Ciężarówka wjechała w tłum odwiedzający jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie. Pojazd ma polskie tablice rejestracyjne. Nie żyje co najmniej 9 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Sprawca zbiegł, ale po pościgu został zatrzymany. Druga osoba, która była w kabinie kierowcy, nie żyje. Nie ma informacji na temat tożsamości osoby, która została zatrzymana przez berlińską policję. W rozmowie telefonicznej z dziennikarzem RMF FM właściciel ciężarówki powiedział, że kierowca od kilku godzin nie odbiera telefonu. "On wracał z Włoch. Czekał do jutra, bo mieli go w Berlinie rozładować. Mówił, że dziwna dzielnica, bo sami muzułmanie" - powiedział w rozmowie z RMF FM Ariel Żurawski, właściciel firmy, do której należała ciężarówka, która wjechała w jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

NOWĄ RELACJĘ Z WYDARZEŃ W BERLINIE PROWADZIMY TUTAJ>>> [WTOREK]

03:20

Niemiecka policja: martwy pasażer ciężarówki to Polak.

02:01

Agencja Reutera podała, że liczba ofiar wzrosła z 9 do 12. Rannych jest 48 osób.

01:30

Niewinni cywile zostali zabici na ulicy - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i dodał: Państwo Islamskie i inni islamscy terroryści regularnie mordują chrześcijan(...) Ci terroryści muszą zostać starci z powierzchni ziemi.

Trump złożył to oświadczenie w momencie, gdy wprawdzie władze Niemiec mówiły o możliwym zamachu w Berlinie, ale nie wskazywały na to, że mogą za nim stać islamscy ekstremiści.

Donald Trump potępił także zamordowanie ambasadora Rosji w Turcji i strzelaninę w Szwajcarii. Dziś doszło do zamachów w Turcji, Szwajcarii i Niemczech - i będzie coraz gorzej. Cywilizowany świat musi zmienić swój sposób myślenia - napisał prezydent elekt na Twitterze.

01:21

Wjechała ciężarówka i po prostu przejechała po ludziach. Widziałem, jak nadjeżdża, a potem kierowca uciekł. Potem usłyszałem strzały. Po dwóch minutach przyjechała policja - mówi anonimowy świadek zamachu terrorystycznego na bożonarodzeniowym jarmarku w Berlinie.

00:56

Akcja ratunkowa po ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie została zakończona. Strażacy mówią o 45 osobach przewiezionych karetkami do szpitala, niektóre z nich są ciężko ranne.

00:55

Niemiecka policja podejrzewa, że ciężarówka mogła zostać skradziona z placu budowy w Polsce. 

00:50

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere powiedział, że zachowuje powściągliwość, lecz wiele przemawia za zamachem. Nie chciałbym jeszcze w tej chwili mówić o zamachu, ale wiele za tym przemawia - powiedział de Maiziere.

Zapowiedział, że będzie wyjaśniał sprawę. O kulisach i przebiegu nie wiemy jeszcze nic ostatecznego - zastrzegł polityk CDU.

00:49

Pakistańczyk, który według "Die Welt" stoi za atakiem na jarmark, przyjechał do Niemiec w lutym. Według nieoficjalnych źródeł dziennika był on już wcześniej znany policji, jednak nie z działań o charakterze terrorystycznym.

00:24

POPRAWKA: Agencja Reutera, która cytowała słowa rzecznika berlińskiej policji, wycofała wcześniejszą informację. Narodowość pasażera jest wciąż nieznana, rzecznik powiedział tylko, że ciężarówka jest polska. 

23:41

Według niepotwierdzonych informacji "Die Welt" sprawca jest Pakistańczykiem.

23:38

Rzecznik niemieckiej policji powiedział, że martwy człowiek znaleziony w ciężarówce to Polak. Według nieoficjalnych informacji zginął od ran postrzałowych

23:26

Prezydent Andrzej Duda prosi o modlitwę za ofiary ataku w Berlinie.

23:17

My jako rząd jesteśmy w kontakcie ze służbami bezpieczeństwa Niemiec, policją, która zabezpiecza miejsce tej tragedii.(...) Mamy nadzieję, że wszelkie okoliczności tej sprawy zostaną rzetelnie, sprawnie i wszechstronnie wyjaśnione - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.  

Jak poinformował, premier Beata Szydło jest w kontakcie z MSZ i ambasadą RP w Berlinie. Na bieżąco jest informowana o wszelkich postępach w działaniu tamtejszej policji - dodał. 

Rzecznik rządu powiedział też, że na stronach polskiego MSZ będą się na bieżąco pojawiały informacje o działaniach służb i niemieckiej policji.

22:58

Około godziny 20:00 rozpędzony pojazd wjechał w jarmark, przejechał od 50 do 80 metrów, uderzając w ludzi i niszcząc napotkanie stoiska. 

22:55

Trwa przesłuchanie zatrzymanego domniemanego sprawcy zamachu. Policja nie udziela informacji, jakiej jest narodowości. Funkcjonariusze sprawdzają natomiast, czy pojazd, wiozący ważące kilkadziesiąt ton stalowe konstrukcje, nie został skradziony. W okolicy miejsca zdarzenia zamknięte są wszystkie ulice, nie kursuje komunikacja miejska. 

22:51

Według świadków, cytowanych przez "Morgenpost", ciężarówka w chwili tragicznych zdarzeń miała wyłączone światła

22:22

Burmistrz Berlina Michael Mueller: To, co widzimy, jest dramatyczne.

Przedstawiciele policji zaznaczają, że chociaż władze zakładają, że był to zamach, to nie można też wykluczyć nieszczęśliwego wypadku.

22:19

Berlińska policja podała, że druga osoba, która była w kabinie ciężarówki, zginęła prawdopodobnie w trakcie zdarzenia.

22:15

22:09

Kiermasz bożonarodzeniowy w okolicach dworca kolejowego ZOO należy do miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów. W pobliżu znajduje się wiele eleganckich sklepów.

22:01

Nie ma informacji, by wśród ofiar byli Polacy. Nasze służby konsularne są w kontakcie z niemiecką policją i służbami ratunkowymi.

Nie ma też jeszcze informacji na temat tożsamości osoby, która została zatrzymana przez berlińską policję.

21:54

Rzecznik policji w Berlinie nie powiedział, jakiej narodowości jest zatrzymany kierowca. 40-tonowa ciężarówka ma polskie numery rejestracyjne - ciągnik ma rejestrację z Pruszcza Gdańskiego, a naczepa należy do firmy z Gryfina.

21:52

Policja apeluje do mieszkańców okolicy: Zostańcie w domach!

21:48

21:44

Jak pisze "Bild", kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia, ale został zatrzymany. Osoba, która miała siedzieć obok kierowcy, nie żyje.

21:40

Niemiecka policja potwierdza, że rozpędzona ciężarówka wjechała w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym na Breitscheidplatz w dzielnicy Charlottenburg. 

Pojazd ma ma polskie numery rejestracyjne.

Nie żyje co najmniej 9 osób, wiele innych zostało rannych. Mowa jest nawet o około 50 osób poszkodowanych. 

Na terenie kiermaszu lekarze udzielają pomocy poszkodowanym. Teren otoczony jest przez silne siły policji.

Ciężarówka nadjechała od strony Budapester Straße, przejechała po chodniku i wjechała w tłum ludzi.

To wyglądało, jak zamierzone działanie - podał funkcjonariusz, który był świadkiem zdarzenia. 

Według jednych źródeł, sprawca zbiegł, inni - na których powołuje się  "Berliner Zeitung" - podają, że nie żyje.

Świadkowie mówią, że słyszeli strzały.

(j.)