Ministerstwo Zdrowia uruchomi w przyszłym tygodniu specjalną infolinię przeznaczoną dla lekarzy; została też uruchomiona sieć informacyjna w ramach RCB, połączona z każdą gminą - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Podpisano też decyzje przeznaczające ok. 98 mln zł dla szpitali w całej Polsce - dodał. Ponadto zwolniony zostanie z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony na produkcję środków biobójczych. W KPRM odbyło się kolejne posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego ws. koronawirusa.

Dworczyk poinformował na konferencji prasowej w KPRM, że - zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego - minister rozwoju Jadwiga Emilewicz została zobowiązana, aby do wtorku przedstawić pakiet propozycji dla firm z branż najbardziej dotkniętych stratami ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dodał, że chodzi m.in. o branże turystyczną i przewozową.

Ponadto, jak zaznaczył, minister finansów Tadeusz Kościński wyda w poniedziałek rozporządzenie zwalniające z akcyzy spirytus, który będzie przeznaczony na produkcję środków biobójczych. Dworczyk podkreślił, że wiąże się to z rozpoczęciem produkcji płynu do dezynfekcji przez Orlen. Płyn ten ma trafić do szkół pod koniec następnego tygodnia.


Specjalna infolinia wyłącznie dla lekarzy

Szef KPRM poinformował, że "w przyszłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia uruchomi specjalną, specjalistyczną infolinię przeznaczoną wyłącznie dla lekarzy". Wyjaśnił, że sugestie w tej sprawie "docierały z terenu". Z takimi propozycjami wystąpili też - jak zaznaczył - przedstawiciele klubów opozycyjnych na czwartkowym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim. To zaskutkowało taką decyzją. W przyszłym tygodniu specjalna infolinia zostanie uruchomiona - wskazał szef KPRM.

Minister dodał, że zgodnie z zaleceniem premiera została uruchomiona komunikacja w ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jest połączenie z każdą gminą, czyli zostało uruchomionych ponad 2500 kontaktów w sytuacjach, kiedy będzie to potrzebne - podkreślił Dworczyk. Jak mówił, "sieć informacyjna będzie dyżurować przez 24 godziny na dobę".

Szpitale dostaną dodatkowe 98 mln zł

Szef KPRM powiedział też, że w piątek zostały podpisane decyzje przeznaczające ponad 98 mln złotych dla szpitali w całej Polsce we wszystkich województwach. Jak dodał, "jeszcze dzisiaj Ministerstwo Finansów dokona przelewów, tak, że środki finansowe na kontach szpitali powinny się pojawić najdalej we wtorek".

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w piątek, że potwierdzono cztery nowe przypadki koronawirusa W Polsce. Dwóch pacjentów leczy się w Szczecinie. Jeden pacjent z pozytywnym wynikiem jest we Wrocławiu oraz jedna pacjentka w Ostródzie. Łącznie wirusa potwierdzono dotychczas u pięciu osób.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.