Miasto z gruszą w herbie, osiołkiem na Rynku i jeziorami… prawie wszędzie. W sobotę byliśmy w Międzychodzie. Właśnie to wielkopolskie miasto wybraliście dla nas do odwiedzenia w ten weekend w ramach cyklicznej akcji "Twoje Miasto w Faktach RMF FM".

Międzychód to ponad dziesięciotysięczna stolica malowniczego pojezierza. Obok Jeziora Miejskiego znajdziecie także Kuchenne, Sołtyskie czy Proboszczowskie.

Nazwa Międzychód pochodzi prawdopodobnie od rzeki Warty, która stanowi północną granicę miasta. Choć nie ma po tym dziś śladu, kiedyś mogły być tu brody, czyli miejsca, w których można było przejść na drugą stronę rzeki. I być może właśnie między takimi miejscami do chodzenia powstało dzisiejsze miasteczko.

Bardziej oczywista jest jednak niemiecka nazwa, funkcjonująca przez wieki równolegle z polską - Birnbaum - oznacza gruszę. To drzewo jest do dziś w herbie Międzychodu.

Wielkopolskie miasto ma aktywnych mieszkańców. Nim nasz reporter ruszył na dzisiejszą akcję już dostał zaproszenie na Babi Targ organizowany przez Kreatywne Międzychodzianki i na koszykarski Turniej Oldboys, na który przyjechali zawodnicy z regionu.

Żółto-niebieskie namioty i auta RMF FM rozstawiły się na Rynku. Tam rozgrzewamy naszych Słuchaczy. Tam też od kilku lat stoi... Osiołek. Pomnik ku czci wciąż tu pamiętanych, a służących przez lata, zwierząt. Przyciągały regularnie transport z pobliskiego Muchocina. Ich historia znajdzie miejsce na antenie RMF FM podobnie, jak stojąca nieopodal fontanna rybaka, i jak studnia artezyjska ubrana w ponad stuletnią pompę.

Międzychód słynie z wód, które składem mineralnym podobno przewyższają nawet wody lecznicze słynnych polskich zdrojów. Międzychodzkie wody pobiera się z dwóch studni artezyjskich z głębokości 90 m.

Wspomniane już jeziora międzychodzkie to wystarczający powód, by tu przyjechać i odpoczywać. Nad jednym z nich - Koleńskim - rozciąga się rezerwat przyrody z prastarymi dębami. Wyjeżdżając z Międzychodu można również trafić do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej. Tam zebrano wszystkie najciekawsze informacje z regionu, w tym możliwość wcielenia się, choć na chwilę, w przedstawiciela ginącego zawodu.


Wy decydujecie - my jedziemy i odkrywamy dla Was polskie miasta!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!