Przeworsk, Lesko, Kcynia, Połaniec, Krasnystaw, a może Tomaszów Mazowiecki? Jedno z tych miasto będzie w tym tygodniu kolejnym na naszej trasie "Twoim Miastem w Faktach RMF FM". Decyzja należy do Was. Na głosy czekamy do czwartku - wtedy ogłosimy zwycięzcę.

Przeworsk, Lesko, Kcynia, Połaniec, Krasnystaw, a może Tomaszów Mazowiecki? Jedno z tych miasto będzie w tym tygodniu kolejnym na naszej trasie "Twoim Miastem w Faktach RMF FM". Decyzja należy do Was. Na głosy czekamy do czwartku - wtedy ogłosimy zwycięzcę.
Przeworsk, Lesko, Kcynia, Połaniec, Krasnystaw, a może Tomaszów Mazowiecki? /Kamil Młodawski /RMF FM

W tym tygodniu mamy dla Was między innymi dwie bardzo interesujące propozycje z Podkarpacia. Przeworsk poszczycić się może ponad 60 zabytkami, wśród których znajdują się gotyckie klasztory i mury obronne. Może tu odwiedzić także jedyny w Polsce "żywy" skansen, czyli zrekonstruowane dawne miasteczko. Zwiedzając to miasto nie można ominąć także zespołu pałacowego z klasycystycznym pałacem Lubomirskich.

A może wolicie, byśmy w tym tygodniu odwiedzili podkarpackie Lesko? Zwiedzanie miasteczka na pewno warto rozpocząć od urokliwego rynku z XVII-wiecznymi kamienicami. Jeśli zdecydujecie, że to właśnie tam pojedziemy, na pewno odkryjemy także historię tajemniczego kurhanu, tutejszych umocnień i sprawdzimy, z czego słyną leskie źródła.

Do Kcyni w Kujawsko-Pomorskiem zaprasza nas w tym tygodniu pan Szymon. Jak pisze w swoim zgłoszeniu,to piękne miasto, w którym mamy wiele do pokazania. To także miasto słynnegochemika i naukowca Jana Czochralskiego. Odwiedzić tu można ponadto XIX-wieczny dworek oraz poźnogotycki kościół pw. św. Michała Archanioła.

Połaniec to już propozycja ze Świętokrzyskiego. Historycznie miasto znane jest przede wszystkim z Uniwersału Połanieckiego. Dziś warto tu zajrzeć między innymi do neoromańskiego kościoła św. Marcina.

Krasnystaw na Lubelszczyźnie słynie natomiast z chmielowych dożynek i targów piwowarów. Jest tam też piękny barokowy kościół pojezuicki św. Franciszka Ksawerego. Warto zobaczyć również pomnik "chłopskiego Petrarki", czyli Stanisława Bojarczuka - poety samouka, autora około tysiąca sonetów.

Jedyny w Europie rezerwat - Niebieskie Źródła, skansen rzeki Pilicy - to już atrakcje Tomaszowa Mazowieckiego w Łódzkiem, które w swoim zgłoszeniu na RMF24.pl wymienia pani Agata. Wśród wartych odwiedzenia miejsc w Tomaszowie wymienić należy także zbudowany w stylu neorenesansu francuskiego Pałac Ostrowskich, dawnych właścicieli miasta, a także Groty Nagórzyckie, czyli podziemną trasę turystyczną w dawnej kopalni piasku szklarskiego.

Zapraszamy do głosowania!

Wy decydujecie - my jedziemy i odkrywamy dla Was polskie miasta!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie