​Nowa odsłona ustaleń dotyczących katastrofy smoleńskiej, ułatwienia w dostępie do lekarza oraz podsłuch u kanclerz Merkel - m.in. to przygotowaliśmy dla Was w ramach naszego przeglądu najważniejszych wydarzeń dnia. Jeśli na ostatniej prostej kończącego się tygodnia zabrakło Wam czasu na przeglądnięcie do wiadomości - zapraszamy!

W odpowiedzi na dzisiejsze rewelacje dotyczące tego, że smoleńska brzoza została wykarczowana, Nikołaj Bodin - świadek katastrofy, zapewnia: "brzoza nadal stoi u mnie". Zapewnia też, że widział, jak 10 kwietnia 2010 roku polski samolot uderzył skrzydłem w stojące na jego działce drzewo. Więcej szczegółów tej sprawy znajdziecie TU.

Będzie łatwiej dostać się do lekarza

Pisaliśmy również, że od jutra łatwiej będzie dostać się lekarza. Wszystko dzięki unijnej dyrektywie transgranicznej. Powinniśmy mieć możliwość wyboru, w którym kraju europejskim będziemy się leczyć. NFZ powinien zwrócić nam za to pieniądze w takiej wysokości, w jakiej płacimy za dany zabieg w kraju. Szczegóły sprawy TU.

Polska wciąż nie ma jednak uchwalonej ustawy - żeby odzyskać od NFZ-u pieniądze można spróbować kilku kroków. Więcej o tym TUTAJ.

Areszt dla wandali

Zobacz również:

Dziś również sąd aresztował na trzy miesiące 32-letniego Roberta G. oraz 29-letniego Marcina B. Obaj podejrzani są o zniszczenie grobów na łódzkim cmentarzu "Na Mani". Wcześniej pod opiekę rodziców został przekazany 16-letni chłopak, trzeci uczestnik wandalizmu na łódzkiej nekropolii. Po więcej zajrzyjcie TU.

Zamach na Sejm miało przeprowadzić 12 osób

Z kolei rzecznik krakowskiej policji ujawnił, że udział w zamachu na Sejm, który planował Brunon K. miało wziąć udział 12 osób. 46-latek został formalnie oskarżony m.in. o przygotowywanie ataku terrorystycznego na konstytucyjne organy RP. Razem z nim przed sądem stanie jeszcze dwóch mężczyzn - 26-letni Artur K. i 43-letni Maciej O. Więcej o sprawie możecie przeczytać TUTAJ.

Kanclerz Merkel na podsłuchu

Nie milkną również głosy oburzenia po rewelacjach niemieckiej gazety "Der Spiegel". Chodzi o sprawę potencjalnego podsłuchiwania przez amerykańskie służby kanclerz Angeli Merkel. Głos w sprawie zabrał m.in. minister Michał Boni. Jeśli prawdą miałoby się okazać, że wysocy urzędnicy różnych państw, szefowie rządów byli podsłuchiwani, to rzeczywiście byłby skandal na skalę światową - oświadczył minister administracji i cyfryzacji. O szczegółach przeczytajcie TU.

Kliczko na prezydenta

Kolejną rewelacją ze świata jest informacja, że Witalij Kliczko - słynny pięściarz, lider ukraińskiej opozycyjnej partii Udar - będzie kandydował w wyborach prezydenckich w 2015 roku. "Brudne machinacje z tekstami ustaw nie wystraszą mnie i nie powstrzymają" - podkreślił, odnosząc się do uchwalonych przez ukraiński parlament przepisów, które mogą wykluczyć go ze startu w prezydenckim wyścigu. Więcej znajdziecie TUTAJ.

Bułgarska Romka matką małej Marii?

Czwartek to także kolejna odsłona małej Marii, znalezionej w romskim obozie w Grecji w minionym tygodniu. Jak się okazuje, 38-letnia bułgarska Romka Saszka Rusewa może być matką dziewczynki. Kobieta i jej o dwa lata młodszy mąż Atanas zostali przesłuchani przez policję w mieście Gurkowo niedaleko Płowdiwu. Po szczegóły zaglądajcie TU.

Antiga za Anastasiego

A ważną informacją ze świata sportu jest fakt, że Francuz Stephane Antiga został nowym trenerem siatkarskiej reprezentacji Polski. Jego asystentem będzie Philippe Blain. Nieco wcześniej zwolniony został dotychczasowy szkoleniowiec biało-czerwonych, Włoch Andrea Anastasi. Jakie są szczegóły? Zajrzyjcie!

Renta dożywotnia może być niebezpieczna dla starszych ludzi!

A przyglądając się ekonomii - nasz reporter dotarł dziś do raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wynika z niego, że osoby, które teraz chcą wziąć rentę dożywotnią mogą być narażone na oszustwo. UOKiK sprawdził, jak przestrzegane są prawa seniorów, którzy zdecydowali się przekazać swoje mieszkania w zamian za tzw. rentę dożywotnią. Więcej przeczytajcie TU.

Jak kocha, to... zwolni

Mamy również ciekawostkę ze świata nauki. Wiecie, jak poznać, że jemu naprawdę na tobie zależy? Należy zwrócić uwagę na to, jak przy tobie idzie. Zdaniem naukowców z Uniwersytetów w Seattle mężczyźni spacerujący ze swą romantyczną partnerką zwalniają przeciętnie o... 7 procent. Pisze o tym w najnowszym wydaniu czasopismo "PLOS ONE". A więcej przeczytacie TUTAJ.

"Na skrzydłach marzeń"

A na koniec polecamy przepiękne zdjęcia z filmu "Na skrzydłach marzeń". Jest to pierwsza polska produkcja na półokrągłym ekranie. Naszej reporterce udało się dotrzeć do zwiastuna filmu i zdjęć!