Mamy nowe dane o inflacji w Polsce. Ceny towarów i usług były o 2,5 proc. wyższe w maju niż miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Inflacja ma wyraźnie wzrosnąć w drugiej połowie roku.

W maju ceny towarów i usług wzrosły w porównaniu do maja 2023 r. o 2,5 proc. 

W jakich sektorach zanotowano znaczące wzrosty cen?

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny odnotowano w edukacji (o 9 proc.), restauracjach i hotelach (o 7,9 proc.) w branży kultura i rekreacja (o 3,7 proc.) oraz zdrowie (2,8 proc.). W stosunku do maja 2023 obniżyły się jedynie ceny odzieży i obuwia, dokładnie o 0,2 proc.

Analitycy biznesowi oczekiwali wzrostu cen w maju o 2,8 proc. rok do roku i o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca.

W maju w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na ceny towarów i usług - miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,3%), restauracji i hoteli oraz zdrowia (po 0,9%), jak również napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 0,5%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,08 p. proc., po 0,05 p. proc. i o 0,03 p. proc. Niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 1,4%), transportu (o 0,4%) oraz odzieży i obuwia (o 0,4%) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., 0,04 p. proc. i 0,02 p. proc. - czytamy na oficjalnej stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

W lipcu planowane jest odmrożenie cen energii, dlatego analitycy biznesowi oczekują, że inflacja znajdzie się w przedziale 4-4,5 proc.

Jak zapowiada Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymane będą takie same wartości stóp procentowych do końca bieżącego roku.

Przypominamy, że od kwietnia nie ma już zerowej stawki VAT na żywność, dlatego ceny m.in. pieczywa, wędlin, cielęciny, makaronów, masła czy soków owocowych wzrosły. Niższe są natomiast ceny ryżu, mąki, drobiu, oleju kuchennego i najmocniej cukru.