Kolejne zamarznięcia, przepełnione noclegownie, paraliż komunikacyjny, puste szkoły – to efekt siarczystych mrozów, jakich w Polsce tej zimy jeszcze nie było.

Polski biegun zimna znajdował się tej nocy w centralnej Polsce. 30,4 stopnia Celsjusza poniżej zera wskazały termometry w Toruniu. W Sulejowie koło Łodzi było o 0,1 stopnia cieplej. Minus 29 stopni w Bydgoszczy, w Łodzi – minus 28, w Olsztynie i Poznaniu 27 kresek poniżej zera. Jedyną częścią kraju, gdzie mrozy nie przekraczały 20 kresek, było Wybrzeże. Z chłodem będziemy się zmagać do środy.

Ślisko jest na drogach, autobusy i tramwaje mają spore opóźnienia. Problemy z komunikacją sparaliżowały dziś ruch w śląskiej aglomeracji.

150 autobusów w zajezdniach, opóźnione tramwaje, zdenerwowani i zmarznięci pasażerowie. Tak wygląda poniedziałek na Śląsku. Awarii i uszkodzeń jest tak dużo, że liczenie ich nie ma sensu... czytaj więcej

Właściwie nie było linii, na której nie odnotowano by jakiś problemów, awarii.

Mróz to także przyczyna przedterminowych ferii w wielu gminach w kraju. Dziś zajęcia nie odbyły się w co dziesiątej szkole (głównie podstawówkach i gimnazjach). Wprawdzie lekcje zostały odwołane, ale otwarte są świetlice, uczniowie dostają też ciepłe posiłki. Resort apeluje jednak do rodziców, by - jeśli nie muszą - nie posyłali dzieci do szkół.

Poważna awaria na bloku operacyjnym szpitala w Zielonej Górze - pękły przewody z parą technologiczną. Nikomu nic się nie stało, ale para prawdopodobnie uszkodziła bardzo drogi sprzęt medyczny. Z kolei w Białymstoku mróz „wstrzymał” operacje kardiochirurgiczne. czytaj więcej

Mrozów nie wytrzymują instalacje i rury. Niska temperatura była przyczyną awarii w dwóch szpitalach - w Zielonej Górze i Białymstoku.

Popękane szyny czy zamarznięte lokomotywy to z kolei kłopoty kolejarzy. Wszystkie pociągi będą dziś przyjeżdżały i odjeżdżały z opóźnieniami, proszę słuchać ogłoszeń - taki komunikat powtarzany jest na warszawskim Dworcu Centralnym.

I tak pociąg z Wiednia miał prawie 4 godziny opóźnienia. Pociąg z Warszawy Wschodniej do Krynicy, zanim zdążył dojechać na Centralny, spóźnił się ponad godzinę. Powodem były zamarznięte zwrotnice w stolicy. Awarii ulegają lokomotywy i sieć trakcji elektrycznej. Trzaskające mrozy sprawiły, że pasażerowie narzekają na pogodę, ale też na kolej:

W te mroźne dni pamiętajmy szczególnie o innych. Od początku zimy z powodu mrozów zmarło w Polsce 150 osób; jak wynika z danych policji tylko w czasie minionego weekendu znaleziono ponad 20 zamarzniętych.

Noclegownie dla bezdomnych od piątku były już pełne, ale ich pracownicy zapewniali, że żaden potrzebujący nie zostanie odprawiony - choć ludzie śpią nawet na korytarzach i na podłodze. Posłuchaj relacji reportera RMF Łukasza Wysockiego:

Rekordowy mróz to pierwsze kłopoty z zaopatrzeniem. Na wielu stacjach benzynowych brakuje już odmrażaczy i kabli rozruchowych, które pomagają uruchomić samochód. Sklepy motoryzacyjne przeżywają od rana prawdziwe oblężenie. Posłuchaj relacji reportera RMF FM:

Zimno szczególnie dało się we znaki wczoraj mieszkańcom jednego z bloków na warszawskiej Pradze. Mimo ponad 20-stopniowego mrozu zepsutej instalacji w ich budynku nikt nie naprawiał. Na pomoc mieszkańcom bloku

144 osoby zmarły od początku zimy w Polsce z powodu wychłodzenia – to najnowsze dane policji. Tylko w ciągu weekendu zamarzło 21 osób. Szef MSWiA Ludwik Dorn zapowiedział kontrole instalacji ciepłowniczych. Ze srogą zimą zmaga się cały kraj. czytaj więcej

przyszli dopiero specjaliści ze Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, którzy naprawili awarię, choć sieć w budynku nie jest ich własnością.