Szacunek wobec innych przebywających na stoku – to pierwszy punkt narciarskiego dekalogu, jaki opublikowano we włoskim Dzienniku Ustaw. Przepisy dotyczące zachowania na trasach narciarskich przygotowało ministerstwo transportu.

Reguły są podobne do tych obowiązujących na drodze. Dekalog mówi o dostosowaniu prędkości do własnych umiejętności, pogody, panujących warunków i natężenia ruchu. Przypomina się także o wyborze odpowiedniego kierunku jazdy – by nie wjechać na nikogo, gdy ze stoku już zjedziemy.

Odmianą od ruchu drogowego jest wyprzedzanie, które jest dozwolone zarówno z lewej jak i z prawej strony – należy tylko pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości. Jednak nawet na nartach przydatna będzie znajomość zasady prawej ręki – pierwszeństwo mają nadjeżdżający z prawej strony.

Pobocze - to jedyne miejsce, gdzie dozwolone jest zatrzymywanie się i wędrówka pod górę. Dekalog przypomina także, że dzieci poniżej 14 lat na narty mogą wybierać się tylko w kasku. Podsumowując: na włoskich stokach łatwiej mają kierowcy.