O kolejnych przypadkach zarażenia koronawirusem poinformował podczas pilnej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jednym z zarażonych jest kobieta, która podróżowała autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce zdiagnozowano zarażenie koronawirusem. Pacjentka przebywa w Ostródzie. Pozytywny wynik testów potwierdzono również u małżeństwa, które wróciło z północnych Włoch. Para przebywa w szpitalu w Szczecinie. Czwarty zarażony pacjent przebywa we Wrocławiu, koronawirusem prawdopodobnie zaraził się w Wielkiej Brytanii. W sumie w Polsce zarażonych koronawirusem jest już 5 osób. Na całym świecie koronawirus dotarł już do 96 państw, zarażonych jest już ponad 100 tys. osób, a ponad 3400 osób zmarło.

Cztery kolejne przypadki koronawirusa potwierdzono w Polsce - poinformował podczas pilnie zwołanej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jedna z zarażonych osób to kobieta, która podróżowała autokarem na trasie Dusseldorf-Olsztyn - tym samym, którym przyjechał zarażony koronawirusem pasażer z Zielonej Góry. 43-latka miała siedzieć w autokarze niedaleko zarażonego mężczyzny. Jak dowiedział się reporter RMF FM Piotr Bułakowski - stan kobiety jest dobry, przebywa obecnie w szpitalu w Ostródzie, a członkowie jej rodziny zostali objęci domową kwarantanną.


Kolejne dwie zarażone osoby to małżeństwo w średnim wieku, które wróciło z północnych Włoch, dokąd pojechali na narty. Para jest hospitalizowana w Szczecinie.


Czwarta osoba, u której testy dały wynik pozytywny, przebywa we Wrocławiu, a z koronawirusem mogła mieć kontakt w Wielkiej Brytanii. Hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu pacjent to 26-letni mężczyzna. "Wrócił on do Polski z Wielkiej Brytanii. Został przyjęty do szpitala dwa dni temu. Jego stan jest dobry" - powiedziała PAP rzeczniczka szpitala.W Polsce zarażonych koronawirusem jest już 5 osób. 


W sumie w Polsce mamy pięć osób zarażonych koronawirusem, żadna z nich nie jest w stanie zagrożenia życia. Większość pacjentów jest w stanie stabilnym - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dwójka pacjentów pokazała działanie zgodne z instrukcjami, zgłosili się, poinformowali odpowiednie służby sanitarne, że są z rejonu wysokiego ryzyka. Ich prawdopodobieństwo zarażenia wirusem zostało określone jako umiarkowanie wysokie, ale byli bez objawów, w związku z tym po zgłoszeniu się do szpitali zostali objęci kwarantanną domową i dostali zdalnie telemedycznie zwolnienie z pracy - mówił szef MZ.

Następnie poczuli objawy choroby. W czasie kwarantanny zadzwonili do inspekcji sanitarnej i zostali skierowani do szpitala i objęci opieką medyczną - dodał Szumowski.


Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Podczas konferencji w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w Polsce. Zarażony 66-latek wrócił autokarem z Niemiec, jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze. Jak informował Łukasz Szumowski - pacjent czuje się dobrze, a jego przyjęcie na oddział przebiegło wzorcowo. Pierwszy w Polsce pacjent zarażony koronawirusem ma lekkie objawy choroby, a jego stan się poprawia. Wszystkie osoby, które podróżowały autokarem z zarażonym mężczyzną zostały poddane procedurom GIS.

Autokar firmy Sindbad, którym z Niemiec powrócił mężczyzna zarażony koronawirusem, skończył trasę w niedzielę koło południa w Gdańsku. Od niedzieli nikt nie podróżował tym autobusem. Pojazd cały czas stał na parkingu. Odbyła się procedura dezynfekcji pojazdu - poinformował wiceprezes zarządu spółki Sindbad Bogdan Kurys.

Autokar zabierał pasażerów z niemieckich miast: Bonn, Dusseldorf, Essen, Hamm, Bielefeld na trasie do miast północnej Polski - poinformowała na swojej stronie firma Sindbad.


Polska weźmie udział w unijnych przetargach w związku z koronawirusem


W Brukseli odbyło się w piątek nadzwyczajne spotkanie unijnych ministrów zdrowia zwołane w związku z epidemią koronawirusa. W spotkaniu uczestniczył polski minister zdrowia Łukasz Szumowski, który przy tej okazji podpisał też przystąpienie Polski do mechanizmu wspólnych zakupów na wypadek pandemii koronawirusa.

Szef resortu zdrowia poinformował, że w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego podpisał dokument, na mocy którego Polska przystąpi do unijnego mechanizmu wspólnych zamówień, w ramach których państwa członkowskie kupują m.in. środki medyczne. Ma to m.in. zapewnić dostęp do szczepionki przeciwko koronawirusowi, jeśli taka się pojawi.

Na dzień dzisiejszy wiemy, że jeżeli pojawi się szczepionka na koronawirusa, to mechanizm wspólnej dystrybucji zabezpieczy Polskę w równym dostępie, takim jak inne kraje - powiedział Szumowski reporterce RMF FM Katarzynie Szymańskiej-Borginon.

Minister Zdrowia zapytany o to, czy nie obawia się, że w Polsce zabraknie środków ochrony osobistej - takich jak maseczki i rękawiczki ochronne, na które unijny przetarg odbył się bez udziału Polski, odpowiedział: Do tej pory nie ma wyników tego przetargu, ponadto kilka krajów w ogóle do niego nie przystąpiło. Pewnie będzie kolejna tura dla krajów, które do przetargu nie przystąpiły, od dzisiaj możemy wziąć w nim udział.

Rząd uspokaja i przygotowuje ustawę

W poniedziałek Sejm przyjął ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa.

Uchwalona w poniedziałek ustawa zakłada m.in., że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Ustawa zakłada możliwość dokonywania zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, bez stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Do projektowania, budowy, przebudowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, wprowadzono możliwość niestosowania przepisów ustawy Prawo budowlane, a także ustaw o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustawy oraz o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Określa także m.in. zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zasady finansowania tych świadczeń. Ustawa zakłada, że minister zdrowia na podstawie informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego ustali w drodze obwieszczenia maksymalne ceny na określone produkty lecznicze, wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które mogą być wykorzystane w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

W ustawie zapisano też, że w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta związanego z COVID-19, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.

Badania w kierunku COVID-19 realizowane są m.in. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH oraz laboratoriach Wojewódzkich Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych w Olsztynie i Wrocławiu. Sanepid informował w weekend, że w tym tygodniu uruchamiane będą też laboratoria w Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Rzeszowie, Łodzi, Lublinie i Poznaniu.


Ponad 100 tys. zarażonych na całym świecie

Na całym świecie stwierdzono już ponad 100 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem: 80 tysięcy w Chinach, ponad 6500 w Korei Południowej, prawie 5000 w Iranie i prawie 4000 we Włoszech. W sumie z powodu koronawirusa zmarło już ponad 3400 osób.

Kraje z największą liczbą osób zarażonych koronawirusem

Najwięcej przypadków zakażeń potwierdzono w następujących krajach:
Chiny kontynentalne: 80 552 przypadki, w tym 3 042 zgony.
Korea Południowa: 6 284 przypadki, 42 zgony.
Włochy: 3 858 przypadków, 148 zgonów.
Iran: 3 513 przypadków, 107 zgonów.
Japonia: 1 066 przypadków, 12 zgonów.
Francja: 423 przypadki, 7 zgonów.
Niemcy: 400 przypadków.
Hiszpania: 282 przypadki, 3 zgony.
USA: 230 przypadków, 12 zgonów.
Szwajcaria: 210 przypadków, 1 zgon.
Wielka Brytania: 163 przypadki, 1 zgon.
Singapur: 117 przypadków.
Hong Kong: 105 przypadków. 2 zgony.
Szwecja: 94 przypadki.
Holandia: 82 przypadki.
Norwegia: 72 przypadki.
Australia: 60 przypadków, 2 zgony.


Mogłeś zakazić się koronawirusem? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że podróżni, którzy byli w północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowali u siebie objawy, takie jak:

 •  gorączka,
 •  kaszel,
 •  duszność i problemy z oddychaniem;
 • powinni bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Podróżni, którzy byli w północnych Włoszech w ostatnich 14 dniach i nie zaobserwowali u siebie wskazanych objawów, powinni przez kolejne dwa tygodnie kontrolować swój stan zdrowia. Kontrola ta powinna obejmować codzienny pomiar temperatury ciała oraz zwrócenie uwagi na objawy grypopodobne (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią objawy, można zakończyć kontrolę. 

Zaś jeśli się pojawią, należy telefonicznie powiadomić sanepid lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.Sanepid wskazuje, że jeśli ktoś był w północnych Włoszech i miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem, powinien bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.

W razie jakichkolwiek wątpliwości można zadzwonić na rządową infolinię dotyczącą koronawirusa. Numer telefonu: 800 190 590.

Wszystko co warto wiedzieć o koronawirusie z Wuhan w raporcie specjalnym. Sprawdź!


Specjaliści podkreślają, by pamiętać o odpowiedniej higienie

Eksperci przypominają o podstawowych zasadach profilaktyki zakażeń:

 • Jak najczęściej myj ręce, najlepiej używając mydła i wody albo preparatów odkażających zawierających alkohol,
 • Kiedy kichasz lub kaszlesz będąc między ludźmi zakryj usta chusteczką lub swoim zgiętym łokciem, zaraz po tym wyrzuć chusteczkę i umyj ręce,
 • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mają gorączkę i kaszlą,
 • Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem udaj się do lekarza, powiedz mu o ewentualnych, odbytych wcześniej dalekich podróżach,
 • Unikaj bliskiego kontaktu z żywymi zwierzętami przebywając na terenach, gdzie odnotowano przypadki zakażenia nowym koronawirusem,
 • Unikaj konsumpcji surowego lub niedogotowanego mięsa oraz mleka, a także dbaj o higienę miejsc, w których używa się surowego mięsa czy podrobów,
 • Jeśli podróżujesz do miejsc, gdzie stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem, unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza z objawami ze strony układu oddechowego; unikaj odwiedzania bazarów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki; unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami oraz przestrzegaj zasad higieny rąk.