Co przykuło Waszą największą uwagę w 2016 roku? Na RMF24.pl przypominamy najpopularniejsze informacje mijających 12 miesięcy. Są wśród nich między innymi osiągnięcia polskich sportowców, egzaminy gimnazjalne i maturalne czy też… przepowiednie. Swoimi opiniami dzieliliście się także pod artykułami przedstawiającymi często tragiczne historie. Było też wiele wzruszających momentów. Wróćmy do nich raz jeszcze!

Egzamin gimnazjalny

W kwietniu w całej Polsce uczniowie pisali egzamin gimnazjalny. Pierwszego dnia zmagań sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z fragmentami powieści Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy", a także "Róża prawdziwa i sztuczna" Jana Sztaudyngera, "Zwykły dzień" Katarzyny Janowskiej, czy też "Damy, rycerze, dżinsy" Tadeusza Rojka. Pojawiały się głosy, że część zamknięta egzaminu była banalna. Po publikacji testów na naszej stronie, chcieliście to zweryfikować sami. Czy pamiętacie jeszcze te lektury?

Egzamin maturalny

Dużo emocji wzbudził także egzamin maturalny, tym razem z matematyki. Była bardzo prosta - przyznawali zgodnie maturzyści. Egzamin ten pisało blisko 350 tysięcy osób. Matura z matematyki, która od kilku lat jest przedmiotem obowiązkowym na egzaminie dojrzałości, jest postrachem abiturientów. Czy słusznie? Sprawdźcie sami, jakie zadania znalazły się na tegorocznych arkuszach.

Igrzyska w Rio

W tym roku cała Polska śledziła zmagania sportowców w Rio de Janeiro. Igrzyska olimpijskie dały biało-czerwonym 11 medali. Złoto zdobyli Anita Włodarczyk w rzucie młotem oraz wioślarki - Magdalena Mularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj. Polacy bili rekordy - Włodarczyk rzuciła młotem na odległość 82,29 metra, co dało jej nowy rekord świata! Pod koniec sierpnia mistrzyni olimpijska pobiła swój własny rekord, osiągając podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w Warszawie wynik 82,98 metra! Niesamowity wynik!

Euro 2016

Podczas Euro 2016 przecieraliśmy oczy ze zdumienia widząc wyniki rozgrywek z udziałem polskiej reprezentacji. Biało-czerwoni zremisowali z mistrzami świata Niemcami 0:0 w swoim drugim meczu. 21 czerwca Polacy awansowali do 1/8 finału mistrzostw Europy pokonując Ukrainę 1:0. Piłkarze odpadli dopiero w ćwierćfinale - przegrali z Portugalią po rzutach karnych. Dojście do 1/8 finału to wielki sukces polskiego futbolu, zarówno reprezentanci, jak i kibice, nie zawiedli!


Dramatyczna historia rodziny ze Zgorzelca

W mijającym roku nie brakowało również tragicznych historii. Jedną z tych, która poruszyła Wasze serca wydarzyła się w październiku. W Zgorzelcu znaleziono ciało kobiety, a nieco wcześniej jej maż z trójką dzieci zginęli pod kołami samochodu ciężarowego. Nie mieli szans na przeżycie. To była dobrze sytuowana rodzina - podkreślali śledczy.

Tragiczna pomyłka ampułki z lekiem dla 3-latki

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło także w krakowskim szpitalu. W lipcu pielęgniarka pracująca w szpitalu im. Stefana Żeromskiego pomyliła ampułki z lekiem dla 3-miesięcznej dziewczynki. Dziecko zmarło. Jak ustalili dziennikarze śledczy RMF FM, pielęgniarka zamiast chlorku sodu podała chlorek potasu. Błąd zauważono natychmiast, jednak dziecka nie udało się uratować. Zarówno rodzinie, jak i personelowi medycznemu zapewniono pomoc psychologiczną. Ta sprawa wstrząsnęła całą Polską.

Atak terrorystyczny w Nicei

Lipcowy atak terrorystyczny w Nicei należał do najtragiczniejszych w ostatnich latach w całej Europie. Pod kołami rozpędzonej ciężarówki zginęło ponad 80 osób, a ponad 100 zostało rannych. Podczas obchodów Dnia Bastylii rozpędzony samochód wjechał w tłum ludzi na promenadzie, gdzie zgromadzeni mieszkańcy i turyści oglądali pokaz fajerwerków.

Zamach w Berlinie

W grudniu do zamachu z udziałem samochodu ciężarowego doszło w Berlinie. Zginęło 12 osób, a blisko 50 zostało rannych. Ciężarówka należała do polskiego przedsiębiorstwa. Jej kierowca został wcześniej zamordowany przez terrorystę. Według ustaleń niemieckich śledczych, ciężarówką kierował 24-letni Tunezyjczyk Anis Amri, który kilka dni po zamachu został zastrzelony w Mediolanie.

Eksperyment na stacji metra

Na początku tego roku w Szwecji przeprowadzono eksperyment. W Sztokholmie ludzie wysiadający na stacji metra byli świadkami sytuacji, w której dziewczyna niechcący potrąca na schodach mijanego chłopaka. Ten w odwecie obrzuca ją wyzwiskami i popycha. Prawie nikt nie reaguje. Po kilku minutach pojawia się Polak, który bez chwili zastanowienia rzuca się na pomoc napastowanej dziewczynie. Zobaczcie to jeszcze raz!

Program 500+

Rok 2016 w polskiej polityce to między innymi program 500+. Ustawa wprowadzająca świadczenia pieniężne do dziś budzi kontrowersje. Pieniądze w kwocie 500 złotych na dziecko przysługują rodzinom, w których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 złotych lub 1200 złotych w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Na RMF24.pl publikowaliśmy poradnik, co zrobić, by uzyskać świadczenie.

Porwał dziecko jadące rowerem, pogryzł je, wrzucił do śmietnika

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w lutym w Krakowie. Pewien mężczyzna na oczach matki porwał dziecko jadące rowerem, pogryzł je, wrzucił do śmietnika i dźgał kijem. Sprawcę zatrzymali przechodnie, nie miał przy sobie żadnych dokumentów. Zaatakowane dziecko trafiło do szpitala, jednak jego życiu nic nie zagrażało. 

Przepowiednie Baba Wangi

Afroamerykanin będzie ostatnim prezydentem Stanów Zjednoczonych - zapowiadała słynna Baba Wanga tuż po wyborach w USA. Światowe media podkreślały, że jej przepowiednie sprawdzały się wielokrotnie. Kobieta miała przewidzieć atak na WTC, wybór czarnoskórego prezydenta w USA, a także tsunami, które spustoszyło japońskie wybrzeże w 2004 roku. Sprawdźcie, co jeszcze przepowiedziała!

Odeszła Maria Czubaszek

W 2016 roku odeszli znani i lubiani. Wśród nich Maria Czubaszek. Zmarłą w wieku 76 lat pisarkę, satyryczkę i dziennikarkę, pożegnali na pogrzebie mąż Wojciech Karolak, przyjaciele, artyści, dziennikarze i muzycy. Uroczystość miała świecki charakter, jednak budziła wielkie zainteresowanie opinii publicznej. Na pogrzebie byli obecni także członkowie Grupy MoCarta. Pod kolumbarium złożyli, oprócz wieńców, bukiety z paczkami papierosów, które Czubaszek uwielbiała.

Selfie, które przyprawia o dreszcze

W marcu internet obiegło zdjęcie przyprawiające o dreszcze. Z pozoru wydaje się być niewinnym selfie, jednak jak przyjrzycie się uważnie, zrozumiecie, dlaczego internauci byli przerażeni tym, jak twierdzą, "demonicznym" widokiem.

Maltretowany pies głaskany po raz pierwszy w życiu

Chętnie dzieliliście się także opiniami o wzruszającym nagraniu, na którym widać suczkę - głaskanej po raz pierwszy w życiu. Wcześniej towarzyszyło jej tylko maltretowanie. W chwili, gdy w schronisku dla zwierząt jeden z pracowników postanowił okazać czułość zwierzęciu, Priscilla zaczęła wyć z przerażenia, ponieważ nigdy wcześniej nie doświadczyła niczego innego, poza biciem. Zobaczcie!