Słowacki parlament wprowadził jednodniową elektroniczną winietę za przejazdy po autostradach. Jednocześnie dokonano zmiany w systemie opłat rocznych. Będą obowiązywać przez 365 dni, a nie od początku stycznia do końca grudnia. Ustawa wejdzie w życie 1 sierpnia, wcześniej będzie ją musiał podpisać prezydent.

Ważna zmiana dla kierowców podróżujących przez Słowację autostradami. Od sierpnia dostępna będzie jednodniowa elektroniczna winieta. Decyzję w tej sprawie podjął słowacki parlament.

Ministerstwo transportu chce, aby po wejściu w życie ustawy, rząd ustalił wysokość opłaty za jednodniową winietę na 5,40 euro. 

Dotąd kierowcy na Słowacji, którzy chcą jechać autostradą tylko kilka godzin, musieli kupować winiety dziesięciodniowe, które kosztują 12 euro. Winiety dzienne nie będą obowiązywać przez 24 godziny od zakupu, będą ważne w konkretnym dniu kalendarzowym. 

Posłowie zatwierdzili również zniesienie winiety ważnej na rok kalendarzowy. Roczna będzie dotyczyć kolejnych 365 dni. 

Jazda przez słowackie autostrady bez uiszczenia stosownej opłaty oznacza zwykle karę 150 euro, ale każdy, kto ureguluje ją w terminie do 15 dni, płaci tylko 100 euro.