu zdrowia do tej pory zastrzyki przyjęło w Małopolsce 261 887 osób, z czego 91 326 - drugą dawkę.

17:00 Warmińsko-Mazurskie: Sanepid może zapukać do drzwi hoteli

Policjanci i urzędnicy z sanepidu będą pukać do drzwi hoteli na Warmii i Mazurach. Takie kontrole zapowiada ministerstwo zdrowia.  

Od soboty zamknięte będą szkoły, hotele, galerie handlowe, baseny czy instytucje kultury. Niewykluczone, że w najbliższym czasie takie zakazy pojawią się też w innych regionach.

Cytat

Cały czas apelujemy o rozwagę, szczególnie w nadchodzący weekend, bo te weekendy wyglądają na dość mocno poluzowane...
- mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz

Ten temat pojawi się też w dzisiejszej Popołudniowej rozmowie w RMF FM. Nasz dziennikarz Marcin Zaborski zapyta burmistrza Mikołajek, jak na to wszystko patrzą mieszkańcy Warmii i Mazur.

16:50 Coraz więcej zajętych łóżek covidowych

Wraz ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem zapełniają się też oddziały covidowe. 

W Olsztynie niemal wszystkie tak zwane łóżka covidowe są zajęte. Lekarze apelują, aby nie czekać na pogorszenie stanu zdrowia i badać się już przy pierwszych objawach wirusa.

Cytat

Warto się chronić, być odpowiedzialnym. Oddział covidowy w naszym szpitalu jest cały czas pełny. Mieliśmy jedno, może dwa wolne łóżka w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Teraz niestety przyrosty są bardzo duże
mówi doktor Łukasz Grabarczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie

16:40 Rekolekcje on-line

Z powodu pandemii i narzuconych obostrzeń w archidiecezji warszawskiej rekolekcje wielkopostne przygotowano dla dzieci i młodzieży w formie on-line. 

Do realizacji przedsięwzięcia zaproszono siostry salezjanki i księży z różnych parafii wraz ze współpracownikami.

Oddzielne rekolekcje dla poszczególnych klas szkoły podstawowej, liceum i technikum oraz studentów przygotowało przez pięć zespołów. Wszystkie składają się z trzech odcinków - poinformowało PAP biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Materiały do rekolekcji zostaną zamieszczone na stronie i YouTube Archidiecezji Warszawskiej na początku marca.

16:30 Portugalia: Rząd zgadza się na organizacje koncertów

Rząd Antonia Costy zgodził się na organizację w kwietniu co najmniej dwóch dużych koncertów muzycznych w Lizbonie oraz Porto. 

Wydarzenia mają służyć zbadaniu wpływu koronawirusa na duże imprezy kulturalne, w szczególności na festiwale.

15:45 Łódzkie: 15 tys. nauczycieli zaszczepionych

Ponad 15 tysięcy nauczycieli z woj. łódzkiego otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. To przeszło połowa wszystkich chętnych - poinformowała rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Łodzi. Ogólna liczba zaszczepionych osób w regionie przekroczyła 217 tys.

W Łódzkiem na szczepienia zapisało się blisko 26 tys. nauczycieli pracujących w placówkach oświatowych oraz ponad 2 tys. ich pracowników.

15:22 Lubelskie: 182 tys. zaszczepionych mieszkańców regionu

Ponad 182 tys. osób zaszczepiono przeciw Covid-19 dotychczas w Lubelskiem, w tym prawie 64 tys. otrzymało już drugą dawkę - wynika z rządowego raportu. W szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie zaszczepiono dotychczas ponad 700 nauczycieli.

Według opublikowanych danych rządowego raportu szczepień w Lubelskiem w ciągu ostatniej doby szczepionkę przyjęło ponad 10 tys. osób.

Najwięcej zastrzyków - ponad 59 tys. - wykonano w dotychczas w Lublinie, ponad 11 tys. w powiecie puławskim, ponad 8 tys. w Zamościu, ponad 7,7 tys. w Białej Podlaskiej, ponad 7,6 tys. w powiecie lubelskim.

14:31 Sosnowiec: W laboratorium wykryto 5 wariantów koronawirusa

Pięć różnych wariantów koronawirusa - w tym odmianę brytyjską - zidentyfikowali naukowcy z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu, które niedawno rozpoczęło sekwencjonowanie genomu wirusa SARS-CoV-2.

Na tę chwilę przeprowadziliśmy bardzo pilotażową analizę - taką, na której optymalizujemy całą reakcję, i która pozwala nam nauczyć się pewnych algorytmów, które będziemy stosować na większej badanej grupie. Poddaliśmy tej analizie 12 próbek pacjentów pochodzących z woj. śląskiego, zakażonych wirusem SARS-CoV-2 - poinformowała podczas konferencji prasowej w Sosnowcu koordynatorka projektu Emilia Morawiec z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum. 

14:26 Japonia: Rząd znosi stan wyjątkowy, ale nie w Tokio

Rząd Japonii ogłosił, że w związku ze spadkiem liczby infekcji stan wyjątkowy z powodu pandemii Covid-19 zostanie zniesiony wszędzie poza Tokio i trzema sąsiednimi prefekturami w poniedziałek, a więc tydzień wcześniej, niż pierwotnie planowano.

Stan wyjątkowy ogłoszono w styczniu w 11 spośród 47 prefektur Japonii, na obszarze zamieszkanym przez ponad połowę ludności kraju.

Decyzja miała na celu opanowanie narastającej wówczas trzeciej fali pandemii. W lutym restrykcje zniesiono już w prefekturze Tochigi.

14:08 Von der Leyen o pandemii

Pandemia koronawirusa ujawniła zbyt dużą zależność UE w niektórych krytycznych łańcuchach dostaw - powiedziała po zakończeniu unijnego wideoszczytu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W długim okresie rozwiązaniem będzie przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Jest to nie tylko (...) silny element walki ze zmianą klimatu, ale też redukuje zależność w dziedzinie np. surowców ziem rzadkich - dodała von der Leyen.

13:50 Wielkopolska: 270 tys. mieszkańców regionu zaszczepionych

Prawie 270 tys. mieszkańców Wielkopolski zaszczepiono przeciw Covid-19, z czego ponad 91 tys. drugą dawką - poinformował Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

Anna Czuchra z WUW przekazała, że według stanu na piątek rano, do placówek w regionie dostarczono już łącznie niemal 290 tys. dawek antycovidowej szczepionki, z kolei prawie 20 tys. jest obecnie w trakcie dostawy.

13:30 Pandemia vs gospodarka: Ceny w górę

Ceny w sklepach coraz wyższe. Zwłaszcza produktów codziennego użytku. Bardzo szybko rosną także różnice w cenach między poszczególnymi sklepami.

Z najnowszego raportu portalu rankomat.pl wynika, że w niektórych sklepach może być nawet dwa razy drożej, niż w innych.

Cytat

Moim zdaniem to jest zdarzenie jednorazowe i ceny będą się w przyszłości wypłaszczać. Widzimy to światełko w tunelu, postępuje program szczepień i każdy ma nadzieję, że gospodarka będzie wychodzić z tego "covidowego" dołka...
ocenia Bartłomiej Borucki z portalu rankomat.pl

12:47 Rząd ostrzega przed obostrzeniami w kolejnych regionach

12:03 Rzecznik MZ: Uczulam hotelarzy na Warmii i Mazurach, że będą kontrole pod kątem przestrzegania obowiązujących przepisów

Uczulam wszystkich hotelarzy na Warmii i Mazurach, że będą się odbywały kontrole zarówno policji, jak i stacji sanitarno-epidemiologicznej pod kątem przestrzegania obowiązujących przepisów - przekazał w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz powiedział na piątkowej konferencji prasowej, że "personel medyczny, też pacjenci, którzy dojeżdżają na terapie, na zabiegi w szpitalach mogą być przez hotele obsługiwani".

11:48 Morawiecki: Firmy, które opracowały szczepionki dzięki środkom publicznym powinny podzielić się patentami

Podczas szczytu UE przedstawiłem propozycję, aby firmy farmaceutyczne, które opracowały szczepionki dzięki zaangażowaniu dużych środków publicznych, podzieliły się patentami z innymi firmami, które mają dostępne linie produkcyjne - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

11:34 Na okręcie wojennym USA na Bliskim Wschodzie 12 przypadków koronawirusa

Na okręcie marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, operującego na Bliskim Wschodzie, stwierdzono 12 przypadków zakażenia koronawirusem. Dowództwo innego okrętu wojennego w regionie sprawdza, czy część jego załogi jest również zainfekowana.

Okręt USS San Diego, który ma potwierdzone przypadki, przebywa w porcie w Bahrajnie. Płynie z około 600 marynarzami i marines na pokładzie.

Z kolei krążownik rakietowy USS Philippine Sea, mający na pokładzie ok. 380 marynarzy, ma zawinąć do portu w celu przeprowadzenia dalszych badań. Nazwy portu nie ujawniono.

11:10 Tajlandia. Media: Premier dostanie w niedzielę szczepionkę z Europy, a wicepremier - z Chin

W Tajlandii rozpoczyna się program szczepień przeciwko Covid-19. W niedzielę premier Prayut Chan-ocha dostanie pierwszy zastrzyk szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca, a minister zdrowia Anutin Charnvirakul preparatu chińskiej firmy Sinovac - pisze w piątek prasa.

Według źródeł dziennika "Bangkok Post" taki rozdział szczepionek pomiędzy premiera i wicepremiera zalecili lekarze. Gazeta nie wyjaśnia, na jakiej podstawie wydano takie zalecenie.

10:58 Politico: Niemcy mówią „Nein Danke” szczepionce AstraZeneca

Podczas gdy miliony Niemców niecierpliwie czekają na szczepienie przeciw Covid-19, szczepionki firmy AstraZeneca leżą w magazynach - pisze Politico. Jak informuje, część Niemców nie chce się nią szczepić, a politycy opozycji obwiniają rząd federalny o niewłaściwą politykę informacyjną.

Zamieszanie wynika ze styczniowej decyzji niemieckiego Stałego Komitetu ds. Szczepień (STIKO), który zalecił, aby szczepionkę przyjmowały tylko osoby w wieku poniżej 65 lat ze względu na niewystarczające dane z badań klinicznych. Zbiegło się to z konsekwencjami oświadczenia AstraZeneca, że jej dostawy szczepionek do UE będą znacznie mniejsze, co doprowadziło do oskarżeń ze strony Brukseli i kontroli wywozu szczepionek przez UE
- czytamy.

Inną kwestią jest to - jak pisze Politico - że według dostępnych danych szczepionka Oxford/AstraZeneca jest nieco mniej skuteczna, niż szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderna, które są również podawane w Niemczech.

10:50 MEiN: Zaszczepiono ponad 205 tys. nauczycieli

Mamy już ponad 205 tys. zaszczepionych nauczycieli - poinformowało w piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki, odnosząc się do szczepień preparatem AstrtaZeneca przeciwko COVID-19. Szczepienia wśród tej grupy rozpoczęły się 12 lutego.

Chęć zaszczepienia się mogli zgłosić wszyscy nauczyciele ze szkół i placówek oraz nauczyciele akademiccy, a także inne osoby prowadzące zajęcia na uczelniach, urodzeni od 1 stycznia 1956 do 31 grudnia 2003 r. Nauczyciele, nauczyciele akademiccy i inne osoby prowadzące zajęcia na uczelni, urodzone w 1955 r. i wcześniej, będą mogli zaszczepić się w później.

10:42 Prezes ARM: W piątek do Polski dotarło kolejnych 157 tys. szczepionek Moderny

Do magazynów ARM dotarło kolejnych 157 tys. szczepionek firmy Moderna - podał w piątek PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Jak dodał, szczepionki niezwłocznie wyjadą do punktów szczepień na szczepienia zaplanowane na przyszły tydzień.

Wcześniej prezes ARM mówił, że początkowo Moderna zapowiadała dostarczenie w piątek 300 tys. dawek, ale zredukowała tę liczbę o połowę. Kolejne szczepionki tej firmy dotrą do naszego kraju za około 2 tygodnie.

W przyszłym tygodniu spodziewana jest dostawa 380 tys. szczepionek Pfizer i dwie dostawy szczepionek AstraZeneca - około 230 tys. i 60 tys. dawek.

10:25 Kraska: W piątek mamy 11 539 potwierdzonych przypadków koronawirusem, zmarło kolejnych 259 osób

W piątek mamy 11 539 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusem, zmarło kolejnych 259 osób - poinformował tego dnia w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska zauważył, że w minionym tygodniu w piątek tych przypadków było mniej o 2762. To - mówił - "na pewno jest dowodem na to, że jesteśmy już w trzeciej fali i na fali wznoszącej się, bo tych przypadków na pewno będzie przybywało".

Niepokoi mnie też, że przekroczyliśmy 14 tys. zajętych łóżek covidowych, więc widzimy, że coraz więcej osób trafia do szpitali - zauważył wiceminiser. Dodał, że w Polsce tych łóżek jest 26 tys., więc, jak wskazywał, wciąż jest zachowany bufor 50 proc. wolnych.

10:06 Koronawirus w Polsce

09:33 Izraelski minister: 50 proc. ludności dostało co najmniej 1 dawkę szczepionki, 35 proc. - dwie

W Izraelu co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 podano 50 proc. liczącej 9,3 mln populacji, zaś 35 proc. ludności otrzymało obie dawki szczepionki firmy Pfizer - poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Juli Edelstein.

Dodał, że osoby, które dostały dwie dawki preparatu, są na dobrej drodze do otrzymania tzw. zielonej przepustki z dostępem do miejsc wypoczynku, które władze Izraela stopniowo ponownie otwierają.

Szczepienia w Izraelu przebiegają najszybciej na świecie.

Izrael zalicza do swojej populacji Palestyńczyków z Jerozolimy Wschodniej, którzy zostali objęci kampanią szczepień, rozpoczętą 19 grudnia. Palestyńczycy na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy nie są uwzględnieni w tej kampanii.

09:10 Obostrzenia po przekroczeniu granicy. Rząd zwleka z wydanie rozporządzenia

08:42 Premier Orban: Konieczne ograniczenie podróży poza Europę

Na Węgrzech trwają prace nad zaostrzeniem restrykcji przeciwepidemicznych w celu ograniczenia podróży poza Europę - poinformował w piątek premier Viktor Orban w rozgłośni Kossuth Radio. Trzeba radykalnie ograniczyć wszystkie pozaeuropejskie podróże, także biznesowe, bo sprowadzone zostaną nowe, szybko się rozprzestrzeniające mutacje wirusa - oznajmił szef rządu.

Orban podkreślił, że już polecił sztabowi operacyjnemu ds. walki z Covid-19 wypracowanie "bardzo surowych zasad dotyczących podróży".

Dodał, że do punktów szczepień zgłaszają się osoby chcące się zaszczepić przed egzotycznymi podróżami, np. do Afryki, bo ich ceny spadły. Ale pojawiły się afrykańskie mutacje koronawirusa. Jeśli teraz wypuścimy ludzi do Aryki, to pojadą, bo taniej, a potem wrócą do kraju i sprowadzą dużo szybciej rozprzestrzeniające się mutacje wirusa (...) to jesteśmy ugotowani - powiedział premier.

Orban ocenił, że sytuacja epidemiczna w kraju "naprawdę dramatycznie się pogarsza". Poinformował, że w ciągu ostatniej doby stwierdzono 4668 nowych zakażeń koronawirusem i zmarło 123 chorych na Covid-19, a w szpitalach jest ponad 5 tys. osób cierpiących na tę chorobę, przy czym 451 oddycha przy pomocy respiratora.

08:30 Czechy: Rząd zwrócił się do Polski i Niemiec o pomoc w leczeniu pacjentów z Covid-19

Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z Covid-19 - przekazała agencja CTK po czwartkowym wieczornym posiedzeniu rządu. O prowadzonych rozmowach poinformował minister zdrowia Jana Blatny.

Przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki zaproponował Czechom i Słowacji miejsca w polskich szpitalach dla pacjentów z Covid-19. Premier powiedział na konferencji prasowej w Katowicach 18 lutego, że Polska czeka tylko na sygnał od partnerów w Pradze i Bratysławie.

O pomocy z Niemiec dyskusje w Czechach trwają od stycznia, gdy o potrzebie przewozu pacjentów do niemieckich krajów związkowych Saksonii i Bawarii mówili lekarze ze szpitali w przygranicznych regionach. Na początku obecnego tygodnia Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do rządu o zgodę na podjęcie negocjacji z Niemcami. W rezultacie wolne miejsca w szpitalach w Niemczech są wykazywane w danych centralnej dyspozytury szpitalnej w Czechach.

Dotąd żaden pacjent nie trafił do szpitali za granicą.

08:07 Majowe komunie znów przesunięte?

07:40 Dr Rajewski: Regionalizacja obostrzeń sposobem znanym od lat

Regionalizacja obostrzeń związanych z epidemiami jest sposobem znanym od lat - powiedział PAP specjalista chorób zakaźnych dr Paweł Rajewski. Dodał, że wymaga ona jednak odpowiedzialności społeczeństwa na danym terenie i ograniczenia mobilności.

Cytat

Wprowadzenie regionalnych obostrzeń było stosowane od wielu lat. Tak zadziałano m.in. w trakcie epidemii ospy we Wrocławiu w 1963 roku. Taka decyzja rządu mnie nie dziwi. Szczególnie, że obecnie sytuacja w woj. warmińsko-mazurskim jest rzeczywiście zdecydowanie poważniejsza niż w całym kraju. Mocniejsze obostrzenia mają pomóc w poprawie sytuacji na danym terenie. Mają też działać psychologicznie. Jeżeli bowiem widzimy, że któreś województwo trafia do strefy czarnej, to siłą rzeczy bardziej się pilnujemy. Nie chcemy, aby nas to spotkało.
powiedział PAP Rajewski.

Aby regionalizacja była skuteczna, w jego ocenie konieczna jest odpowiedzialność. Osoby z Warmii i Mazur powinny teraz ograniczyć swoją mobilność. Na pewno nie są wskazane wycieczki po kraju - dodał.

Lekarz z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy nie jest co do zasady za terapią szokową. Widzi jednak, jak trudno dotrzeć do części społeczeństwa.

Cytat

Dalej są tacy, którzy powiedzą, że epidemii nie ma. Wierzą w spisek, słuchają pseudoekspertów z Facebooka czy Instagrama. Nas - lekarzy czy naukowców - ci ludzie mają za nic. Wolą słuchać celebrytów. Czasem chciałbym im pokazać nagranie pacjentów, którzy leżą u nas w szpitalu. Może to by podziałało.
dodał.

Pokolenie urodzone dziesięciolecia po wojnie uznał za takie, które nie zna żadnych hamulców. Ci młodzi ludzie nie akceptują żadnych, nawet najmniejszych ograniczeń. Nie są przyzwyczajeni do żadnych życiowym problemów, które ich spowalniają - powiedział.

Rajewski przyznał, że można by w Polsce zdjąć obowiązek noszenia maseczek na otwartej przestrzeni. To jednak wymagałoby rozsądku społeczeństwa. A widzimy co innego. Jeżeli tylko luzujemy obostrzenia, to ludzie zachowują się tak, jakby piekła nie było - powiedział ekspert.

07:32 Czechy: Premier zapowiada radykalne zaostrzenie restrykcji

Podczas konferencji prasowej po czwartkowym posiedzeniu rządu premier Andrej Babisz zapowiedział wprowadzenie radykalnych restrykcji ograniczających kontakty i przemieszczanie się ludzi. O nowych ograniczeniach szef rządu chce rozmawiać w piątek z opozycją.

Nowe restrykcje, których szczegółów premier i minister zdrowia Jan Blatny jeszcze nie podali, mają być wprowadzone na trzy tygodnie.

Premier Babisz zapowiedział w czwartek jedynie, że zostanie wprowadzony zakaz podróży między powiatami. W ograniczeniu kontaktów ma też pomóc ograniczenie działalności handlowej. Otwarte miałyby być wyłącznie sklepy oferujące produkty pierwszej potrzeby.

07:20 Okularnicy bardziej chronieni przed zakażeniem?

06:55 Kalifornijski szczep koronawirusa zyskuje zasięg globalny

Nowy, południowokalifornijski szczep koronawirusa szybko rozprzestrzenia się w kraju i na całym świecie - wynika z nowych badań opublikowanych w piśmie JAMA. Naukowcy badają, czy może być on bardziej niebezpieczny od innych szczepów koronawirusa SARS-CoV-2.

Szczep znany jako CAL.20C został po raz pierwszy zaobserwowany w lipcu 2020 r. w hrabstwie Los Angeles. Ponownie pojawił się w październiku w południowej Kalifornii, a w listopadzie i grudniu szybko zaczął się rozprzestrzeniać.

Według badań naukowców z Cedars-Sinai szczep CAL.20C jest wykrywany u prawie połowy zakażonych osób z południowej Kalifornii - w tym regionie to prawie dwukrotnie wyższy odsetek niż jeszcze miesiąc wcześniej.

Nowe badanie opublikowane przez "Journal of the American Medical Association" (JAMA) wykazało, że od 22 stycznia CAL.20C wykryto w 19 stanach: Alaska, Arizona, Kalifornia, Connecticut, Georgia, Hawaje, Maryland, Michigan, Nowy Meksyk, Nevada, Nowy Jork, Oregon, Rhode Island, Karolina Południowa, Teksas, Utah, Waszyngton, Wisconsin, Wyoming oraz w stolicy - Waszyngtonie. Za granicą znaleziono go w Australii, Danii, Izraelu, Nowej Zelandii, Singapurze i Wielkiej Brytanii.

06:39 Noszenie okularów obniża trzykrotnie ryzyko zakażenia się SARS-CoV-2 przez oczy

Zakażenie się wirusem SARS-CoV-2 przez narząd wzroku jest trzykrotnie mniej prawdopodobne w przypadku osób, które regularnie korzystają z okularów - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców z Indii.

Zespół badawczy z uniwersytetu w Bilaspur, w środkowo-wschodnich Indiach, wskazał, że wyraźny spadek ryzyka infekcji wiąże się z nawykami osób noszących okulary. Ich użytkownicy zdecydowanie rzadziej dotykają oczu, chroniąc tym samym organizm przed dostępem do niego koronawirusa - wskazali indyjscy naukowcy.

Ze studium opublikowanego na naukowym portalu "Medrxiv" wskazano, że uczestnicy badania średnio podczas dnia dotykali 20 razy okolice ust i nosa, a więc miejsc, poprzez które SARS-CoV-2 wnika do organizmu.

Autorzy badania wskazali, że w przypadku narządu wzroku, przez który koronawirus również dostaje się do organizmu, osoby biorące udział w badaniu dotykały oczu średnio trzy razy dziennie. Nawyku tego nie mieli uczestnicy badania noszący okulary.

W przeprowadzonym w północnych Indiach studium, które zostało zrealizowane pomiędzy sierpniem a wrześniem 2020 r., uczestniczyły 304 osoby w wieku od 10 do 80 lat.

06:22 Czechy: Trzy ssaki w praskim zoo mają koronawirusa

Testy z odchodów zwierząt w ogrodzie zoologicznym w Pradze potwierdziły w czwartek zakażenie koronawirusem u dwóch lwów i jednego goryla. Najprawdopodobniej zwierzęta zakaziły się od swych opiekunów. Przebieg choroby jest w ich wypadku bardzo łagodny.

U lwów choroba przejawia się przeziębieniem i kaszlem, natomiast goryl nie chce jeść i zdradza objawy przemęczenia - poinformował dyrektor zoo w Pradze, Miroslav Bobek. Chore osobniki są pod stałym nadzorem lekarzy weterynarii. Dyrektor ogrodu zoologicznego zapowiedział przeprowadzenie kolejnych testów, które miałyby też wykazać, jakim wariantem koronawirusa zaraziły się praskie zwierzęta.

Jak zapowiedział dyrektor Bobek, zakażone lwy i goryl w razie potrzeby zostaną poddane leczeniu wspomagającemu. Dodał, że pracownicy praskiego zoo są w kontakcie z ekspertami z innych ogrodów zoologicznych na świecie, gdzie również odnotowano obecność SARS-CoV-2 u zwierząt.

06:11 Brytyjska królowa opowiada o swoim doświadczeniu podczas szczepienia przeciwko Covid-19

05:52 Hiszpania: Tylko 2 proc. osób z pierwszej grupy odmówiło szczepień

Jedynie 2 proc. osób z grupy uprawnionych do przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19 w pierwszym etapie odmówiło poddania się szczepieniu - ogłosiło w czwartek ministerstwo zdrowia Hiszpanii. Chodzi łącznie o 45,6 tys. obywateli.

Jak poinformowała podczas konferencji prasowej w Madrycie sekretarz stanu ds. zdrowia Silvia Calzon, wśród tych, którzy zdecydowali nie poddawać się szczepieniu, były osoby, dla których przyjęcie szczepionki byłoby niewskazane ze względów zdrowotnych.

Tak niski odsetek osób, które nie przystąpiły do szczepień, dowodzi, że w naszym kraju rośnie zaufanie do szczepionek przeciwko Covid-19 - zaznaczyła Calzon, dodając, że do czwartku wieczora dwiema dawkami preparatu zostało zaszczepionych ponad 1,2 mln osób. Przypomniała też, że w pierwszej grupie był personel szpitalny, podopieczni domów opieki, emeryci powyżej 80. roku życia, a także pracownicy służb mundurowych.

Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że dotychczas służby medyczne wykorzystały do szczepień ponad 76 proc. z dostarczonych do Hiszpanii 4,5 mln dawek.

05:40 Korea Płd.: Ruszyła kampania szczepień; w planach odporność zbiorowa do jesieni

W Korei Płd. rozpoczęła się w piątek kampania szczepień przeciw Covid-19. Władze planują osiągnięcie odporności zbiorowej do listopada, by mieszkańcy mogli powrócić do normalnego życia. Na razie jednak restrykcje przeciwepidemiczne przedłużono o dwa tygodnie.

Pierwszą osobą, której w Korei Płd. podano szczepionkę brytyjsko-szwedzkiego koncernu AstraZeneca, jest 61-letnia pracownica domu opieki nad seniorami w Seulu. Szczepieniom przyglądał się prezydent Mun Dze In - podała agencja Yonhap.

W sobotę mają również ruszyć szczepienia preparatem amerykańskiej firmy Pfizer. Panel ekspertów zalecił rządowi zatwierdzenie go dla wszystkich dorosłych, w tym - dla seniorów, a także dla młodzieży w wieku 16-17 lat.

Władze Korei Płd. zamówiły szczepionki w ilości, która z nawiązką wystarczyłaby dla wszystkich mieszkańców. Zgodnie z planem do września zaszczepionych ma zostać 70 proc. ludności tak, by do listopada w społeczeństwie wytworzyła się zbiorowa odporność.

Cytat

Wierzę, że początek szczepień (...) pomoże ludziom wrócić do normalnego życia codziennego i pobudzi ożywienie finansowe.
napisał na Facebooku minister finansów Hong Nam Ki.

05:36 Pandemia koronawirusa w Polsce i na świecie

Przez cały dzień zbieramy dla Was najważniejsze informacje związane z pandemią Covid-19 w Polsce i na świecie. Śledź naszą relację!

SPRAWDŹ RELACJĘ Z CZWARTKU 25 LUTEGO: Pierwszy kraj dopuścił szczepionkę Johnson & Johnson. Nowy wariant koronawirusa w Nowym Jorku