Pius Paschke wygrał zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu. Na drugim miejscu uplasował się Norweg Marius Lindvik, a na najniższym stopniu podium stanął Austriak Stefan Kraft. To był niestety kolejny słaby występ Polaków - najlepszy z Biało-Czerwonych był Kamil Stoch, który zajął 21. miejsce.

Rywalizację w Engelbergu utrudniał wiatr, który nieco mieszał u góry skoczni. Zawodnikom wiało w plecy, czasem znacznie powyżej metra na sekundę.

Po pierwszej serii zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w szwajcarskim Engelbergu prowadził Niemiec Andreas Wellinger, który po skoku na odległość 133 m uzyskał notę 163,4 pkt.

Kolejne miejsca zajmowali Austriak Michael Hayboeck (134,5 m), który tracił do lidera 1,1 pkt i Marius Lindvik (138 m) - Norweg miał 1,8 pkt straty do Niemca.

Najlepszy z Polaków na półmetku konkursu był Kamil Stoch. Skoczek z Zębu doleciał na 127 metr, uzyskał notę 143,2 pkt, co dało mu 20. miejsce. Piotr Żyła po próbie na 133 m uzyskał 139,9 pkt, dzięki czemu awansował do drugiej serii z 27. miejsca.

Rywalizację na pierwszej serii zakończyli z kolei Dawid Kubacki (128 m, 137,4 pkt) - 33. miejsce i Paweł Wąsek (120,5 m, 124,5 pkt) - 36. miejsce.

Urodzony w Cieszynie skoczek powiedział reporterowi RMF FM Marcinowi Kargolowi, że najprawdopodobniej spóźnił swój skok i wciąż szuka rozwiązania swojego problemu. Na razie nie do końca wiem, jak to poprawić - stwierdził.

Przetasowania w czołówce

Druga seria przyniosła zaskakujące rozwiązania - lider po pierwszej serii Andreas Wellinger ukończył zawody na 12. miejscu, a wicelider Michael Hayboeck w ostatecznym rozrachunku zajął 10. miejsce.

Losu Niemca i Austriaka nie podzielił trzeci na półmetku Marius Lindvik - Norweg skoczył 135,5 m i z łączną notą 315,1 pkt zajął drugie miejsce.

Słabsze skoki faworytów wykorzystał 33-letni Pius Paschke. Niemiec, który po pierwszej serii był 6., skoczył 135 m i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w cyklu Pucharu Świata. Podium zamknął Austriak Stefan Kraft.

Niestety, to był kolejny słaby konkurs w wykonaniu Polaków. Najlepszy z Biało-Czerwonych był Kamil Stoch, który zakończył zawody na 21. miejscu. 22. pozycję zajął z kolei Piotr Żyła.

Polacy wciąż bez sukcesu

To był siódmy w tym sezonie konkurs. Żadnemu z Polaków nie udało się jeszcze uplasować w czołowej dziesiątce.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Stefan Kraft o 167 pkt wyprzedza drugiego Andreasa Wellingera. Z Biało-Czerwonych najwyżej, na 21. pozycji, jest Piotr Żyła.

W Pucharze Narodów Niemcy prowadzą przed Austrią; Polska jest siódma.

W niedzielę w Engelbergu odbędzie się drugi konkurs, początek o godz. 16:00. Na godz. 14:15 zaplanowano kwalifikacje.