Polska podzielona pogodowo. Na Pomorzu i Wybrzeżu prognozowane są opady śniegu, a na północnym wschodzie może pojawić się marznący deszcz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla ośmiu województw. Na południu kraju z kolei termometry pokażą nawet do 16 stopni.

Na północy kraju auta będzie dziś zimowa. Minus 1 stopnia Celsjusza i śnieg. Na krańcach północnych spadnie go 5-6 cm - poinformowała synoptyk IMGW Ilona Bazyluk. 

Na ziemi lubuskiej, Kujawach i Mazowszu spodziewane są opady mieszane, deszczu ze śniegiem i deszczu. Tego deszczu w centrum może spaść do 5 litrów na m kw. Temperatura wzrośnie tam do 6 stopni Celsjusza.

Na północnym wschodzie mogą wystąpić opady marznące powodujące gołoledź - zaznaczyła synoptyk IMGW.

Ostrzeżenia IMGW

Wydany przez IMGW alert pierwszego stopnia, ostrzegający o opadach marznących, dotyczy przeważającego obszaru woj. podlaskiego i kujawsko-pomorskiego, a także północnego obszaru woj. lubelskiego, południowo-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, północnej i środkowej części woj. mazowieckiego, północnych powiatów woj. wielkopolskiego, środkowej i południowej części woj. zachodniopomorskiego oraz południowej części woj. pomorskiego.

Według IMGW prawdopodobieństwo wystąpienia zjawisk wynosi 80 proc., a na wschodzie kraju nawet 85 proc. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 15.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

Gdzie pada śnieg i deszcz? Sprawdź mapy pogodowe

Na południu cieplej

Na południu kraju, zwłaszcza w Krakowie i Rzeszowie będzie ciepło. W tej części kraju, jak powiedziała Ilona Bazyluk z IMGW, termometry pokażą do 15-16 stopni Celsjusza. Odczuwalna temperatura może być jednak nieco niższa przez silny wiatr. W górach jego porywy sięgną do 90 km/h.

Na południu tylko miejscami może spaść niewielki deszcz.

Jaka jest temperatura?

Prognoza pogody na noc z piątku na sobotę

W nocy z piątku na sobotę strefa opadów śniegu jeszcze bardziej przemieści się na północ. Niebezpiecznie może być zwłaszcza na Pomorzu, na Wybrzeżu. Tam intensywne opady śniegu, z przyrostem pokrywy śnieżnej nawet do 15 cm - przekazała Bazyluk.

Dodała, że w górach też przybędzie śniegu o kolejne ok. 10 cm.

Na zachodzie kraju spodziewane są opady mieszane. Na pozostałym obszarze kraju synoptycy prognozują deszcz, którego opad wyniesie do 10 litrów na m kw. Najmniej deszczu będzie w centrum Polski, w rejonie Mazowsza, ale tam, a także na Kujawach i Suwalszczyźnie mogą wystąpić opady marznące powodujące gołoledź.

Temperatura wyniesie od minus 3 stopni Celsjusza na Pomorzu, w centrum 4-5 stopni na plusie, do 6-7 stopni Celsjusza na południu kraju - powiedziała synoptyk IMGW.

Wiatr będzie porywisty zwłaszcza na północy i zachodzie Polski. Na południowym zachodzie porywy sięgną do 70 km/h. Silniejsze będą tylko w górach. W Sudetach powieje do 110 km/h. Wiatr będzie południowy i południowo-zachodni. Tylko na północy, zmienny, z kierunków północnych. 

Jaka pogoda w weekend?

W weekend Polska w dalszym ciągu znajdować się będzie pod wpływem niżu, przemieszczającego się znad Polski centralnej nad Litwę i dalej na północny wschód kontynentu.

Synoptycy spodziewają się silnego wiatru do 80 km/h na nizinach i do 120 km/h w górach.

W wielu miejscach spadnie też śnieg. Warunki na drogach będą trudne, w centrum i na północy kraju wystąpią opady marznące i gołoledź.